Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.583.804 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 708 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nie jest tak, że za pomocą rozsądnych argumentów można przekonać tych, którzy żywią nierozsądne przekonania. Ci bowiem trzymają się swoich przekonań kurczowo, bo niczego innego nie mają.
Archiwum streszczeń artykułów

Pelagianizm króla Artura i ateizm Lancelota
Mariusz Agnosiewicz  (27-03-2010)
Ostatnia ekranizacja legendy arturiańskiej to bardzo udany flirt legendy z historią. Dla wolnomyśliciela interesująca będzie oczywiście dechrystianizacja legendy. Artur wprawdzie pozostaje rycerzem chrześcijańskim, ale jest przecież pelagianinem, czyli "złym chrześcijaninem" (dla papieża to gorsze niż pogaństwo). Rycerze Okrągłego Stołu, jako Sarmaci, są poganami, choć bez jakichkolwiek objawów religijnych, za wyjątkiem drugiego po Arturze - Lancelota, który jest wojującym ateistą. Jednym z najważniejszych wątków filmu jest pelagianizm - jeden z najdonioślejszych ruchów heretyckich w dziejach chrześcijaństwa, a którego wielkie znaczenie dla Europy, w jakiej dziś żyjemy, jest jeszcze do dobrego opisania. Herezji tej należy się eksponowane miejsce w budowaniu "Legendy Europy" i w refleksji o "chrześcijańskich korzeniach Europy". Do tekstu..
Genialne Homo sapiens?
Kamil Rongies  (28-03-2010)
W przypadku religii, każde podważenie dogmatu (choćby najlepiej umotywowane) spotyka się z agresją typu 'dlaczego mnie atakujesz' lub falą nielogicznych argumentów. Powszechne może być na przykład przypisywanie złych intencji rozmówcy (zdecydowanie ułatwia to ucieczkę od odpowiedzi). Właśnie dlatego religia przez wieki była i nadal pozostaje silnym hamulcem rozwoju nauki i cywilizacji. Jak wyjaśnić sprzeciw Kościoła rzymsko-katolickiego wobec prezerwatyw przy jednoczesnej akceptacji sztuczek z kalendarzykiem małżeńskim? Jak połączyć założenie o monoteizmie z modlitwami wznoszonymi do świętych? Czym różni się Matka Boska Fatimska od Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej z Lourdes czy Matki Boskiej z Lichenia? A Trójca Święta? Jak widać nasz umysł bardzo łatwo radzi sobie z takimi absurdami. Do tekstu..
Prośba wpływa lepiej na efektywność pracy niż polecenie
Ed Yong  (29-03-2010)
Lubimy, gdy nasze życie jest w pełni przez nas kontrolowane, a niektórzy z nas posiadają w sobie automatyczny odruch sprzeciwu, gdy ktoś nam mówi, co mamy robić. O wiele chętniej wykonamy zadanie, jeżeli będziemy mieli wybór niż, kiedy zostanie nam ono narzucone. Wygląda na to, że ta skłonność jest tak silna, że ujawnia się nawet wtedy, gdy ludzie, którzy wydają nam rozkazy to... my sami. Do tekstu..
Cuda, odwaga i egzorcyzmy
Jan Res  (30-03-2010)
Orientacja seksualna każdego księdza jest dobrze znana każdemu z nich. Jest to środowisko wybitnie plotkarskie. Wielokrotnie słyszałem, który z nich woli młodych chłopców, a który jeszcze młodszych, który dorosłych mężczyzn, który gustuje w kobietach i który w dziewczynkach. Ukrycie tego jest niemożliwe. Wiedzą o tym, co się dzieje, biskupi, kardynałowie i sam Papież. Przecież wszyscy oni byli kiedyś seminarzystami, a później zwykłymi księżmi. Napatrzyli się i nasłuchali takich historii (choćby w czasie spowiedzi) do woli. Do tekstu..
Łyszczyński wraca do miasta -przestrzeń dla różnorodności
Joanna Rutkowska, Maciej Twardowski  (31-03-2010)
30 marca br. mija 321 lat od ścięcia w Warszawie i spalenia Kazimierza Łyszczyńskiego. Nietrudno było przewidzieć, że tłumy wyjdą na ulicę, ale wyjdą kilka dni później, by uczcić 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Dlaczego Łyszczyński miałby być ważny dla Polaków? Jaką wartość jego myśl mogłaby wnieść do naszego życia? Aby odpowiedzieć, trzeba chyba odkryć myśliciela na nowo. Przywrócić go do łask - poskładać rozbite fragmenty. Stąd pomysł na zainicjowanie projektu "Łyszczyński wraca do miasta". Do tekstu..
Czy trwałe wyłączenie „myślącej maszyny” byłoby zbrodnią?
Paweł Bielawski  (31-03-2010)
"Zwierzę stadne, takie jak człowiek, mogło dzięki empatii podwyższyć swój współczynnik przeżycia. (...) Najwidoczniej humanoidalny robot był samotnym drapieżnikiem. Rick lubił myśleć o nich właśnie w ten sposób. Dzięki temu jego praca stawała się dużo łatwiejsza do zniesienia. Usuwając - to znaczy zabijając - andka, nie naruszał (...) zasad życia." Słowa używane wydają się być niezwykle istotne. Pozbawienie życia androida, w oryginale, określa się jako "retirement" (w polskiej wersji "usuwanie"). Łowcy androidów, między sobą, określają humanoidalnego robota w sposób uwłaczający jako "skin job". Takie dehumanizowanie zdecydowanie ułatwia im "usuwanie". Robili to beznamiętnie, mechanicznie, bez empatii. I tu pojawia się paradoks. Według powyższej koncepcji, człowieka od maszyny wyróżniała empatia. A jednak Łowcy wydają się być jej pozbawieni. Do tekstu..
Boski konsumeryzm
Andrzej Koraszewski  (01-04-2010)
Wchodząc do części poświęconej bogom chrześcijańskim znajdzie pan podział na trzy zasadnicze działy - prawosławny, katolicki i protestancki. Jednak każda z tych części ma mnóstwo poddziałów. Bogów ludowych i bogów intelektualistów, bogów bardziej narodowych i nieco mniej narodowych, miejskich i wiejskich. Ogromny wybór. Ludzie często zapominają jak szeroki wachlarz gustów i zapotrzebowań znajdujemy na tym polu. Największą popularnością cieszą się w naszym mieście bogowie katoliccy, dlatego też mamy ich największy wybór. Do tekstu..
Odpowiedź bardzo młodej działaczki
Alaina Podmorow  (02-04-2010)
"Nie ma Zachodnich praw i Wschodnich praw, są tylko prawa człowieka". Nikt mi nie wmówi, że muzułmańskie kobiety albo jakiekolwiek kobiety uważają, że jest w porządku to, że z powodu przekonań kulturowych nie wolno im się kształcić, albo że muszą sprzedać swoje córki, kiedy mają 8 lat, albo przehandlować je, kiedy mają 4 lata. Nikt mi nie powie, że kobiety w Afganistanie myślą, że jest OK, żeby oblewano żrącym kwasem twarze ich córek. Niedobrze mi się robi, kiedy myślę, że 4 letnia dziewczynka musi spać w szopie i być codziennie gwałcona przez starych mężczyzn. To jest chore i złe. Do tekstu..
Jakich związków jednopłciowych chcemy?
Yga Kostrzewa, Mariusz Kurc, Krystian Legierski, Tomasz Szypuła  (03-04-2010)
Zakończyliśmy serię otwartych debat "Jakich związków partnerskich chcemy w Polsce?". Przedstawialiśmy ponad 20-letnią historię związków partnerskich, która rozpoczęła się w Danii w 1989 r. i dziś obejmuje już około 30 krajów świata (w tym: większość krajów UE). Omawialiśmy główne zagadnienia dotyczące związków tej samej płci, które naszym zdaniem powinny być uregulowane przez polskie prawo. Głównym zaś celem wszystkich spotkań było przedyskutowanie różnych modeli uregulowań prawnych dotyczących związków jednopłciowych, które istnieją na świecie. Do tekstu..
Kościół ponad prawem
Andrzej Koraszewski  (04-04-2010)
Ponieważ list papieża do katolików irlandzkich nie wyciszył zainteresowania mediów kryminalnymi praktykami Kościoła katolickiego, rozpoczęła sie nowa kontrofensywa mająca na celu umniejszenie znaczenia pedofilskich przestępstw księży katolickich. Hierarchowie w Watykanie i w różnych krajach na świecie zgodnym chórem podkreślają, że pedofilia nie jest przecież wyłącznie problemem Kościoła katolickiego, że odważne przyznanie się do win stało się okazją do bezprzykładnych ataków na Kościół. Do tekstu..
Wielkanocne świętokradztwo – najgłupsza historia
PZ Myers  (05-04-2010)
Jest Wielkanoc. Raz jeszcze tłumy słuchają z nabożeństwem dziwacznej i niewiarygodnej opowieści... bo jest to taki dobry przykład jak religia wspiera się na naszych skłonnościach do poznawczych przekłamań. Wszyscy znacie historię Wielkanocy: bóg zamienia się w człowieka, jest torturowany i zabity, zmartwychwstaje i w jakiś sposób to wszystko czyni nas lepszymi. Tej opowieści lepiej nie analizować, bo nie ma ona żadnego sensu. Mamy pławić się w emocjonalnym dreszczyku, który sięga głęboko do naszej świadomości społecznej, nie zaś myśleć o tym, co ta historia właściwie mówi. Do tekstu..
Uśpione wirusy mogą się chować w DNA i być przekazywane z rodzica na dziecko
Ed Yong  (06-04-2010)
W czasie naszego wczesnego dzieciństwa większość z nas wpuszcza do swojego organizmu pasażerów na gapę, którzy pozostają z nami na zawsze. Mogą oni pojawiać się, gdy mamy słabsze dni, a także wkręcić się w nasze drzewo genealogiczne i zamieszkać w genach dzieci lub wnuków. Wirus ten nazywa się wirusem opryszczki ludzkiej 6, w skrócie HHV-6. Znajduje się on prawdopodobnie również w twoim genomie. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 16
Vinod K. Wadhawan  (06-04-2010)
Jak świadomość powstała z nie-świadomości? Uczyniła to drogą ewolucji złożoności jako własność emergentna. Neurony wyłoniły się jako środki bardziej wydajnej komunikacji między różnymi częściami mózgu dzięki samoorganizacji i kumulatywnemu doborowi naturalnemu. Interakcja między neuronami prowadziła do dalszego wzrostu złożoności w postaci pamięci i przewidywań, a więc inteligencji. Krok pojęciowy od inteligencji do świadomości jest trudny, ponieważ w nauce mamy miejsce tylko dla dających się testować czyli falsyfikowanych twierdzeń, formułowanych w kategoriach symboli lub słów o z góry przyjętym, jednoznacznym znaczeniu. Nie ma jednak zgody, co właściwie rozumiemy pod słowem "świadomość". Istnieje cały wachlarz definicji tego słowa. Do tekstu..
Życie intelektem, to życie nie w pełni
Jakub Toones  (06-04-2010)
Uważam, że tak jak ciało powinniśmy utrzymywać w higienie, tak lewą półkulę można pielęgnować za pomocą racjonalizmu. Co znaczy dla Ciebie stwierdzenie "jestem racjonalistą"? Czy jak oglądasz piękne obrazy lub słuchasz przenikającej Cię muzyki to myślisz o sobie jako kimś racjonalnym? Patrzmy na drzewa, zwierzęta i ludzi z miłością i uśmiechem. Bądźmy sobą. Z pełną odwagą tego, że bycie sobą to maksymalna radość, ale też wrażliwość. To również cierpienie, ale już zupełnie inne. Racjonalizm to logika, nazwy, tabliczki i słowniki. Są bardzo potrzebne, ale to nie jest życie. Życie ma wieczny puls i piękno, którego słowa nigdy nie zdołają wyrazić. Do tekstu..
Kapłanki Aarona i mandolinistki
Mariusz Agnosiewicz  (06-04-2010)
Mariawityzm jest ostatnim jak dotąd polskim wkładem w dzieje powszechne herezji. Główny organ polskich wolnomyślicieli "Myśl Niepodległa" chwali mariawityzm jako odważny przejaw "polskiej religijności niezależnej", zestawiając "ludowy mariawityzm" ze "szlacheckim towianizmem": "Czego nie mógł dokonać jakby lękliwy jeszcze towianizm, na to zdobył się odważny mariawityzm (...) Trudno, aby chłop polski z Darwinem i Haecklem szedł na Watykan, ten chłop naturalnie jako wielka szara masa a nie jako inteligencja chłopska z tej szarej masy wyłoniona i na pewne wyżyny intelektualne już wyniesiona; Mariawityzm jest owym etycznym chłopskim quod possumus (co możemy)". Ruch z jednej strony sfeminizował hierarchię duchowną, wyświęcając arcykapłanki i biskupki, z drugiej jednak nie uwolnił Kościoła od skandali seksualnych, gdyż jego przedwojenna działalność zakończyła się głośnym skandalem z molestowaniem przez arcybiskupa grupy mandolinistek. Do tekstu..
Psycholog neguje psychoterapię
Jarosław Klebaniuk  (07-04-2010)
"Zły to ptak, co własne gniazdo kala" - mawiają narodowcy o rodaku wskazującym miazmaty własnego narodu, lokalni patrioci o ziomku, którego cierpkie słowa dotyczą rodzinnej miejscowości, przedstawiciele profesji o czarnej owcy w swoim zawodowym stadzie. Ukończyłem tę samą uczelnię i pracuję w tym samym Instytucie Psychologii, w którym przed wielu laty pracował Tomasz Witkowski. Paradoksalnie, pomimo krytycznych uwag o realizowanym w jego czasach studenckich programie i sposobie nauczania (które zresztą bardzo się przez ćwierć wieku zmieniły), zamierzam chwalić autora Zakazanej psychologii. Uważam, że możemy być dumni z takiej czarnej owcy. Widocznie nasza wrocławska placówka stworzyła mu takie warunki naukowego i osobistego rozwoju, że teraz jest jednym z czołowych zwolenników, ba, bojowników hard science w naukach społecznych, zaś pierwszy tom planowanej przez niego trylogii zasługuje na miano wyjątkowego. Do tekstu..
Próba podwójnie ślepa
Jacek Gargasz  (08-04-2010)
Delikatny, często niezauważalny wpływ czynników zakłócających może spowodować powstanie iluzji, że nieefektywny środek jest efektywny. To właśnie tym czynnikom zawdzięczamy fakt, że przez tyle stuleci mieliśmy do czynienia z pseudonauką w medycynie. Weźmy na przykład osławione już puszczanie krwi. Kiedy spojrzymy w przeszłość, okaże się, że wielu światłych i ponadprzeciętnie inteligentnych ludzi twierdziło, że przecinanie żyły w celu upuszczenia "złej krwi" przynosi znakomite rezultaty. Powstało szereg traktatów publikowanych w literaturze medycznej tamtych czasów, że kontrolowane wykrwawianie pacjentów przynosi doskonały efekt terapeutyczny. Do tekstu..
Co jest , a co nie jest, czarnymi kartami kościoła
Andrzej Zastawny  (09-04-2010)
Włoch Vittorio Messori jest pisarzem, publicystą, dziennikarzem, wyróżnianym przez hierarchię kościoła rzymsko-katolickiego (KR-K) za bezkompromisowe demaskowanie poglądów opinii, funkcjonujących w świecie medialnym ocen Kościoła, które jego zdaniem są wyłącznie pomówieniami i kłamstwami. Postrzega on współczesną rzeczywistość medialną jako źródło zła sterowane przez siły masońsko-żydowsko-ateistyczne, które opluwają i atakują KR-K. Celem życiowym Messori'ego jest demaskowanie owych sił. Wydana w 1998 roku książka jest wyborem artykułów pisanych dla dziennika włoskiego Vivaio, przetłumaczona na język polski przez ks. Antoniego Kajzerka, wydana przez Księgarnię św. Jacka, Katowice. Jej przypomnienie wydaje się być o tyle istotne, że jest to autor, który odcisnął szczególne piętno na polskiej publicystyce katolickiej. Do tekstu..
Dramat
Andrzej Koraszewski  (10-04-2010)
Dzisiejsza data na zawsze wejdzie do historii Polski. Straszliwa katastrofa lotnicza na lotnisku w Smoleńsku bez wątpienia odciśnie swoje piętno na życiu naszego kraju. Jej wszystkich konsekwencji nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć. Chwilowo Polacy połączeni są w żałobie, kraj jest w szoku, zapadają pierwsze decyzje o dalszym funkcjonowaniu państwa. Do tekstu..
Zdjęcia kichania mogą postawić nasz system odpornościowy w stan gotowości
Ed Yong  (13-04-2010)
W małym, lecz interesującym badaniu Mark Schaller z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkrył, że ludzie, którzy widzą obrazy kichających osób lub inne oznaki chorób uruchamiają silniejszą reakcję immunologiczną podczas późniejszych infekcji, niż ludzie, którzy oglądali niezwiązane z zarazkami zdjęcia. Jest to pierwszy dowód na to, że pozornie nieistotny widok możliwości infekcji, nawet na fotografii, może wpłynąć na podniesienie poziomu czujności immunologicznej naszych organizmów. Do tekstu..
Ewolucja, zwierzęta, homoseksualizm
Jerry Coyne  (13-04-2010)
Niezależnie od tego, jakie są ewolucyjne korzenie zachowań homoseksualnych, są one nieistotne dla tego, jak traktujemy gejów. Dzieciobójstwo jest "normalne" u niektórych gatunków, takich jak lwy i kangury, ale my je potępiamy i karzemy wśród ludzi. To, co jest "naturalne", "genetyczne" lub "adaptacyjne" nie ma znaczenia (przynajmniej dla mnie) dla oceny tego, co jest słuszne. Po prostu jest rzeczą moralną zapewnienie, że geje mają równe prawa, niezależnie od tego, czy zachowania homoseksualne zależą od genów, od środowiska, czy od jednego i drugiego. Do tekstu..
Konfrontacja kultur - płaszczyzny konfliktu
Radosław S. Czarnecki  (13-04-2010)
Zachód budujący swą pozycję, swoją kulturę z jednej strony na wartościach takich jak wolność jednostki we wszystkich możliwych aspektach jej bytu, demokracja, swobodna przedsiębiorczość, autonomiczność państwa i wyznań religijnych (wszelkich), solidarność międzypokoleniowa i międzyludzka, pluralizm myśli i idei, braterstwo, równość szans dla wszystkich obywateli, społeczeństwo obywatelskie etc., a z drugiej na przekonaniu o swojej wyjątkowości, światłości i cywilizacyjnej wyższości (popierając często w historii owe przekonania siłą militarną) musi więc en bloc odrzucić dotychczasowy kulturowy imperializm. Do tekstu..
Jezus, Kościół i Żydzi
Pat Condell  (14-04-2010)
Pat Condell bez wątpienia nie należy do osób owijających cokolwiek w bawełnę. O przykościelnych pedofilach mówił już wiele razy, tym razem jednak podejmuje problem wielkiej obrony kościelnej reputacji i łączy go z odwieczną nienawiścią Kościoła katolickiego do Żydów. Do tekstu..
Tragedia Polski jest naszą tragedią
David A. Harris  (14-04-2010)
Kiedy samolot wiozący polskiego prezydenta, Lecha Kaczyńskiego, jego żonę i dziesiątki innych przedstawicieli polskich elit rozbił się w sobotę w lesie katyńskim niedaleko Smoleńska, to olbrzymie nieszczęście było także dla mnie osobistą tragedią. Straciłem przyjaciół w katastrofie, która zabiła czołowych polskich polityków, czołowych przedstawicieli polskiej gospodarki i armii. Ci przyjaciele reprezentowali demokratyczną Polskę, kraj, który wyłonił się po dziesięcioleciach walki prowadzonej przez Solidarność i działaczy KORu. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 17. Epilog
Vinod K. Wadhawan  (14-04-2010)
W tej końcowej części serii o złożoności rekapituluję podstawowe koncepcje dotyczące złożoności i powracam do kwestii powstania wszechświata, w którym żyjemy, powstania życia i powstania świadomości. Konkluzją jest, że słowo "powstanie" powinno zostać zastąpione przez "ewolucję". A tym, co ewoluuje w czasie, jest złożoność wynikająca z wyłaniania się nowych właściwości lub zjawisk, których nie można przewidzieć. Do tekstu..
Papież powinien stanąć przed sądem
Richard Dawkins  (14-04-2010)
Dlaczego wszyscy są zdziwieni, że Christopher Hitchens i ja wzywamy do wniesienia oskarżenia przeciwko papieżowi? Istnieją wystarczające i jasne dowody. Seksualne wykorzystywanie dzieci nie jest wyjątkowe dla Kościoła katolickiego i Joseph Ratzinger nie jest jednym z tych księży, którzy gwałcili ministrantów, będąc w pozycji dominacji i zaufania. Jak jednak często się zdarza, późniejsze ukrywanie faktów, bardziej nawet niż pierwotne przestępstwo, czynią najwięcej dla zdyskredytowania instytucji, a tutaj papież ma prawdziwy problem. Do tekstu..
Słowa żalu
Andrzej Koraszewski  (15-04-2010)
Polska jest dziś podzielona na obozy i podobozy, a emocje rosną z godziny na godzinę. Przez pierwsze dni uwaga koncentrowała się na pytaniu, czy piloci byli pod naciskiem Prezydenta, czy nie. Skąd wzięła się informacja o czterokrotnych próbach lądowania i jak wiele na niej zbudowano? Fakt, że próba lądowania była tylko jedna, zmienia bardzo wiele. Spekulacje nie mają sensu. Fatalne warunki pogodowe, próba lądowania zakończona katastrofą. Głupia, niepotrzebna śmierć blisko stu osób skłania do poszukiwania winnego. Jedni chętnie obarczyliby winą zmarłego Prezydenta, inni woleliby, aby winny był pilot, a jeszcze lepiej rosyjska obsługa lotniska. Jesteśmy skłonni uwierzyć w taką lub inną teorię w zależności od wcześniejszych sympatii i antypatii. Do tekstu..
Nie obwiniać Boga
Stan Drozdowski  (16-04-2010)
Wiele zjawisk dobrze rozumiemy, wiele jesteśmy w stanie przewidzieć, a znaczną ich liczbę możemy kontrolować. Wiąże się z tym nasz sposób reakcji na nieszczęścia, które nas spotykają ze strony otaczającego nas świata. Jeśli mamy do czynienia z czymś, czemu nie umiemy zapobiec, ani nawet dokładnie przewidzieć, przykładem mogą tu być zjawiska tektoniczne, naszą reakcją jest złość, że jeszcze w tej dziedzinie jesteśmy bezsilni. Mobilizuje nas to do tym bardziej usilnych badań. Nasi wierzący przyjaciele mówią wtedy: "Act of God". Do tekstu..
Czy potrzebny nam świecki panteon narodowy?
Mariusz Agnosiewicz  (16-04-2010)
Redaktor naczelna "Przekroju" zaproponowała budowę świeckiego panteonu, w którym mogliby spoczywać polscy prezydenci. Autorem najbardziej znanego projektu budowy panteonu narodowego, nawiązującego jednak do Wawelu, był ateista Stanisław Szukalski, który po śmierci marszałka Piłsudskiego wystąpił z inicjatywą budowy Duchtyni (gdzie "duch Polski Drugiej będzie mieszkał"). Miał to być zespół architektoniczno-rzeźbiarski zlokalizowany na dnie Smoczej Jamy pod Wawelem. Ten "nowy Wawel" nie miał jednak eskalować rozwijania państwa wokół pomników, symboli i mitów, lecz ograniczać to. Do tekstu..
Zagrożenia i pozytywna rola uprzedzeń w procesie poznania według Gadamera
Paweł Bielawski  (17-04-2010)
Jakie możliwe są zagrożenia wypływające z uprzedzeń? Jedno z nich to z pewnością pośpieszne sądy w postaci stereotypów. Znacznie wygodniejsze jest po prostu przejęcie opinii na dany temat, przez co nie trzeba podejmować własnego wysiłku. W oświeceniu, krytyka uprzedzeń dotyczyła zwłaszcza religijnej tradycji chrześcijaństwa i ogólnie przyjętej wykładni Biblii. Dogmatyczne przyjmowanie treści, nie kierując się własnym rozsądkiem, ogranicza naszą wolność i uniemożliwia dotarcie do prawdy. Bez zmysłu krytycznego, nie można trzeźwo spoglądać i racjonalnie oceniać. Dopiero uwolnienie własnego rozumu ze szkodliwych uprzedzeń i uwzględnienie innych punktów widzenia umożliwia autentyczne poznanie i rozumienie. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 146 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365