Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.566.261 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 707 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta

Złota myśl Racjonalisty:
"Dla egzystencjalisty (...) jest niesłychanie żenujące to, że Bóg nie istnieje, ponieważ w ten sposób znika wszelka możliwość znalezienia wartości w zrozumiałym niebie (...) Straciliśmy religię, ale zyskaliśmy humanizm".
Archiwum streszczeń artykułów

Duchowny szyicki, który jest zwolennikiem rozdziału religii i państwa
Nimrod Raphaeli  (24-01-2010)
Natychmiast po rozpoczęciu inwazji w marcu 2003 r., jeszcze przed upadkiem reżimu, w Nassiriya w południowym Iraku odbyła się konferencja przywódców emigracyjnych. Jamal al-Din był jednym z uczestników i niewątpliwie jedynym, który opowiadał się za świecką konstytucją dla Iraku. Pojawiając się, chyba po raz pierwszy, na scenie publicznej, wezwał do świeckości "w obronie religii". W swoim pierwszym wystąpieniu powiedział uczestnikom, z których wielu reprezentowało szyickie partie polityczne, a inni reprezentowali siły świeckie: "Państwa islamskie porwały święty Koran, ponieważ to państwo go interpretuje i musimy uratować religię ze szponów państwa". Do tekstu..
Czy ekonomiczna niepewność sprzyja wierze?
Jerry Coyne  (25-01-2010)
Większość zamożnych krajów świata, włącznie z Japonią i państwami Europy Zachodniej, nie jest szczególnie religijna - poniżej 25% obywateli deklaruje tam wiarę w Boga. Stany Zjednoczone są godnym uwagi wyjątkiem. Chociaż mają wysoki dochód na głowę, mają również wysoki poziom religijności - około 60% wierzy w Boga. Socjolodzy stworzyli wiele teorii o tym, dlaczego Ameryka jest pod tym względem outsiderem, ale kilka niedawnych badań daje tę samą odpowiedź: niepewność. Do tekstu..
IV wyprawa krzyżowa
Radosław S. Czarnecki  (26-01-2010)
Dziś próbuje się przedstawiać krucjaty jako romantyczne wydarzenie, idealistycznie stymulowaną przygodę, wzniosły epizod w dziejach chrześcijaństwa. Udział w nich i efekty są według takich kryteriów egzemplifikacją żaru religijnego jaki opanował ówczesnych Europejczyków. Miałyby nimi kierować wyłącznie marzycielskie, religijne, samarytańskie uczucia. Taka wizja krzyżowego szału jest ahistoryczna i nie uwzględnia czynnika społeczno-kulturowego immanentnego każdemu religijnemu wyznaniu, zanurzonemu w określoną przestrzeń historyczną, polityczną, cywilizacyjną. Widać to wyraźnie na przykładzie opisywanych tu zdarzeń. "Jeśli na płaszczyźnie czysto politycznej czwarta krucjata zaspokoiła pragnienia uczestniczących w niej osób, to w pozostałych kwestiach była wielką katastrofą" Do tekstu..
Rozpoznam cię w snach. Rozmowa z Andrzejem Nowickim
Joanna Rutkowska  (27-01-2010)
Tęsknota to więcej niż radosne uobecnianie. Niekiedy nawet idealizowanie. We wspomnieniach ludzie stają się piękniejsi, mądrzejsi, z lepszym charakterem. Spotkania z drogą osobą we wspomnieniach mogą dawać więcej radości, niż za jej życia. Takim pięknym wspomnieniem jest dla mnie Aurelia, genialna pisarka. Jako dziewczyna ponad 20-letnia została publicznie powieszona podczas okupacji w Radomiu. W pamięci pozostało, że była urocza, że to ona zachęciła mnie do czytania Stendhala i Prousta. Bez niej nie wyobrażam sobie koła poetów, które stworzyliśmy w Radomiu. A przecież małżeństwo z nią rozleciałoby się natychmiast, ponieważ nie uznawała wierności; uważała, że ma prawo do każdego, który jej się spodoba. We wspomnieniach wszystkie te jej cechy znikły. Do tekstu..
Apel o przywrócenie programu naukowego w telewizji publicznej  (27-01-2010)
Jak sie wydaje, zdjęcie z anteny ostatniego programu popularnonaukowego "Laboratorium" jest widomym dowodem całkowitego niezrozumienia przez kierownictwo TVP misji telewizji publicznej. Program "Laboratorium" przez 25 lat budził zainteresowanie nauką i dla setek, jeśli nie tysięcy młodych ludzi był inspiracją decydującą o wyborze kierunku studiów. To właśnie takie programy, a nie tańce z gwiazdami, decydują o tym, że TVP realizuje swoją statutową funkcję telewizji publicznej. Do tekstu..
Religia nie jest etyką
Adam Kalbarczyk  (28-01-2010)
Uznaliśmy za truizm twierdzenie, że religijność oznacza moralność i że jest jej warunkiem koniecznym. Tymczasem poziom ludzkiej moralności zasadniczo nie zależy bowiem od religijności. Gdyby poziom moralności rósł wprost proporcjonalnie do poziomu religijności, polskie społeczeństwo powinno być najbardziej moralne w Europie. Proste obserwacje nie potwierdzają tej tezy. Polacy z punktu widzenia praktykowania wymogów katolickiej świętości są na pewno w europejskiej czołówce. Liczba udzielanych Polakom sakramentów należy z pewnością do największych w Europie. Ale czy ktokolwiek uznałby z tego powodu, że jesteśmy najbardziej moralnym narodem Europy? Religijne państwa islamskie są dziś uważane w zachodnim świecie za największe źródło światowego zagrożenia. I to, im bardziej te państwa są religijne, tym bardziej zdają się być groźne Do tekstu..
Parytet po arabsku  (28-01-2010)
11 grudnia 2009 r. saudyjska dziennikarka Nadine Al-Budair, prezenterka arabskojęzycznego kanału amerykańskiej telewizji Al-Hurra, opublikowała w niezależnej gazecie egipskiej "Al-Masri Al-Yawm" artykuł satyryczny zatytułowany "Ja i moich czterech mężów". W artykule tym zastanawia się, dlaczego - skoro muzułmański mężczyzna ma prawo do czterech żon - muzułmańska kobieta nie może mieć czterech mężów. Do tekstu..
Nowi ateiści w oczach dziennikarzy
Andrzej Koraszewski  (29-01-2010)
Kim jest ateista? Odpowiedź zależy od tego, do kogo skierujemy to pytanie. Stereotyp ateisty nie jest na szczęście jednolity i odpowiedzi "dlaczego oni nie wierzą" są dość zróżnicowane i zazwyczaj bardzo odległe od tych, które prezentują sami ateiści. Zdaniem księdza Dziewieckiego (prezentującego swoje myśli w "Opoce"), już źle o nas świadczy fakt akceptacji teorii ewolucji. Autorzy artykułów w Rzeczpospolitej, Dzienniku, Wprost i Tygodniku Powszechnym idą dalej. Do tekstu..
Przygotowanie ślubu humanistycznego
Mariusz Agnosiewicz  (29-01-2010)
Od organizacji pierwszego ślubu humanistycznego w grudniu 2007 r., każdego kolejnego roku otrzymujemy więcej nowych zgłoszeń na tego typu niekonwencjonalne ceremonie dla osób nieutożsamiających się z systemami religijnymi. Krok po kroku chciałbym wyjaśnić, jak konkretnie wygląda przygotowywanie ceremonii humanistycznej. Do tekstu..
Moralne i polityczne ugruntowanie praw człowieka
Adam Gałamaga  (30-01-2010)
Gdy ktoś powołuje się dzisiaj na prawa człowieka, to z reguły ma na myśli ich konkretne kodyfikacje prawne, a w szczególności Powszechną Deklarację Praw Człowieka ogłoszoną przez ONZ 10 grudnia 1948 roku. Wielu ludzi zdecydowanie popiera postulaty w niej zawarte uznając, że są one racjonalne i warte realizacji. Prawo do życia, prawo do uczciwego procesu sądowego czy do wolnego wybrania zawodu wydają się dla wielu ludzi oczywiste, a pogwałcenie tych praw często budzi sprzeciw. Można powiedzieć, że prawa człowieka są uznawane ogólnie za "dobrą rzecz", pod którą można się bez wahania podpisać. Niektórym takie postawienie sprawy jednak nie wystarcza, chcą oni bowiem dokładnie wiedzieć, jaki ontologiczny status mają tego typu prawa, i na ile można je uznać za rzeczywiste. Do tekstu..
Czy migrujące motyle monarchy ewoluują większe skrzydła?
Jerry Coyne  (30-01-2010)
BBC poinformowało o badaniu Soni Altizer i Andrew Davisa z University of Georgia, twierdzących, że zademonstrowali, iż populacja motyli monarchów (Danaus plexippus) wykazuje różnice rozmiaru skrzydeł, które korelują z tym, czy populacja migruje, czy nie migruje na zimę. Zaintrygowany przeczytałem tę pracę, już zaakceptowaną, ale jeszcze nie adjustowaną, na witrynie Evolution. Wydaje mi się, że jest tam poważny problem z tą interpretacją, który - gdyby reporter miał nieco głębszą wiedzę o biologii ewolucyjnej - mógł zostać wychwycony lub przynajmniej naświetlony w tym raporcie. Do tekstu..
Haiti i hipokryzja teologii chrześcijańskiej
Richard Dawkins  (31-01-2010)
Gdzie był Bóg w trakcie Potopu? Planowo zatapiał cały świat, zwierzęta oraz ludzi karząc za "grzech". Gdzie był Bóg, gdy Sodoma i Gomora pochłaniane były przez ogień i siarkę? Rozmyślnie grillował mieszkańców, wraz z całym dobytkiem karząc za "grzech". Szanowny, nowoczesny, oświecony, teologicznie wyrafinowany chrześcijaninie: cała Twoja religia jest oparta na obsesji "grzechu", kary i pokuty. Jak możesz potępiać Pata Robertsona? Ty, który wyznajesz doktrynę, że głównym celem inkarnacji Jezusa było poddanie się torturze, jako kozła ofiarnego, za grzechy całej ludzkości, przeszłe, obecne i przyszłe, poczynając od grzechu Adama, który to, (jak dobrze wie każdy współczesny teolog) nigdy nie istniał. Do tekstu..
Współczesne kardynalne błędy polskiej dyplomacji
Jerzy Szczygłowski  (31-01-2010)
Nikt nas nie zmusza do kochania dzisiejszej Rosji, ale cykliczne obrażanie jej prawowicie wybranych przywódców, ingerencja słowna i polityczne zatargi do niczego dobrego nie prowadzą. Sąsiadów ma się takich jakimi są, podobnie jak braci i trzeba ich tolerować, a jednocześnie dążyć do dobrych, a przynajmniej poprawnych wzajemnych z nimi stosunków. Do tekstu..
Grzech
Jan Res  (31-01-2010)
Grzech i spowiedź to bez wątpienia największe skarby Kościoła. Zawłaszczył on sobie jeszcze przed Soborem laterańskim monopol na "rozgrzeszanie", czyli torowanie drogi do nieba; przedtem była to spowiedź publiczna. Nie dawała ona jednak Kościołowi takich korzyści, jakie daje spowiedź "na ucho". Wierny, regularnie terroryzowany lękiem przed piekielnymi mękami przez całą wieczność (gdzie tu miejsce na Nieskończone Miłosierdzie?), musi co jakiś czas poddać się poniżającej go spowiedzi, a następnie pokucie. Zostanie nagrodzony za tę spowiedź poczuciem "bliskości zbawienia" i kawałkiem opłatka na języku. Do tekstu..
Homo sum, humani nil a me alienum puto
Ewelina Grambor  (01-02-2010)
Jeśli Boga by nie było, to trzeba byłoby go wymyślić - słynne powiedzenie Volter'a doskonale przeciwstawia się poglądom Ludwika Feuerbacha dotyczącym religii. Stanowisko filozofa można krótko streścić w jednym zdaniu: jeśli Boga już wymyślono, a co gorsza uznano go za realnie istniejącego - niezależnie od wyobraźni człowieka - to należy, czym prędzej obudzić ludzkość ze snu i usunąć fantazmat. Nie da się ukryć faktu, że ludzie od czasów najdawniejszych odwoływali się do bóstw, demonów, bożków, aby tłumaczyć zjawiska, których nie byli zdolni zrozumieć, wyjaśnić, w oparciu o swoją wiedzę, aby zrzucić winę za niepowodzenia, aby wreszcie mieć powiernika swego szczęścia i nieszczęścia. Do tekstu..
Szczęście pod specjalnym nadzorem
Dorota Zdrojewska  (01-02-2010)
Monika słyszała, że kiedyś Kościół sprzeciwiał się niektórym pracom badawczym związanym z zapłodnieniem, rodzicielstwem. To były kwestie etyczne, moralne, które zostały szczęśliwie rozwiązane, kiedy Kościół stopniowo wykupił firmy, które prowadziły takie badania. Wystarczyło aby Watykan stał się większościowym udziałowcem i doprowadził do zmian i dostosowania działalności, aby godność ludzka i prawa natury nie były już naruszane. W każdym przypadku prace naukowe były kontynuowane, już w odpowiednich warunkach, w zgodzie z prawami i wolą Boga. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 13
Vinod K. Wadhawan  (01-02-2010)
Wszystkie byty, które potrafią się replikować i u których występuje zróżnicowanie zarówno konkretnych cech, jak i sukcesu rozrodczego, są kandydatami do darwinowskiego doboru i ewolucji. Darwin zmienił sposób, w jaki my, ludzie, patrzymy na siebie i na nasze miejsce w świecie. Podstawowa idea ewolucji drogą doboru naturalnego wychodzi daleko poza granice biologii i przenika psychikę ludzką na najrozmaitsze sposoby. Poza darwinizmem biologicznym mówimy o darwinizmie chemicznym, darwinizmie kwantowym i czym tam jeszcze. U podstaw, to co ewoluuje w każdym systemie, to złożoność. Do tekstu..
Emmanuel Levinas i teoria mediów
Christoph von Wolzogen  (02-02-2010)
Jako wymiar legendy, pytania i obietnicy słowo jest przed dyscyplinami logiki i retoryki, a więc "poza dobrem i złem"; i to jest właśnie, co Levinas (w opozycji do genealogii moralności Nietzschego) określa jako etykę, mianowicie jako "twarz", jako "stworzenie mówiące, które mówi przed językiem" i jako "wyrażenie przed słowami". To jest właśnie, czego teoretycy dialogu nie zauważają: logos nie jest zdolnością człowieka, ponieważ "samym pytaniem dialog już został rozpoczęty". Dla logiki paradoks, może to także zostać wyrażone w ten sposób: dlaczego mogę rozmawiać z Innym? Bo słowo nie może się obronić; dlatego mogę je do niego skierować. Do tekstu..
Rozlewisko
Andrzej Koraszewski  (02-02-2010)
Na przestrzeni ostatnich dekad byliśmy świadkami formowania się nowej ideologii, która łączy ruch społeczny walczący przeciw Imperium Globalnego Kapitalizmu. Kontrolowane przez amerykański militaryzm i międzynarodowe korporacje, w zmowie z syjonizmem, Imperium Globalnego Kapitalizmu zatruwa środowisko i niszczy kultury. Jego obalenie przyniesie nową erę społecznej sprawiedliwości, nienaruszający równowagi ekologicznej rozwój, w którego rezultacie różne kultury będą harmonijnie współżyły na naszym globie. Czy jest to nowa totalitarna ideologia? Do tekstu..
Jak się Papież miał zwyczaj biczować?
Christopher Beam  (03-02-2010)
Teologowie proponują wiele różnych sposobów uzasadnienia samookaleczenia. Najbardziej powszechny opisuje je jako akt pokuty, lub karę otrzymaną teraz, by zapobiec jej później. Inni widzą je jako obrzęd oczyszczenia. Niektórzy uczeni proponują wyjaśnienie neurologiczne, zakładając, że zewnętrzny ból redukuje świadomość i poczucie indywidualności, co w następstwie może wytworzyć uczucie połączenia z Bogiem. Do tekstu..
Problemy bezpieczeństwa przyszłości
Krzysztof Pochwicki  (03-02-2010)
Sądzę, że obecnie każda próba rzeczowego prognozowania przyszłości obciążona jest olbrzymim, stale rosnącym marginesem błędu oraz ryzyka. Współczesność jest tak dynamiczna, mozaika świata tak wieloelementowa, że równanie określane mianem przyszłość zawiera po prostu zbyt dużo zmiennych. To wypacza, upośledza futurologiczne analizy, zarazem zmusza do szczególnej asekuracji w dążeniach. Zapoznałem się gruntownie z pracami wielu autorów - Bracken P., Barber R.B., Toffler A. i in. - przy czym wykorzystałem je do korekty oraz weryfikacji własnych sugestii dotyczących przyszłości Europy, w tym Polski. Do tekstu..
Antysemityzm i Holocaust
Philip Spencer  (04-02-2010)
27 stycznia obchodzony był międzynarodowy dzień Holocaustu. W Polsce uroczystości połączone były z 62 rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz. Chwilami odnosiło się wrażenie, że krajowa prasa interesuje się przede wszystkim tym, jaki będzie skład delegacji rosyjskiej. Oczywiście w krajach muzułmańskich tego dnia nie zauważono. W piątek, 29 stycznia, telewizja palestyńska nadała kazaniewygłoszone w meczecie Bourin w Nablis, podczas którego stwierdzono: "Żydzi są wrogami Allaha"... "Nasza wzajemna wrogość z nimi jest kwestią wiary bardziej niż spraw dotyczących okupacji i ziemi"... "Prorok Mahomet powiedział: Będziecie walczyć i Żydami i będziecie ich zabijać."
W Londynie na spotkaniu UCU (University and College Union) z okazji Międzynarodowego Dnia Holocaustu przemówienie wygłosił profesor Philip Spencer, którego wystąpienie wydało nam się szczególnie istotne. Do tekstu..
GMO czyli kto łamie prawo?
Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa  (05-02-2010)
Jeszcze niedawno Pan Eurodeputowany, Janusz Wojciechowski, składał zawiadomienia do Prokuratury i NIK oskarżając polskich rolników o nielegalne uprawy GMO, były prowadzone przeciwko nim dochodzenia prokuratorskie. Dzisiaj dochodzenia te są umarzane, ponieważ w postępowaniu wyjaśniającym nie stwierdzono żadnych przesłanek świadczących o złamaniu prawa. Ministerstwo Rolnictwa jak i Środowiska przyznały oficjalnie, że uprawy dopuszczonej w Unii Europejskiej odmiany kukurydzy są legalne. Czy pan poseł przeprosił rolników? Oczywiście, że nie. Czy można oskarżać kogoś bezpodstawnie o łamanie prawa? Wygląda na to, że tak. Do tekstu..
Uwagi o projekcie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych
Tomasz Twardowski  (05-02-2010)
Celem naszych działań jest oparcie rozwoju gospodarki narodowej na bioekonomii, a zatem na wiedzy oraz zasobach odnawialnych. Biotechnologia, podobnie jak inne innowacyjne technologie [informatyka, komunikacja] jest już obecnie motorem postępu w zakresie produkcji nowoczesnych leków i metod terapeutycznych, bioenergetyki i biomateriałów. Postęp biogospodarki uwarunkowany jest harmonijną współpracą w wielu obszarach, które są równocenne i mają zasadniczy wpływ na przyszłość naszego kraju, jak przykładowo sfery: nauki, bankowości, legislacji. Do tekstu..
Lekcja religii…….i logiki
Jerzy Szczygłowski  (06-02-2010)
Dlaczego obdarzony własnym rozumem człowiek ma zaniechać posługiwania się nim i samodzielność myślenia zastąpić ślepą wiarą? Dlaczego niewiara jest błędem, grzechem, przestępstwem wobec boga, który mnie w nią wyposażył? Czy więc można usprawiedliwiać represje stwórcy wobec istot stworzonych przez niego samego. Dlaczego więc boże, mścisz się i wyładowujesz swą złość na przez ciebie wykonanych niedoskonałych zabawkach?. Trochę to przypomina rozbijanie w furii telewizora, ponieważ zwiastuje on jakąś niekorzystną wiadomość. Do tekstu..
Filozofia neotomizmu
Daniel Krzewiński  (06-02-2010)
Doktryny teologiczne wydają się oderwane od ludzkiego doświadczenia. W świetle tego, co wiemy dziś na temat chemicznej mikrostruktury żywej materii, rozróżnianie duszy roślinnej i zwierzęcej, obok nieśmiertelnej duszy ludzkiej pozbawione jest całkowicie uzasadnienia. Według neotomistów ewolucję gatunków można wprawdzie przyjmować, ale zawsze trzeba mieć na uwadze fakt podstawowy, tzn. to, że kieruje nią boskie przewidywanie. Wielu tomistów zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie można odrzucić teorii względności, teorii kwantów, cybernetyki czy kosmologii bez narażenia się na całkowite zerwanie z nagromadzoną wiedzą o świecie. Stąd też, jak sądzę, bierze się w kręgach teologicznych skłonność do takiej interpretacji osiągnięć współczesnej nauki, aby jej sądy dały się przedstawić jako zgodne z "niezmienną" wiarą chrześcijańską. Do tekstu..
Bomby i bicie: życie wśród talibów  (06-02-2010)
W Pakistanie 13-letnia dziewczyna o imieniu Meena opisała swoje życie w rodzinie talibów. Mówi ona, że jej rodzina próbowała zrobić z niej samobójczynię-mordercę. Nie ma niezależnego potwierdzenia jej opowieści, ale policja sądzi, że mówi prawdę i że jej informację mogą być bardzo cenne. Meena opowiedziała swoją historię korespondentce BBC Orli Guerin. Do tekstu..
Krytyka pozytywizmu prawniczego u Gustava Radbrucha
Adam Gałamaga  (07-02-2010)
Jednym z zasadniczych problemów pojawiających się w każdej teorii prawa stanowią moralne implikacje prawa stanowionego. Żadna teoria prawa nie może obyć się bez założeń o charakterze moralnym, nawet w koncepcjach opartych na pozytywizmie prawniczym leży u podstaw określony światopogląd bądź ideologia. W rzeczywistych sytuacjach życiowych konflikt między prawem a moralnością ukazuje się jako kolizja między zewnętrznie ustanowionym porządkiem prawnym (prawo pozytywne) a prywatnymi wyobrażeniami danej osoby o tym, co jest moralnie słuszne. Do tekstu..
Cóż za zbieg okoliczności...
Maciej Bandur  (07-02-2010)
Twierdzi się, że lekcje religii są nieobowiązkowe. Doprawdy? Nie zapominajmy, że na lekcje religii zapisany jest z góry każdy uczeń. To nie to, co przecież podobnie nieobowiązkowe lekcje wychowania do życia w rodzinie, gdzie każdy sam ma przynieść kartkę, w której rodzic ma zaznaczyć, czy wyraża zgodę na udział, czy też nie. Niby niewielka różnica, ale robi swoje w naszym biernym społeczeństwie. Ale jeśli ktoś chce, to może się wypisać, prawda? Niekoniecznie. Do złożenia takiej deklaracji potrzebny jest podpis rodzica lub opiekuna. Czyżby ktoś uważał, że uczeń liceum nie jest świadomy i odpowiedzialny za własne sumienie? Do tekstu..
Jeden dzień z życia racjonalisty
Andrzej Koraszewski  (08-02-2010)
Powtarzałem, powtarzam i będę powtarzał, że największym wrogiem każdego racjonalisty jest on sam, jego/jej własny umysł, który nieodmiennie płata nam najdziwniejsze figle. Pochwała rozumu jest z konieczności pochwałą ograniczonego rozumu, skorego do czerpania przyjemności z dostrzegania głupoty innych i chytrze ukrywającego przed nami nasze własne błędy w rozumowaniu. Świat, który nas otacza nie szczędzi nam radości z powodu tego, że nie jesteśmy tak zagubieni, jak ci, których dookoła nas widzimy. Co nie oznacza, że zawsze mamy rację. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 142 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365