Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.704.324 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 712 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Doświadczenie - nazwa jaką nadajemy naszym błędom.
Archiwum streszczeń artykułów

Słupska pierestrojka i młode wilki PZPR
Jerzy Izdebski  (15-06-2013)
W Gazecie Pomorskiej z marca 1989 na 1. stronie stawiano dramatyczny problem społeczny: 'Co wypełni pustkę po brazylijskim serialu?', który zaczynał się słowami: "Wszystko się kiedyś kończy - nawet najdłuższy w dziejach polskiej telewizji serial W kamiennym kręgu". Największym serialowym fenomenem socjologicznym PRL była emisja 15 odcinków Niewolnicy Isaury od lutego 1985 (już w 4. odcinku miał 84% widownię), który najprawdopodobniej miał niemały wpływ na wzrost marzeń ludności o lepszym świecie. Na zaproszenie polskich władz główni bohaterowie przybyli do Polski na tygodniowe tournee, odwiedzając Warszawę, Łódź, Skierniewice, Katowice, Sosnowiec, Kraków, a także szkoły, szpitale i zakłady pracy. Do tekstu..
Paliwa niekopalne
Matt Ridley  (16-06-2013)
Można znaleźć olbrzymie ilości hydratu metanu (znanego jako metanowy lód) pod dnem morskim w pobliżu krawędzi kontynentalnych. Niedawno Japończycy oznajmili o udanym projekcie pilotażowym wydobywania tego metanu jako źródła energii. Do tekstu..
Rabin Sacks jest niedouczonym głupcem
Jerry Coyne  (16-06-2013)
Ten wymysł o "religijnej moralności" irytuje mnie bezgranicznie. Jest sprzeczny z wszystkimi faktami: ateiści są nie mniej moralni niż wierni, kraje ateistyczne nie są pełne barbarzyństwa, znacznie więcej więźniów w USA jest religijnych niż w ogólnej populacji i tak dalej. Świat zaś, stając się mniej religijny, staje się bardziej moralny. Nikt z odrobiną rozsądku nie uważa, że świat bez wiary byłby światem bez moralności. Do tekstu..
Bo demonstrować trzeba umieć....
Oskar Wiśniewski  (16-06-2013)
Pochód robi się zielono- żółty. Zielone flagi z falangą są niesione przez łysawych chorążych, w nieśmiertelnych spodniach na szelkach i brązowych koszulach. No tak, przecież oni są tacy polscy. Jak się ma jednak wszechobecność flagi obcego państwa - Watykanu- do postulatów ponownego zdobycia niepodległości przez nasz kraj? Do tekstu..
Polska a ziemie ruskie za dynastii Piastów
Bartłomiej Gajek  (17-06-2013)
Sprawa ruska posiada jednak dość ważne znaczenie dla wewnętrznych dziejów Polski. Kapłani dostawali misję niesienia Dobrej Nowiny na wschód, przed rycerzami stawała szansa na urodzajną ziemię, a kupcy Polscy uzyskiwali nowe rynki i korzyści handlowe. Może gdyby nie niektórzy władcy na ziemiach polskich, jak np. Bezprym, to polityka zagraniczna i podboje wyglądałyby o wiele lepiej. Do tekstu..
List do W.G. w sprawie „Kronosu”
Joanna Wilkońska  (17-06-2013)
Cały dziennik rozpięty na tych właśnie płaszczyznach: zdrowie, finanse, erotyka - w równym, beznamiętnym, niemalże równoważnikowym stylu punktuje diagnozy chorób/ kuracje, starania wydawnicze/precyzyjną rejestrację wpływów pieniężnych, podboje miłosne/wzmianki imienne, częściej anonimowo (przygodne chicos, chicas). Do tekstu..
O urojonym polskim piekiełku i prawdziwych problemach
Mariusz Agnosiewicz  (17-06-2013)
Muszę przyznać, że sam byłem kiedyś zwolennikiem koncepcji "polskiego piekiełka", która jest urojonym wyjaśnieniem pewnych problemów społecznych naszego kraju. Nie wyjaśnia ona bowiem niczego a jest zaklęciem cementującym patologie (odbiera wiarę w sens szukania prawdziwych przyczyn problemu: wszak z piekłem się nie walczy). Koncepcja sugeruje, że swarliwość i patologiczny indywidualizm to nasze cechy narodowe. Nie wierzymy w piekło, nie ma powodów, by wierzyć w piekiełko, tym bardziej, że ta wiara rozmywa problemy zamiast je rozwiązywać. Do tekstu..
Ateizacja? - obrona kościoła czy przygotowanie do ataku...
Grzegorz A. Kanik  (18-06-2013)
Może i Kościół oraz kler może mieć jakieś obawy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dochody oraz pozycję społeczną i polityczną. Z drugiej strony, to nie tylko obrona, lecz również szansa na "nowe tereny" w zakresie życia społecznego i politycznego. Do tekstu..
Uświęcenie cierpienia w katolicyzmie
Miranda Celeste Hale  (18-06-2013)
W samym sercu katolicyzmu znajduje się retoryka o uświęceniu cierpienia. Kościół katolicki twierdzi, że cierpienie (wszelkie cierpienie) jest czymś z gruntu dobrym. Twierdzę, że to założenie stanowi podstawę psychicznych, fizycznych, ekonomicznych i społeczno-kulturowych szkód wyrządzanych przez zwierzchników Kościoła katolickiego milionom jednostek i grup na przestrzeni całej historii tego Kościoła. Do tekstu..
Obejmowanie Greenpeace. Ignorowanie nauki
Matthew Lau  (19-06-2013)
"Organizacja, którą pomogłem założyć i prowadzić w latach 1970 i 1980. jest dzisiaj wszystkim, tylko nie instytucją użyteczności publicznej. Od kiedy opuściłem Greenpeace, jej członkowie i większość tego ruchu przyjmowali politykę, która odzwierciedla ich niehumanitarne tendencje, ilustruje ich odrzucenie nauki i techniki i w rzeczywistości zwiększa ryzyko szkód dla ludzi i środowiska". Do tekstu..
Dwa teksty o ludziach i zwierzętach
Wojciech Szczęsny  (19-06-2013)
Zbigniew Religa z całym spokojem stwierdzał, że wie, iż stoi nad grobem. Nie wierzy w przyszłe życie. Na pytanie dziennikarki co będzie po śmierci odpowiada: "nic" . Ja też tak myślę. Nie było mnie przed urodzeniem i nie będzie po śmierci. Tak jak nigdy nie było mnie i pewnie nie będzie powiedzmy w miejscowości Perth w Australii. Do tekstu..
Zemsta
Joanna Wilkońska  (20-06-2013)
Widziałam niedawno film o zemście. Film południowo-koreański, toteż ascetyczny, surowy i brutalny. Musiał być brutalny, nawet gdyby nie był azjatycki. Niemniej wschodnia powściągliwość, powolność działań, wyciszone reakcje współgrały z tematem filmu, bo zemsta nie spieszy się. A im bardziej niespieszna jest, tym bardziej nabrzmiewa kalkulacją, przeradza się w okrucieństwo. Do tekstu..
Doradztwo religijne i religioznawcze VI
Lucjan Ferus  (20-06-2013)
Niedawno usłyszałem opinię - i co ciekawe, wypowiadał ją człowiek wierzący, ale uważający się za 100% racjonalistę - że chrześcijaństwo z racji swej oryginalności (czyli odróżniania się od innych religii) jest religią objawioną. To właśnie ma świadczyć według niego za tym, iż mamy do czynienia z prawdziwą religią, a nie wymyśloną jak inne przez ludzi. Do tekstu..
Doktryna Obamy
Barry Rubin  (21-06-2013)
Wspieranie radykałów na Bliskim Wschodzie po 10 poprzednich niepowodzeniach Zachodu. Długa jest historia mocarstw zachodnich, które wierzyły, że potrafią manipulować lub pracować z radykalnymi arabskojęzycznymi państwami albo ruchami, by przerobić porządek lokalny. Wszystkie źle skończyły. Do tekstu..
Dokąd jedziemy?
Andrzej Koraszewski  (21-06-2013)
Nikt nie może przewidzieć ani rozwoju sytuacji na świecie, ani rozwoju sytuacji w Polsce. Zbigniew Ziobro zapewnia, że Kaczyński nie będzie polskim Orbanem, ale chyba tylko dlatego, że sam ma apetyt na taką rolę. Jest to prawdopodobnie wynik oceny zmian postaw elektoratu i przekonanie, że ten elektorat czeka na swojego wodza. Do tekstu..
Islam prowadzi wojnę – sam z sobą
Murtaz Haider  (22-06-2013)
To wszystko zostało dokonane w imię islamu. Będzie to powtórzone wcześniej czy później. Niektórzy będą twierdzić, że nie jest to "prawdziwy" islam. Czy naprawdę ma jakiekolwiek znaczenie, jaki jest prawdziwy islam, skoro jego prawdziwi wyznawcy nie potrafią sprzeciwić się tym, którzy używają religii do popełniania ludobójstwa? Do tekstu..
David Brooks: Mózg nie jest umysłem
Jerry Coyne  (22-06-2013)
Mózg jest umysłem w tym sensie, że umysł jest produktem mózgu i bez mózgu nie byłoby żadnego umysłu. Mózg jest w rzeczywistości cielesnym komputerem, który przyjmuje fizjologiczne i materialistyczne dane wejściowe i jako dane wyjściowe produkuje umysł. Może to brzmieć redukcjonistycznie i materialistycznie, ale tak się składa, że jest to prawdziwe. To jest, chyba że w naszych głowach siedzi duchowy homunkulus. Do tekstu..
Czy można propagować ateizm?
Jacek Tabisz  (22-06-2013)
Sądzę, że często powtarzany przez teistów argument o propagowaniu ateizmu nie jest prawdziwy. W zasadzie nie spotkałem ani jednego racjonalnego ateisty, który propagowałby ateizm. Mówienie o tym, że bogowie jakoś nie za bardzo mieszczą się w rzeczywistości nie jest bowiem wcale propagowaniem ateizmu. Jest stwierdzeniem pewnego faktu o tym, co nas otacza. Do tekstu..
O rzeczywistym apartheidzie w Libanie i urojonym gdzie indziej
Khaled Abu Toameh  (23-06-2013)
Mniej więcej trzy lata temu rząd libański zdecydował o nowelizacji obowiązującego prawa apartheidu, które odmawia Palestyńczykom prawa do pracy w aż 20 zawodach. Powiedziano wówczas Palestyńczykom, że będą mogli pracować w wielu zawodach, a nawet posiadać nieruchomości w Libanie. Obecnie jednak Palestyńczycy odkryli, że rząd libański, jak rządy większości krajów arabskich, kłamał. Do tekstu..
Afirmacja szumu w muzyce jako alternatywa dla systemu tonalnego
Wojciech Michalski  (23-06-2013)
Gust muzyczny stał się przedmiotem wyraźnej stratyfikacji społecznej, a nawet radykalnych mechanizmów wykluczenia. Łatwo się o tym przekonać, przeglądając fora internetowe, chociażby na stronie last.fm, gdzie, w tym przypadku w shoutboxach, trwa nieustanna walka o dominację i próbę udowodnienia oponentom, że sympatyzują z wykonawcami, którzy w prywatnym mniemaniu agresorów, prezentują beznadziejny poziom. Do tekstu..
Sen wiara – Bóg mara
Andrzej Koraszewski  (23-06-2013)
Na portalu "Idziemy" gimnazjalistka pyta, co to znaczy "sen mara - Bóg wiara"? "Ciocia Ania" odpowiada: To znaczy, że jeśli się czegoś boisz, to wiara w Boga ci pomoże. Uczennica prawdopodobnie dręczona była w szkole żądaniem filozoficznej egzegezy starego ludowego przysłowia i gwałtownie poszukiwała pomocy, została jednak z jednym, mało przydatnym, do tego celu zdaniem. Do tekstu..
Kiedy płoną związkowcy...
Jerzy Izdebski  (23-06-2013)
"Nie boję się powiedzieć, że dzisiaj mamy sytuację, w której mamy do czynienia z gigantycznym sabotażem gospodarczym, w wykonaniu ministra transportu. Konstytucyjny minister sam ogłasza strajk na kolei w okresie Świąt, po to, aby zdenerwować klientów kolejowych". I jak na twardego humanistę przystało, sądzi że maszyny z przebiegiem się nie zużywają, lecz nabierają hartu ducha (wprowadzono bowiem zasadę, że "im tabor starszy, tym lepszy a zatem rzadziej przeglądany". Do tekstu..
Czy ludzie religijni żyją dłużej?
Nigel Barber  (24-06-2013)
Czy religia jest takim dobrym eliksirem życia jak się wydaje? Powyższe pytanie można zadać na dwa sposoby. Po pierwsze, czy ludzie religijni żyją dłużej niż ich niereligijni współobywatele, albo, czy ludzie żyjący w krajach religijnych cieszą się dłuższym życiem niż w krajach laickich. Zaskakujące jest, że odpowiedzi na te pytania są bardzo rożne. Do tekstu..
Skromna propozycja nowej kampanii “BDS “
Geary  (24-06-2013)
Jest kraj na Bliskim Wschodzie, który bardzo podkreśla, że jest demokracją i wyznaje zachodnie ideały dotyczące praw człowieka, i bez przerwy chwali się, jak bardzo różni go to od despotycznych sąsiadów arabskich. Ale tenże kraj na Bliskim Wschodzie od dziesięcioleci już okupuje ziemię jednego ze swoich sąsiadów i prowadzi podobną do apartheidu dyskryminację własnej mniejszości. Do tekstu..
Droga dżihadu do Europy
Radosław S. Czarnecki  (24-06-2013)
Jak to się stało, że Bałkany (a zwłaszcza niektóre regiony Bośni i Hercegowiny, Sandżaku - czyli pogranicze Serbii i Montenegro oraz Albania i Kosowo) zamieszkałe przez wyznawców islamu stały się bazą dla działań międzynarodówki dżihadystów wspomaganej finansowo przez ultra-konserwatywne kraje arabskie (głównie Arabię Saudyjską)? Do tekstu..
Upaniszady i kiepskiej jakości apologeci hinduscy
R. Ranganath  (24-06-2013)
Religijne elity nie odczuwają potrzeby angażowania się w debaty, jako że ich hegemonia nie jest zagrożona. Tak więc krytyka musi kierować się do innej klasy spośród wyznawców, która posługuje się błędnymi pojęciami, oskarżeniami i tupetem, by bronić irracjonalności inspirowanej przez religię. Do tekstu..
Gatunkowy pacyfizm
Michał Michałowski  (27-06-2013)
Jako weganin, po jak by to ująć - nowych narodzinach, poznałem wielu wegetarian, wegan oraz obrońców praw zwierząt. Z jednymi dyskutowałem dłużej, a z drugimi krócej i zauważyłem fakt, który przynajmniej mnie lekko zaniepokoił, a taki, że przy wszelkiej promocji zielonego stylu życia na główną scenę wysuwa się kwestia zdrowotna czyli skąd białko i kalorie, zaraz za nią wchodzi smak i poziom kuchni, a za kurtyną smutnie podpierają ścianę prawa oraz dobrostan zwierząt. Do tekstu..
Ankieta na temat relacji między PSR a "Racjonalistą"
Jacek Tabisz  (28-06-2013)
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zostało utworzone na bazie sympatyków portalu racjonalista.pl. Tym niemniej pojawiają się czasem w PSR głosy krytyczne wobec współpracy między PSR a "Racjonalistą", głównie na polu ujęcia spraw bliskowschodnich na łamach " Racjonalisty". Te głosy, choć nieliczne, bywają niekiedy bardzo donośne. Do tekstu..
W odróżnieniu od Madonny Bliski Wschód nie jest “Materialistką”
Barry Rubin  (28-06-2013)
Na Zachodzie przyjmuje się za rzecz oczywistą, iż Arabowie rozumieją, że rozwój materialny jest niezbędny dla postępu i siły społeczeństwa. Na przykład Tom Friedman omawiał raport ONZ Human Development napisany przez liberałów arabskich. Innymi słowy świat arabskojęzyczny kształtowany jest przez niemożność zrozumienia przez jego przywódców, że eksperci zachodni wiedzą dużo więcej o ich społeczeństwach niż oni sami. Ale to Tom Friedman nie rozumie Bliskiego Wschodu. Do tekstu..
Granice paniki
Bjørn Lomborg  (29-06-2013)
Cztery dziesięciolecia od Granic wzrostu pokazały, że potrzeba nam więcej wzrostu, nie zaś mniej. Rozszerzenie handlu z szacowanymi korzyściami ponad 100 bilionów dolarów rocznie pod koniec tego stulecia zrobiłoby tysiąckrotnie więcej dobra niż polityka dobrego samopoczucia wynikająca z szerzenia strachu. Wymaga to jednak porzucenia mentalności anty-wzrostowej i używania naszego olbrzymiego potencjału, by stworzyć jaśniejszą przyszłość. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 238 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365