Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.062.382 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 488 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) naczelna zasada polityczna, którą rekomenduję, głosi, że powinniśmy spokojnie i konsekwentnie edukować ludzi na całym świecie tak, by dokonywane przez nich wybory życiowe naprawdę opierały się na wiedzy.
Archiwum streszczeń artykułów

Już wiem, co dalej!
Jerzy Neuhoff  (13-09-2011)
Kiedy już zaczynałem samodzielnie dochodzić do wniosku, że pytanie o nowoczesność jest najprawdopodobniej źle sformułowane i byłem tuż, tuż od odkrycia nowego społecznego prawa, wtrącił się do dyskusji min. Zdrojewski ze swoim Europejskim Kongresem Kultury. Nawet w najśmielszych rojeniach nie sądziłem, że w sukurs przyjdzie mi p. Profesor Z. Bauman ze swoim wykładem na inauguracji tego Kongresu, jeśli, rzecz prosta, dobrze zrozumiałem niektóre wątki z jego wykładu. Do tekstu..
Współczesna rewitalizacja wierzeń religijnych
Radosław S. Czarnecki  (13-09-2011)
Upadek światowego systemu komunistycznego spowodował totalne odrzucenie idei postępu i tego wszystkiego co wiąże się z Oświeceniem. Siły konserwatywno-tradycjonalistyczne, politycznie zdecydowanie prawicowe i ultra-prawicowe, uznały tę okoliczność za sposobność do ostatecznego rozwiązania i próbę powrotu do czasów i dekad dawno minionych, przed-nowoczesnych czyli starych, dobrych, uznanych za złoty wiek Europy. Do tekstu..
Terroryści są produktem systemu edukacyjnego, który nigdy nie nauczył ich myśleć
Adel Darwish  (13-09-2011)
Publicysta wydawanej w Londynie gazety Al-Sharq Al-Awsat, Adel Darwish, napisał, że terroryści, którzy przygotowali zamach 11 września, byli produktem mentalności, mediów i systemu edukacyjnego w arabskim i muzułmańskim świecie, i zarzuca Arabom oraz muzułmanom, iż nie nauczyli się lekcji, jaka płynie z tych ataków oraz przeciwdziałania błędom zamiast czepiania się teorii spiskowych na temat 11 września. Do tekstu..
Chrześcijanie to zrobili!
Eric MacDonald  (14-09-2011)
Nikt jednak nie kwestionuje roli ani wartości opieki paliatywnej pod koniec życia. Opieka paliatywna jest ważna i nikt nie kwestionuje jej znaczenia, ale po prostu nie jest to odpowiedź dla tych, którzy wolą nie przechodzić dezintegracyjnego procesu życia w nieszczęściu, czy to z powodu całkowitej często nie do zniesienia choroby zwyrodnieniowej, czy umierania w nieopisanych bólach i nieszczęściu. Do tekstu..
Państwo dla wszystkich
Andrzej Koraszewski  (14-09-2011)
Dziś, w przeciwieństwie do tego co było ponad czterysta lat temu, neutralność światopoglądowa jest niemal oczywistością, zaś ci, którzy próbują ponownie oszukać i tylnymi drzwiami wprowadzać religię do Sejmu i Urzędu Rady Ministrów, winni częściej słyszeć o skutkach jakie złamanie umów zawartych przez naszych przodków sprowadziło na nasz kraj. Do tekstu..
Opowieść o Pawle i jego niewolnikach
Jacek Tabisz  (15-09-2011)
Pomysł wprawdzie nie był zbyt świeży, lecz Paweł miał pewien atut, którego nie posiadało wielu mesjaszów i uczniów mesjaszów. Był poborcą podatkowym, zatem jego najwięksi dłużnicy z wielką przyjemnością oddali się budowie nowej religii. Połączenie helleńskich mitów z judejskimi wierzeniami okazało się strzałem w dziesiątkę. Do tekstu..
Wierność bezwstydna, sponiewierana
Anatol Ulman  (15-09-2011)
Niestety nie wspomina nic o nowym, stosownym na godło ptaku narodowym, dlatego spieszę odszczepieńcowi zaproponować, iż najlepszy byłby kruk (samica). Czarny jak sadza ze spalonych kości, lekko zalany, rozczochrany, w zaciśniętych pazurach zaś brzozowy patyk. Naturalnie dewiza: coś tam, coś tam, tak bardzo właściwa dla coś tam pijących. Do tekstu..
Groźne konsekwencje religijnej indoktrynacji w dzieciństwie
Miranda Celeste Hale  (16-09-2011)
Z psychologicznego punktu widzenia to katolickie poczucie winy jest zrozumiałe. Trudno się dziwić, że dziecko, któremu bez przerwy przypomina się, że jest grzeszne, skalane, niegodne, jako człowiek dorosły staje się kimś wiecznie walczącym z poczuciem winy i wstydu, kimś kto nigdy nie czuje się czysty, zasługujący na szczęście, na szacunek, kimś spełniającym oczekiwania. Do tekstu..
Egipski tłum szturmuje ambasadę izraelską, by przechwycić egipską rewolucję
Barry Rubin  (16-09-2011)
Dlaczego zburzenie berlińskiego muru stało się symbolem wyzwalającej rewolucji w Europie Wschodniej, a szturm na izraelską ambasadę symbolizuje próbę uczynienia z rewolucji egipskiej pomostu do nowej dyktatury, do nienawiści, zaślepienia i destrukcji? Do tekstu..
Australia przeciera nowe szlaki dla osób transpłciowych
Andrzej Konrad Trzeciak  (16-09-2011)
Oprócz dotychczasowy symboli M (male) i F (female) pojawi się symbol X (indeterminate). Zarówno osoby transseksualne, jak i obojnacze będą mogły wybrać trzecią z możliwych opcji. Do tej pory istniała możliwość wyboru jedynie pomiędzy dwoma standardowymi opcjami, a zmian dokonywano jedynie, w przypadku, gdy osoba przeszła operację. Do tekstu..
Świat, Martusia i nastroje manichejskie
Andrzej Koraszewski  (17-09-2011)
Czy świat stoi przed kolejną pożogą? Być może, jest to w każdym razie wysoce prawdopodobne. To prawdopodobieństwo niebywale wręcz zwiększa przyzwolenie dla gangsterów, przyzwolenie ze strony ludzi, o których przywykliśmy myśleć, że są ludźmi przyzwoitymi. Z każdym dniem wzrasta atmosfera jaka towarzyszyła porozumieniu w Monachium i podobnie jak wtedy tylko dla nielicznych jest to powód do nastrojów manichejskich. Do tekstu..
Dzieje Całunu Turyńskiego
Leszek Żuk  (17-09-2011)
XIV wiek to czas załamania europejskiej gospodarki związanego z ochłodzeniem na półkuli północnej. Jest to czas obniżonych plonów, powtarzających się plag głodu, epidemii pustoszących Europę i fanatycznych ruchów religijnych. Jest to epoka, kiedy wierzono, że naśladowanie Jezusa uchroni przed siłami piekieł i odwróci nieszczęścia spadające na ludzkość. Prawdopodobnie naśladowanie nie zawsze polegało tylko na modlitwie, poszczeniu i biczowaniu. Do tekstu..
Czarna Śmierć odchodzi w zapomnienie
Ed Yong  (18-09-2011)
Ulica East Smithfield biegnie przez wschodni Londyn. Ukrywa także dziedzictwo śmierci. Dwa cmentarze, założone na tym obszarze w XIV wieku, mieszczą setki ciał, ułożonych jedne na drugich na głębokości pięciu metrów. Należą one do ludzi zabitych przez Czarną Śmierć, epidemię, która pochłonęła do 100 milionów istnień. Była to jedna z największych katastrof w historii ludzkości. Do tekstu..
Źródło wszelkiego zła, czyli Nergal a sprawa polska
Piotr Szwajcer  (18-09-2011)
Ponoć prawdziwy i dobry katolicyzm poznajemy dzięki światłym katolikom choćby z "Tygodnika Powszechnego". Czyżby? Oto cytat z ostatniego numeru TP: "Nergal może katolicyzmu szczerze nienawidzić, ale powinien też mieć świadomość, że katolicy obchodzą się z nim subtelnie, powierzając rozstrzygnięcie sporu niezależnej władzy sądowniczej. Są kraje, gdzie święte księgi traktuje się dalece poważniej" Do tekstu..
Przed wyborami. Program PO – Następny krok, ale czy na pewno razem?
Mirosław Woroniecki  (19-09-2011)
W obecnym programie nie ma nic porywającego, nuda i widoczne zmęczenie powielaniem tych samych wątków, rozniecaniem przebrzmiewających konfliktów bez dotarcia do ich istoty i próby rozwiązania. Wszystko dla wszystkich więc nic dla nikogo, a programowe "razem" dotyczyć będzie tylko ewentualnego koalicjanta. Do tekstu..
Fikcja kultury postsekularnej
Konrad Szocik  (19-09-2011)
Wielu publicystów i myślicieli przywykło określać współczesną kulturę mianem "postsekularnej", mającej oznaczać stan, w którym religia ponownie staje się aktywnym podmiotem dyskursu publicznego. Wydaje się jednak, że jedynie instytucja Kościoła rości pretensje do wpływania na kształt etyki publicznej i prawa w społeczeństwach, które są, i chcą, pozostać zsekularyzowane. Do tekstu..
Korelacje w koloratce
Andrzej Koraszewski  (19-09-2011)
Ksiądz-socjolog nie wyklucza rewitalizacji religijności i mówi: "napływ imigrantów z krajów arabskich może też zmienić sytuację." Dowiadujemy się jednak, że z młodzieżą jest problem. Wielu młodych ludzi nie jest pewnych, często unikają odpowiedzi czy są katolikami i uciekają do kategorii "niezdecydowany". Do tekstu..
ONZ rozwija czerwony dywan dla tyranów
Yang Jianli  (19-09-2011)
W ONZ rządzi system, który nigdy nie nauczył się odróżniać demokracji od dyktatury, na każdą upadającą tyranię przypada wiele innych, które utrzymały się przy władzy. Będą miały swoje reprezentacje w Nowym Jorku i będą traktowane z takim samym szacunkiem jak wybrani w wolnych wyborach przywódcy, konstytucyjnych, wielopartyjnych demokracji. Do tekstu..
Błogosławiony Jan Meslier
Andrzej Konrad Trzeciak  (20-09-2011)
Jana Mesliera należałoby uczynić patronem wszystkich występnych księży, mających odwagę publicznie wyznać swoje grzeszki, związane z piastowanym przez siebie urzędem. Święty ten mógłby także stać się przykładem dla pozostałych, nie mających odwagi do przyznania się do popełnianych w ciągu swego kapłańskiego żywota nadużyć i wykroczeń. Do tekstu..
Nie chowajmy światopoglądu za pazuchą
Klara Kopcińska  (20-09-2011)
Uważam, że zarówno ateizm jak i wiara niezwykle rzutują na wszelkie inne dziedziny życia, nawet jeśli nie robi się do nich otwartych odwołań. Nie mam zaufania do wierzących polityków, bo mam prawo podejrzewać, że również w pozostałych sferach nie posługują się logiką, racjonalnymi przesłankami, a jedynie reprezentują jakieś życzeniowe myślenie i liczą na cud. Do tekstu..
Wiara ma znaczenie, a zła wiara szkodzi nam wszystkim
PZ Myers  (21-09-2011)
Mówimy, że ludzie powinni żyć w rzeczywistości, nie zaś w jakiejś nierealnej fantazji mitów i tradycji. Gray, jak przystało facetowi, który tworzy wymówki dla bredni, pompatycznie próbuje ukryć ten fakt: ateiści wiedzą, że jest wiele przyczyn, niezależnych od racjonalnej myśli, by ludzie akceptowali religię, ale także że istnieją zasady religii i konsekwencje fałszywych wierzeń... a temu Gray po prostu próbuje zaprzeczyć. Do tekstu..
Spotkanie z niepoprawnym optymistą
Justyna Trawińska, Matt Ridley  (21-09-2011)
Podczas swojej niedawnej wizyty w Krakowie Matt Ridley udzielił wywiadu dla Racjonalisty. Prowadząca wywiad Justyna Trawińska skoncentrowała się głównie na ostatniej książce Matta Ridleya The Rational Optimist. Optymizm Matta jest rzeczywiście imponujący, bo umówili się na kolejną randkę, w tym samym miejscu za lat 40. Do tekstu..
Zdrada Juliana Assange’a
Nick Cohen  (22-09-2011)
Gdy tylko do WikiLeaks dotarły depesze Departamentu Stanu, Assange oznajmił, że jest sezon na przeciwników dyktatorskich reżimów i ruchów. Nie interesował go fakt, że ci, których obrał za cel, walczyli z faszystowsko-klerykalną siłą, która zagrażała wszystkim wartościom liberalnym. Rozmawiali z dyplomatami z USA. Kolaborowali z Wielkim Szatanem. Ich bezpieczeństwo nie było jego sprawą. Do tekstu..
Uwagi o intelektualnej uczciwości
Andrzej Koraszewski  (22-09-2011)
Nadzieja na świat bez wojny nie spełniła się i zapewne nigdy się nie spełni. Możemy zaledwie próbować ograniczać zło, ci z nas, którzy żyją z dala od koszmaru mogą próbować pamiętać o swoim uprzywilejowaniu, mogą próbować powstrzymać absurdalne poczucie pewności, że zawsze umieliby zachować godność, uczciwość i rozsądek. Do tekstu..
Święta TVP im. Anny Sobeckiej
Anatol Ulman  (23-09-2011)
Sytuacja, że w której jacyś sędziowie czy inni przewodniczący lekceważą wytyczne biskupów w sprawach obrażania oraz podobnych jest oczywiście niedopuszczalna. Stawia władzę świecką nad duchowną, stanowi postponowanie praw naturalnych, obraża uczucia, wzgórze laterańskie, na którym posadowiono Watykan, wszystkich świętych i w ogóle. Do tekstu..
Janusz Palikot - szansa na nowoczesną, normalną i racjonalną Polskę
Piotr Napierała  (23-09-2011)
Dlaczego tak lubię Palikota? Nie chodzi tylko o politykę. Jawi mi się on jako normalny facet lubiący się trochę pobawić i powygłupiać po pracy. Jak mówi moja narzeczona nie jest on - w przeciwieństwie do innych polityków polskich - nabzdyczony ani świętoszkowaty. Też tak uważam. Palikot nie udaje, że ma tylko duchowo-smoleńskie potrzeby. Kocha Paryż i Francję, a nie tylko pomrukiwania" "nie rzucim ziemi skąd nasz (sm)ród". Do tekstu..
Przed wyborami. Palikot i jego ludzie w drodze na Wiejską
Mirosław Woroniecki  (23-09-2011)
Poprzedni tekst na temat Ruchu Palikota kończyłem pesymistycznym stwierdzeniem, że oficjalnie głoszone hasła, zadania i program Ruchu Palikota nie odpowiada prawdziwym intencjom i celom lidera tego ugrupowania, jest rodzajem mistyfikacji politycznej. Dzisiaj nie mogę jeszcze zmienić zdania, ale pokładam duże nadzieje w "nowych ludziach Palikota". Do tekstu..
Coraz normalniej
Jerzy Neuhoff  (23-09-2011)
Wydarzenia ostatnich dni uświadomiły mi, że kraj nasz, mimo wszelkich usiłowań polityków, moralizatorów i niezadowolonych ze wszystkiego malkontentów, staje się coraz bardziej normalnym, co prawda nie we wszystkich aspektach, ale jednak. Na początek muszę przedstawić przesłanki, które skłoniły mnie do ogłoszenia tego optymistycznego wniosku, choć przecież stan normalny powinien być czymś jak najbardziej normalnym. Do tekstu..
Teodemokracja Kaczyńskich
Jan Hartman  (23-09-2011)
Fundamentalne przekonania Polaków zazwyczaj wcale nie są katolickie, przynajmniej w przypadku młodszego pokolenia. Wielokrotnie rozmawiając ze studentami na temat ich poglądów, przekonałem się, że zdecydowana większość nie zgadza się np. z poglądami, że "należy żyć, starając się we wszystkim naśladować Jezusa", "życie doczesne jest przede wszystkim przygotowaniem do życia wiecznego" Do tekstu..
Jakiej wielkości było wąskie gardło populacyjne ludzkości?
Jerry Coyne  (24-09-2011)
Mamy teraz całkiem dobre oszacowanie tego, jak wielu przodków nasz gatunek miał w różnych momentach w przeszłości, aż do czasu, kiedy oddzieliliśmy się od linii wiodącej do współczesnych szympansów. I lekcja dla teologii jest ta sama: nauka pokazała, że pismo święte myli się, a więc jeszcze jedna biblijna "prawda" staje się metaforą. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 184 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365