Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.011.244 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 484 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Kiedy oglądamy zasady panujących na świecie religii, nasuwa się wniosek, że są wytworem wyobraźni chorego człowieka".
Archiwum streszczeń artykułów

Chrześcijański umysł
Jacek Tabisz  (05-08-2012)
Aby zobaczyć, że religie naprawdę wypaczają perspektywę, wystarczy wejść do byle jakiego barokowego kościoła, którego wystrój się zachował. Wewnątrz naszą uwagę zwrócą liczne czaszki, szkielety i inne ludzkie resztki wykute w stiuku, lub nawet marmurze. Mają one za zadanie przypominać o śmierci. Przypominanie o śmierci bardzo sprzyja wierze chrześcijańskiej, bowiem głównym zadaniem chrześcijańskiego boga jest zapewnianie nieśmiertelności. Do tekstu..
Szaleństwa mikrobów w kobiecie ciężarnej
Ed Yong  (06-08-2012)
Ciężarna kobieta karmi nie tylko siebie, je za biliony. Poza jej dzieckiem, nosi w sobie wiele bakterii i innych drobnoustrojów. Stały się częścią jej życia i wpływają na jej zdrowie, od kiedy sama wyszła z łona. Teraz jednak, kiedy wchodzi w trzeci trymestr, wspólnota mikrobów znajdująca się w jej wnętrzu przechodzi prawdziwą rewolucję. Do tekstu..
Mark Vernon o Richardzie Dawkinsie, ewolucji i naukowym micie
Jerry Coyne  (06-08-2012)
Środek lata jest najwyraźniej sezonem łowieckim na Richarda Dawkinsa i niezrównany Mark Vernon wystarał się o własną Kartę Łowiecką. Vernon jest byłym pastorem anglikańskim, który teraz ośmiesza się pisując akomodacjonistyczne artykuły do "Guardiana"; charakteryzuje go używanie bardzo wielu słów, by nic nie powiedzieć albo bardzo się mylić. Do tekstu..
Amnezja wysepkowa jest super
Sarah Honig  (07-08-2012)
Nauka przypisuje wybiórczą pamięć mechanizmom obronnym, które tworzą luki w świadomości pacjentów, żeby stłumić traumę lub upokorzenie. Może się to objawiać jako amnezja wysepkowa, gdzie mechanizm przechowywania danych w umyśle jest zakłócony przez luki odnoszące się do specyficznych wydarzeń. Do tekstu..
Czy Ministerstwo Homeopatii zaczyna odzyskiwać rozum
Andrzej Gregosiewicz  (07-08-2012)
Może racjonalnym byłoby wprowadzenie do parlamentarnej ordynacji wyborczej wymogu posiadania matury. Choćby dlatego, by Sejm, jako całość, rzadziej się ośmieszał. Jakże chciałbym być dumny z mojego parlamentu. Jakże wysoko nosiłbym głowę, gdyby podczas debaty nad nowelizacją ustawy Prawo Farmaceutyczne, jakiś poseł z maturą krzyknął: o czym wy tu mówicie! Do tekstu..
Czy zachwyt jest racjonalny?
Jacek Tabisz  (08-08-2012)
Zachwyt nad naturą, nad rzeczywistością, nad możliwościami odkrywania sił rządzących wszechświatem zdecydowanie nie ma w sobie nic z targowiska. Jest bezinteresowny. Może oczywiście służyć tworzeniu nowych technologii i poprawianiu jakości naszego życia, ale jego główną siłą jest bezinteresowna ciekawość. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA
Marcin Kruk  (08-08-2012)
Prokuratura rozpoczęła śledztwo, mając uzasadnione podejrzenia, że ktoś mógł wprowadzić na rynek dużą partię podrobionych leków homeopatycznych. Faktury opiewały na to samo laboratorium produkujące leki homeopatyczne, ale płatności kierowane były na inne konto. Do tekstu..
To robią filozofowie moralności
Richard Dawkins  (09-08-2012)
Intelektualiści muszą czasami zapuszczać się w dziedziny, które są sprzeczne z intuicją - i może to nie być popularne. Kiedy dyskutowałem z kardynałem Pellem w Sydney, z łatwością wywoływał on śmiech widowni w studio po prostu powtarzając moje przekonania, np., że wszechświat mógł powstać z niczego. Stronnicza publiczność śmiała się, ponieważ jest to sprzeczne z intuicją: jak może coś powstać z niczego? Do tekstu..
Jedwab chroni szczepionki i antybiotyki przed upałami
Ed Yong  (09-08-2012)
Fatalny zbieg okoliczności. Szczepionki i antybiotyki stają się bezużyteczne pod wpływem ciepła, jednak w krajach, w których najbardziej ich potrzeba, w biednych krajach, w których choroby zakaźne stanowią główną przyczynę śmierci, panują prawdziwe upały. Powoduje to, że miliony dolarów wydawane są na przechowywanie szczepionek w odpowiedniej temperaturze, a miliony ludzi cierpi, choć nie powinni. Do tekstu..
Zachód a Indie historia wzajemnej fascynacji
Piotr Napierała  (09-08-2012)
Z jednej strony współczesne Indie zamieniają się w potentata na rynku usług, zwłaszcza komputerowych, a z drugiej jednak faktycznie bardziej kojarzą się nam (tj. ludziom Zachodu) ze slumsami niż ze stalowniami koncernu Tata. Nasze stereotypy i ograniczenia nie pozwalają nam dostrzec, że w Indiach odbywa się taka sama walka spirytualizmu z racjonalizmem (Nehru był ateistą, Gandhi jak wiadomo - nie) jak na Zachodzie. Do tekstu..
Katolicka idea godności i fantazje na temat doskonałości
Eric MacDonald  (10-08-2012)
Sama sugestia, że użycie środków antykoncepcyjnych jest pogwałceniem godności osoby, jest absurdalna. Można powiedzieć, że wypowiadając takie niedorzeczności biskupi obrażają własną godność ludzką przez jawną zdradę swojej zdolności przedstawienia racjonalnych argumentów. Do tekstu..
Uchybienie
Jerzy Neuhoff  (10-08-2012)
Stosunki międzynarodowe nie od dziś są rzeczą ważną dla każdego, najskromniejszego nawet w swych ambicjach państwa, co jest prawdą tak trywialną, że aż wstyd o tym pisać. Nie mając zamiaru oceniać postawy naszych polityków w tej kwestii, pozwalam sobie podać do szerszej wiadomości publicznej, a właściwie przypomnieć, przebieg pewnego incydentu, o jakim pisał łódzki Głos Poranny 28 kwietnia 1929 roku. Do tekstu..
Mity, przesądy i propaganda w erze nauki
Ravinder Banyal  (11-08-2012)
Człowiek jest gatunkiem, który ciągle poszukuje wzorów i posiada wyobraźnię. Chociaż zdolność do odnajdywania wzorów i interpretowania ich miała niewątpliwie niebagatelne znacznie dla przeżycia, mózgowi nie zawsze udaje się odróżnić wzory znaczące od bezsensownych. To dążenie do odnajdywania wzorów i ich uporządkowywania jest podstawą dla niemal wszystkich istniejących mitów, przesądów, tabu i praktyk rytualnych na całym świecie. Do tekstu..
Lek na raka wywabia HIV z ukrycia
Ed Yong  (11-08-2012)
HIV jest wyjątkowo przebiegłym przeciwnikiem. Jest bardziej zróżnicowany, niż jakikolwiek inny wirus i atakuje komórki odpornościowe, które są nastawione na jego niszczenie. Jakby tego było mało, posiada umiejętność włączenia trybu uśpienia. Może przemycać swoje geny do długo żyjących białych krwinek (limfocytów T), by drzemać tam latami. Do tekstu..
Skąd pochodzi moralność? Pokaz małp
Jerry Coyne  (12-08-2012)
Żaden znany teolog, ani zresztą żaden racjonalnie myślący wierny, nie trzyma się ściśle moralności biblijnej. Jak wszyscy wiedzą, wierzący starannie wybierają swoją moralność z szwedzkiego stołu bożych nakazów, dobrych i złych, z pisma świętego. Robiąc to pokazują, że mają poczucie dobra i zła, które nie pochodzi z Biblii ani od Boga. Ergo, pochodzi z ewolucji i kultury. Do tekstu..
Wyznania frajera
Andrzej Koraszewski  (12-08-2012)
Dałem się nabrać, a raczej moja żona dała się nabrać, ale jestem pewien, że w analogicznej sytuacji dałbym się nabrać dokładnie tak jak Małgorzata. Znamy się pół wieku i zdążyliśmy się do siebie upodobnić, a i pół wieku temu jednym z elementów wzajemnej atrakcji było podobieństwo poglądów oraz gotowość zaufania do ludzi, nawet kosztem tego, że czasem człowiek wychodzi na frajera. Do tekstu..
W Egipcie (znów) pokonano ateizm!
Julian Jeliński  (13-08-2012)
Niezależnie od wyznania wierzący z coraz większą łatwością dokonują redefiniowania ateizmu tak, by móc zadać mu "śmiertelny cios". Dlatego może rację miał Sam Harris przypominając, że by lepiej zwalczać złe pomysły musimy "zniknąć z pola radaru".  W końcu: "ateista" jest terminem, którego nie potrzebujemy (...). Jedyne, czego potrzebujemy, to słowa takie jak "rozum", "dowód", "zdrowy rozsądek" i "bzdura" (...). Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA Część II
Marcin Kruk  (13-08-2012)
Michalina zadała mu lekcję w postaci lektury artykułów profesora Gregosiewicza w Racjonaliście, które czytał pilnie, mając przemożne wrażenie, że autor przypomina mu policjanta, który dysponuje niezbitymi dowodami winy i wiedzą o miejscu pobytu przestępcy, ale nie może się doprosić w prokuraturze wydania nakazu aresztowania. Do tekstu..
Ranking usportowienia narodów
Jerzy Adam Kowalski  (14-08-2012)
Igrzyska 2012 były pierwszymi, na których we wszystkich reprezentacjach startowały kobiety, gdyż wcześniej wiele islamskich krajów nie dopuszczało ich do udziału w tego typu imprezach. Po raz pierwszy zrobiła to Arabia Saudyjska. Do tekstu..
Nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne. Przykład manipulacji
Andrzej Gregosiewicz  (14-08-2012)
Ironią losu jest fakt, że bełkot zawierający nazbyt szeroką definicję substancji czynnej powstaje w Ministerstwie Zdrowia, które powinno zajmować się organizacją polskiego lecznictwa, a nie - jak się domyślam - kombinowaniem, jak wyprowadzić w pole ludzi, którzy sprzeciwiają się powstaniu prawa, które pozwoliłoby na legalizację oszukańczych metod leczenia zawartych w dyrektywach płynących z Brukseli. Do tekstu..
Prostytucja, problem legalizacji
Przemysław Prekiel  (14-08-2012)
Legalizować czy nie? Walka z wiatrakami czy walka o prawa kobiet? Praca jak każda inna czy synonim patriarchalnego ucisku? Poglądów na zjawisko prostytucji jest mniej więcej tyle, ile zdań na temat praw kobiet, a ich zakres obejmuje całą paletę opinii- od patologii i uprawianiu nierządu poprzez przemoc wobec kobiet aż po przyjęcie założenia, iż prostytucja to praca jak każda inna, pod warunkiem, że jest wolnym wyborem kobiety. Do tekstu..
Kto boi się nowego ateizmu?
Leo Igwe  (15-08-2012)
Wielu ludzi obwinia nowych ateistów za to, co robią teiści. Który wśród nowych ateistów - Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris czy może nieżyjący Christopher Hitchens propagował i popierał handel ludźmi, zubażanie zasobów ziemi, nierówność itd.? Kto w rzeczywistości zajmuje się niszczeniem czegokolwiek na tym świecie, żeby odziedziczyć coś na tamtym? Czy są to teiści, czy ateiści? Do tekstu..
Darwin znowu ma rację: uszy wewnętrzne leniwców są bardzo zróżnicowane
Jerry Coyne  (15-08-2012)
Darwin powiedział bardzo dużo ważnych rzeczy w O powstawaniu gatunków. Jednym z jego mniej znanych osiągnięć było wyjaśnienie nie tylko rudymentarnych (szczątkowych) narządów jako dowodu na ewolucję, ale także zrozumienie, że takie narządy, o ile nie są zasadnicze dla osobnika, będę miały większe zróżnicowanie niże te, które są zasadnicze dla przeżycia i rozmnożenia. Do tekstu..
Dzieci napoczęte. Antykatechizm Janusza Korczaka
Mariusz Agnosiewicz  (15-08-2012)
Dwóch pediatrów i anglikański kapelan podniosło problem nieludzkiego i przedmiotowego traktowania terminalnie chorych dzieci przez głęboko wierzących rodziców. Chodzi o sztuczne wydłużanie agonii za pomocą nowoczesnej techniki medycznej, aby dać Bogu odpowiedni czas na dokonanie cudu. Jak głęboko tkwią w nas archaiczne schematy myślowe świadczy to, że nawet wielu niewierzących myli władzę rodzicielską z prawem własności. Do tekstu..
Persefona, prędkość światła i trzy katedry
Paweł Rafał Bieliński  (16-08-2012)
Lwów oprócz niezwykłej historii posiada również aż trzy katedry - św. Jura (grekokatolicka) oraz dwie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (katolicka i ormiańska) - a oprócz tego mnóstwo pomniejszych świątyń. I zgodnie z tym co nakazuje tamtejszy obyczaj, przechodząc koło dowolnej z nich, należy uczynić znak krzyża. Niezależnie od własnego wyznania. W ten sposób okazuje się szacunek nie dogmatom wiary, ale jej wyznawcom. Ludziom. Do tekstu..
Czy warto ukrywać ateizm?
Jacek Tabisz  (16-08-2012)
To pytanie pojawiło się ostatnio w trakcie dyskusji na Racjonaliście. Autorytetem, na który często powoływali się zwolennicy takiej strategii okazał się Sam Harris, który stwierdził, iż aby skuteczniej szerzyć racjonalne myślenie należy "zejść z radaru". Harris zauważył, iż deklarowanie się na starcie jako ateista może zniechęcić daną ofiarę wirusa wiary religijnej do wysłuchania argumentów broniących prawdy o rzeczywistości. Do tekstu..
Dlaczego nie wezmę udziału w debacie z fundamentalistami
Richard Dawkins  (16-08-2012)
Zawsze zdumiewam się, kiedy jestem w Highlands i natykam się na ten rodzaj czystej, ślepej paniki na samą myśl o tym, że mogę przemawiać. Ten region ma reputację solidnej wiary, ale gdyby naprawdę tak było, powinni być w stanie przejść do porządku dziennego nad prostym wykładem naukowca ewolucjonisty. Zastanawiam się, jak właściwie pewni swojej wiary lub wiary współmieszkańców wysp są pan Roberts i inni, skoro zwykłe wystąpienie na festiwalu książki wystarcza, by sprowokować tyle wrzasku i wściekłości. Do tekstu..
O nauczaniu religii i etyki w szkole
Radosław S. Czarnecki  (16-08-2012)
W dniu 27.04.2012 na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się panelowa dyskusja (z inicjatywy Towarzystwa Kultury Świeckiej im. prof. T.Kotarbińskiego) na temat nauczania religii i etyki w polskich szkołach. Poniżej przedstawiam swoje wystąpienie podczas wspomnianego panelu chcąc zainteresować polskie środowiska racjonalistyczne tą problematyką. Do tekstu..
Oświecony Włoch i zacofany Hiszpan
Piotr Napierała  (17-08-2012)
Podział na Italię "hiszpańską" i włosko-austriacką trwa w mentalności do dziś. Ze względu na dużą dysproporcję, między bogatą włoska północą i biednym południem, wielu Włochów uważa, że rejony te są zepsute przez hiszpański marazm , tyranię i lenistwo, i z tego powodu chciało by utworzyć z bogatych prowincji północy osobne państwo.  Do tekstu..
Wyjątkowość człowieka kontra antropomorfizm
Matt Ridley  (17-08-2012)
W dyskusjach naukowcy muszą żeglować między Scyllą ludzkiej pychy (mówiąc na przykład, że śniący pies nie jest odpowiednikiem śpiącego człowieka), a Charybdą błędnego przypisania zwierzętom cech ludzkich. Marco Vasconcelos i Alex Kacelnik z Uniwersytetu w Oksfordzie wraz z Karen Hollis i Elise Nowbahari z Uniwersytetu w Paryżu pokazali ten drugi problem. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 212 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365