Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.052.578 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 487 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jakkolwiek często więc zmieniają się na scenie świata sztuki i maski, to przecież aktorzy pozostają w tym wszystkim ci sami.
Archiwum streszczeń artykułów

Liberalna cywilizacja racjonalistyczna i jej wrogowie
Piotr Napierała  (23-11-2011)
Racjonalista powinien być świadomy niebezpieczeństw grożących wolnej myśli i umieć je rozpoznawać. Przy czym nie chodzi tu o zagrożenia oczywiste jak islam, czy ataki katolików na teatry podczas "bluźnierczych" (swoją droga, skoro ich bóg jest wszechmocny, to mogliby zostawić "karę" jemu) przedstawień, ale także te podskórne. Do tekstu..
Lista, której nie było
Tomasz Stawiszyński  (24-11-2011)
Historia "listy przekleństw zakazanych przez Kościół", która w minionym tygodniu podbiła polski internet, pokazuje przepaść jaka dzieli Kościół od świata, a świat od Kościoła. Czy i na jaką skalę Kościół, zainteresowany wyłącznie sobą, żyjący dla siebie, realizujący własną doktrynę, oddalony od rzeczywistości, od dawna mający z nią naprawdę nikły kontakt, powinien być podmiotem uczestniczącym w życiu publicznym, mającym wpływ na jego kształt społeczny i prawny? Do tekstu..
Kredyt party, honor i polityka
Andrzej Koraszewski  (24-11-2011)
Tak się składa, że banki czerpią głównie zyski z pożyczania pieniędzy. Kredyt to wspaniała sprawa. Dzięki temu młodzi ludzie mogą studiować, nawet jeśli ich rodziców nie stać na opłacenie studiów, młodzi ludzie mogą kupować mieszkania, chociaż zarobią na nie dopiero w kolejnych dziesięcioleciach, daje się rozpocząć interesujące inwestycje, chociaż nie mamy na nie wystarczającego kapitału startowego, można zapłacić za towar, chociaż sprzedamy go dopiero po pewnym czasie. Do tekstu..
Polska Tuska
Mirosław Woroniecki  (25-11-2011)
Dobrze się jednak stało, że doczekaliśmy się w końcu wystąpienia jasno stawiającego potrzeby państwa w czasach załamania się systemu finansowego i w jego wyniku mogącego wystąpić kryzysu gospodarczego. Zostaliśmy w ten sposób skonfrontowani z sytuacją deficytu finansów mogącego zniszczyć państwo we wszystkich aspektach jego funkcjonowania i w tym sensie chybione są w mojej ocenie zarzuty krytyków wystąpienia Premiera, że koncentrował się na finansach jak księgowy i nie mówił o Polsce. Do tekstu..
Darwin i utrata wiary: nauka a religia
Eric MacDonald  (25-11-2011)
"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" czytamy w Ewangelii św. Mateusza. Jak powstały takie ewidentnie absurdalne twierdzenia? I jak jest możliwe, by ktokolwiek wierzył w nie dzisiaj? Właśnie tutaj O powstawaniu gatunków Darwina pojawia się jako rozstrzygające obalenie twierdzeń chrześcijaństwa. To, że wyewoluowaliśmy ze zwierząt wskazuje w sposób niemożliwy do obalenia na fakt, że nie byliśmy zaplanowani i nie mamy żadnego transcendentalnego celu w świecie. Do tekstu..
Radykalny ateista i odcienie szarości
Jacek Tabisz  (26-11-2011)
Czemu zawdzięczamy nasz ateizm? Może mieliśmy szczęście do w miarę otwartych rodziców i nauczycieli? Do lepszego miasta, albo kraju? Czy ten szczęśliwy traf daje nam prawo do poczucia wyższości wobec tych, którzy mieli mniej szczęścia? A może nasza wolność od wierzeń wypływa nie tylko z intelektu, ale również z pewnych ograniczeń? Na przykład z postaw silnie aspołecznych, albo z braku wrażliwości na rzeczy mało konkretne. Do tekstu..
Reformowani
Andrzej Koraszewski  (26-11-2011)
Wielu moich muzułmańskich znajomych z nutą zazdrości mówi o chrześcijaństwie, że podlegało reformacjom, więc jak mogę staram się ich pocieszać, że miało również bardzo skuteczne kontrreformacje i do dziś broni się przed przed przyzwoitością jak może, a może dużo.        Do tekstu..
Mała dawka konopi leczy wszystko
PZ Myers  (26-11-2011)
Nie tylko religia zabija ludzi. Patrzyłem jak Rick Simpson twierdzi, że miał raka skóry i że wtarcie jego ekstraktu marihuany w jedną noc wyleczyło zmiany chorobowe, i pomyślałem... ludzie mogą umrzeć od oglądania tego wideo i po uwierzeniu w te twierdzenia. Pewne postacie raka skóry (czerniak) są niesłychanie agresywne i niebezpieczne - nie zwlekaj, nie baw się z niesamowitą magią modnych maści, idź do prawdziwego lekarza, żeby to zbadał. Do tekstu..
W sprawie kosztownego Kłopotka oraz innych
Anatol Ulman  (26-11-2011)
Od lat obserwujemy, raczej bez rozbawienia, że niektórzy posłowie obrady Sejmu traktują jako możliwość pokazania swoich talentów błazeńskich. Za półgłupiego trefnisia, cóż że nieświadomie, latami robiła Nelly, poślica niezbyt się orientująca, który z trzech trochę znanych jej języków jest jej narodowy. Mimo tych niedostatków żałośnie próbowała dziwnymi uszczypliwościami dokuczyć niedobremu premieru Tusku. Do tekstu..
Niewolniczy biznes czyli zapomniane jedenaste przykazanie
Zenon Kalafaticz  (26-11-2011)
Przez wiele wieków świat chrześcijański gorliwie podtrzymywał i uzasadniał niewolnictwo. Zenon Kalafaticz spojrzał na niewolniczy biznes z punktu widzenia afrykańskiego Sierra Leone. Od połowy XV wieku do wybrzeży dzisiejszego Sierra Leone zaczęli docierać Portugalczycy. W XVI w. angielscy kupcy rozpoczęli zakładanie faktorii handlowych, których przedmiotem handlu byli niewolnicy. Do tekstu..
Dlaczego dzisiaj należy być bardziej Europejczykiem niż Polakiem
Mirosław Kostroń  (26-11-2011)
Czy lekceważenie, niedostrzeganie, ustępstwa to odpowiednie zachowanie względem tych agresywnych nacjonalistów? Wydaje się, że aby ustrzec się przed ziszczeniem owej złowieszczej wizji Polski, którą wykrzyczeli 11 listopada, trzeba dziś być bardziej Europejczykiem niż Polakiem. Do tekstu..
Współczesny normatywny model powiązania państwa i związków wyznaniowych
Paweł Borecki  (27-11-2011)
Powiązanie państwa ze związkami konfesyjnymi stanowiło historycznie pierwotną formę relacji między instytucjami politycznymi i religijnymi, a pokusie związków z państwem nie oparła się żadna religia światowa. Współczesny system powiązania państwa ze związkami wyznaniowymi jest rezultatem długiej ewolucji wzajemnych stosunków, której punktem wyjścia było ścisłe zespolenie obu organizacji. Do tekstu..
Kondycjonalizm humanitarystyczny – propozycja teorii
Jerzy Drewnowski  (27-11-2011)
Zrównanie wszelkich narracji o świecie jako pod względem moralnym równoważnych zaciera zachodzące między nimi moralne sprzeczności. Zaciera także - w imię tolerancji - różnice między narracjami poznawczo instruktywnymi a bałamutnymi. Obiektywne odmienności tak w postawach etycznych, jak i w rozumieniu świata mają znaczyć nie więcej niż zwykłe zróżnicowanie ludzkich gustów. A to dlatego, że redukcja taka sprzyja podobno rugowaniu represyjności. Agresywny subiektywizm poznawczy, tworzący światową modę potężną jak nigdy, nie wydaje się przy tym zjawiskiem przelotnym Do tekstu..
Pozornie zielony
Bjorn Lomborg  (27-11-2011)
Za czasów rządów Partii Pracy w Wielkiej Brytanii, w 2006 r. przywódca partii konserwatywnej David Cameron ściągnął uwagę próbą "zazielenienia" swojej reputacji jazdą na rowerze do pracy; taktyka nie powiodła się, kiedy okazało się, że za nim jechał samochód wiozący jego teczkę. Do tekstu..
Jakie trwogi skłaniają Europejczyków do powrotu na łono religii?
Tom Rees  (28-11-2011)
W miarę jak Europa pogrąża się w odmętach finansowej apokalipsy, pojawia się pytanie, którym niemal z pewnością nie zaprzątają sobie teraz głowy ani Merkel, ani Sarkozy, ani Papandreu, a mianowicie: "Jaki wpływ ma cały ten bałagan na religijność?". Istnieje przecież pewna ilość badań wiążących poczucie niepokoju i niepewności z nasiloną religijnością Do tekstu..
Bronię Tuska
Jerzy Neuhoff  (28-11-2011)
Słuchając exposé Premiera, a potem trochę się nad nim zastanawiając, doszedłem do wniosku, że posiadł on sztukę rządzenia państwem w stopniu bardzo dobrym, jeśli nie nawet wyróżniającym. Samokrytycznie jednak i z góry zastrzegam, że tak wysoka ocena wynikać może z moich nader minimalistycznych oczekiwań w stosunku do życia. Do tekstu..
Co robią zwolennicy totalitaryzmu, kiedy dochodzą do władzy
Barry Rubin  (28-11-2011)
Naiwni oficjalni przedstawiciele Zachodu, dziennikarze i "eksperci" uważają, że zwycięstwo wyborcze islamistów jest całkowicie w porządku. Podporządkują się oni przecież regułom, zmęczą niezbędnymi kompromisami demokratycznej polityki; będą musieli skupić wysiłki na wywózce śmieci, funkcjonowaniu szkół i naprawianiu dróg; a z czasem przyjdą kolejne wybory i wszystko będzie O.K. Do tekstu..
Dlaczego monarchia oświecona może lepiej chronić wolność niż demokracja
Piotr Napierała  (29-11-2011)
Żyjemy w demokracji, dlatego zewsząd słyszymy głosy, iż jest to najlepszy możliwy ustrój. Wielu z nas przyjmuje to twierdzenie z całym dobrodziejstwem inwentarza. Ludzi mylą dziś powszechnie tzw. Wolność pozytywną czyli wpływanie swym głosem na rząd, co jest raczej iluzją, z wolnością negatywną czyli realnym zakresem swobód obywatela. Do tekstu..
Czy grozi nam nowe średniowiecze?
Radosław S. Czarnecki  (29-11-2011)
Człowiek chce się podeprzeć (dla uwiarygodnienia) mitem, irracjonalną dykteryjką, klechdą, legendą. Formą wsparcia tych tendencji, (absolutnie anty-realną i przeczącą rozumowemu pojmowania świata), są wszystkie systemy wierzeń religijnych - na dodatek sprzężone z nacjonalizmem, ksenofobią rasową bądź jakąkolwiek postacią tego, co nazywamy kulturkampfem, stanowiąc jednocześnie potężną broń i wsparcie dla wszelkich sił ciemnych, obskuranckich, zacofanych i zabobonnych. Do tekstu..
Islamski feminizm typowo amerykańskiego muzułmanina
Daniel Greenfield  (29-11-2011)
Nie możemy zrozumieć, co znaczy islam w Ameryce, bez zrozumienia roli odgrywanej przez władze organizacji, które zamieniają swoje meczety w jądra teokracji. Tak więc, zgodnie ze słowami Koranu, kobiety są bite, młodziutkie dziewczyny wydawane za mąż za starych mężczyzn, a sądy szariatu redukują kobiety do statusu obywateli drugiej klasy. Wszystko to dzieje się po flagą czerwonobiałoniebieską i wszystko jest zbywane w imię tolerancji. Do tekstu..
Era dualistycznego myślenia
Eric MacDonald  (29-11-2011)
Dualistyczne myślenie to stały stan umysłu wierzącego, który z jednej strony musi żyć w świecie takim, jakim on jest, a z drugiej w świecie objawionym przez jakiegoś boga lub bogów, którzy leżą u podstaw tradycji religijnej, z którą taki wierzący się utożsamia. Jest to szczególnie trudne w czasach, gdy nasza wiedza na temat świata stale się rozwija i zmienia. Do tekstu..
W Egipcie umiarkowani rzucają się wilkom na pożarcie 
Barry Rubin  (30-11-2011)
Pewnego dnia ludzie będą zdumieni i pełni obrzydzenia wobec tego, jak demokracje zachodnie stały z boku - a czasami popierały - podczas gdy kraje Bliskiego Wschodu były przejmowane przez ich najgorszych wrogów. Będą zdumieni i pełni obrzydzenia na to, jak siły umiarkowane popełniły samobójstwo. Ja już się tak czuję, a wraz ze mną bardzo wielu przerażonych Egipcjan. Do tekstu..
Wolność sumienia i wyznania w Polsce w świetle standardów europejskich 
Paweł Borecki  (30-11-2011)
Za dziedziny, w których odstępstwa od standardów strasburskich są bodaj najbardziej widoczne, zarazem mogące spowodować najbardziej szkodliwe następstwa dla poszczególnych osób oraz grup religijnych czy światopoglądowych, można uznać oświatę publiczną oraz postawę władz publicznych (m.in. w sferze symboliki i oficjalnego ceremoniału) wobec różnorodnych religii i światopoglądów funkcjonujących w społeczeństwie. Do tekstu..
Kurdowie – dumny lud bez państwa
Abdulateef Al-Mulhim  (30-11-2011)
Przed kilkoma dniami premier Turcji Recep Tayyip Erdogan po raz pierwszy w historii Turcji przeprosił publicznie za śmierć prawie 14 tysięcy Kurdów w latach 30., podczas tłumienia kurdyjskiego buntu. "Jeśli jest potrzeba przeprosin ze strony państwa to przeprosiłbym i przepraszam" - powiedział turecki premier. O sprawie Kurdów pisał na marginesie tych przeprosin Abdulateef Al-Mulhim na łamach Arab News. Do tekstu..
Podwójnie ślepa próba naprawy Rzeczpospolitej
Andrzej Koraszewski  (01-12-2011)
Głosowałem na Tuska, bo niczego lepszego nie było w polu widzenia. Oczywiście cieszy mnie wynik Ruchu Palikota, ale nie zamierzałem się do niego przyczyniać. Cieszy wynik RP z prostego powodu - głos Janusza Palikota i jego ludzi zmusza Tuska i jego ludzi do złagodzenia swojego włażenia w tyłek bez wazeliny Kościołowi. Nie jest to jednak dla Rzeczpospolitej sprawa najważniejsza, bo karteczka "gospodarka głupcze" pozostaje nadal aktualna. Do tekstu..
Kobiety i Holokaust
Grażyna Latos  (01-12-2011)
Konsekwencje wprowadzenia perspektywy płci kulturowej do badań na Zagładą stały się głównym tematem trzydniowej konferencji, na którą złożyło się sześć bloków tematycznych: pamięć i trauma, ocaleni i ocalający, przemoc seksualna podczas Holokaustu, wizualne i literackie przedstawienia Holokaustu, biografie i autobiografie oraz strategie przetrwania Holokaustu. Do tekstu..
Przewidywalna głupota przewidywań
Dan Gardner  (01-12-2011)
Książka, którą 20 lat temu czytali wszyscy mądrzy ludzie przewidywała konkurencję między trzema rywalami. Za lat 20, czyli dziś, najsłabsze miały być Stany Zjednoczone. To pozostawiało dwa konie w tym wyścigu. Większość ekspertów stawiała na zwycięstwo Japonii. Autor, Lester Thurow uważał jednak, że kolosem gospodarczym, który zdominuje XXI wiek będzie Europa. Do tekstu..
Ubogacony krzyż w Sejmie
Lucjan Ferus  (01-12-2011)
Znamienny fragment Biblii: "On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na nas" (1P 1,20). Otóż to! Syn Boży był przewidziany na Odkupiciela i Zbawiciela ludzkości jeszcze przed stworzeniem naszego świata, a więc na długo zanim pierwsi ludzie "sprzeciwili" się Bogu i w rezultacie czego dostąpili upadku. Czy to kogoś dziwi? Do tekstu..
Nowy spór o teodyceę
Tomasz Stawiszyński  (01-12-2011)
Czy jesteś w stanie uznawać istnienie Boga, który stworzył rzeczywistość nasyconą tak niewyobrażalnym ogromem cierpienia - i który ignorując najstraszniejsze męczarnie, najbardziej niewyobrażalne katusze, dotykające kobiety, dzieci, mężczyzn i zwierzęta na świecie stworzonym przez niego samego, od czasu do czasu, w ramach bonusu dla swojego kościoła, uzdrowi z Parkinsona jakąś zakonnicę albo zmieni trasę lotu kuli mającej wyeliminować jego głównego ziemskiego przedstawiciela? Do tekstu..
Szałowe katastrofy: kiedy romantyzm góruje nad rozumem
Barry Rubin  (02-12-2011)
Kiedyś sympatię zdobywali irlandzcy republikanie, polscy nacjonaliści, czy amerykańscy konfederaci - stracone sprawy posiadają intensywną atrakcyjność. Jest coś porywającego w porażce. A jeśli przegrałeś, nie możesz być jednym z tych złych władców, którzy muszą w rzeczywistości pokazać, co potrafi ich polityka. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 190 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365