Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.028.970 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 485 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Obcując z potworami, uważaj abyś nie stał się jednym z nich. Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w ciebie.
Archiwum streszczeń artykułów

Ewolucja a dobrobyt
Andrzej Koraszewski  (27-03-2012)
Jerry Coyne opublikował na swojej stronie, jak sam pisze zupełnie nieprofesjonalny, wykres pokazujący korelację między akceptacją teorii ewolucji a dochodem narodowym. Na tym wykresie na jednym krańcu niewiary w dowody nauki znajduje się Turcja (wykres obejmuje tylko kraje europejskie plus USA), na drugim Islandia. Polska pod względem akceptacji teorii ewolucji znajduje się w połowie drogi między Turcją a Islandią, a dochody ma nieco bardziej zbliżone do tureckich i najbardziej oddalone od norweskich. Do tekstu..
Uzdrowiciel z Janakpuri  (28-03-2012)
Janakpuri, jedno z największych skupisk mieszkalnych w Azji, mieści się na przedmieściach New Delhi. W bocznej alei jednej z głównych dzielnic mieszka Sunderlal Bhargav. Zza bambusowych zasłon zakrywających jego werandę wydostają się chmury białego dymu. Słychać recytowanie świętych mantr. Przed ogniskiem, z twarzą pełną podniecenia, siedzi Alison, prezenterka telewizyjna z Australii. Naprzeciwko niej jowialny mężczyzna recytuje jak katarynka święte słowa. To jest Bhargav. Jest świętym mężem. Do tekstu..
Dura lex, sed lex
Anna Macha – Aslanidou  (28-03-2012)
Przechodząc do stanu państwowego ludzie zrzekli się znacznej części przysługujących im uprawnień, przyjmując na siebie obowiązki, które miały odtąd ograniczyć ich prawa i absolutną wolność. Jedną z głównych konsekwencji tej zmiany był fakt, iż odtąd za ludzi decydował suweren i to on stanowił o większości podejmowanych w państwie decyzji, nie tylko związanych z życiem publicznym, ale również i prywatnym poddanych. Poddani rezygnują ze swych uprawnień, nie dzieje się to jednak bez przyczyny - postanawiają poświęcić swą wolność by zyskać za to bezpieczeństwo osobiste, niezbędne dla lepszego i szczęśliwszego życia. Do tekstu..
Homo zabobonus
Roman Pastuszuk  (28-03-2012)
Człowiek od najmłodszych lat trenowany w wierzeniu w rozmaite baśnie, mity i banialuki nie ma żadnych trudności w przyswojeniu sobie kolejnych bajek. Jego umysł właściwie domaga się kolejnych porcji takich mitów, traktując je jako następny etap swojego rozwoju. W ten sposób religie mają ułatwione zadanie - rozmiękczone umysły, nawykłe do wierzenia na słowo przyjmą każdą "świętą prawdę". Do tekstu..
Definiowanie boga i człowieka w Księdze Rodzaju
Ryszard Paradowski  (29-03-2012)
Wbrew interpretacji religijnej, wąż nie jest wysłannikiem Szatana, lecz symbolem pracy myślowej, dialogu wewnętrznego, wystąpienia po raz pierwszy na arenie dziejowej kogoś, kogo nauka określiła później jako homo sapiens. Religijnym interpretatorom książki, uchodzącej pospolicie za manifest tradycyjnych wartości może się wydawać dziwne i niewiarygodne, że w roli pierwszego homo sapiens wystąpiła w niej kobieta, i że ona, a nie mężczyzna, dała pierwszy i decydujący impuls antropogenezie. Do tekstu..
Tajemnica wiszącej skały
Piotr Berndt  (29-03-2012)
W epoce wiktoriańskiej seksualność kobiet była traktowana z podejściem wręcz chorobliwym. Kobiety były traktowane jako osoby bez seksualnych potrzeb. Stan edukacji seksualnej w czasach apogeum wiktoriańskiego podejścia do relacji płciowych, uwieczniony w podręcznikach pisanych przez duchownych, był po prostu fatalny. Do tekstu..
Religijne prawa, demokracja i prawa człowieka
Leo Igwe  (30-03-2012)
Prawa religijne to osadzone w prawie doktryny religijne. To "objawienia" zmienione w zasady rządzące społeczeństwem. Religijne prawa to zinstytucjonalizowane uświęcone dogmaty. Są kryminalizacją grzechów. Są przemienieniem religijnych nienawiści, nietolerancji, dyskryminacji i fanatyzmu w politykę państwową. Do tekstu..
Instynktowna i słuszna anglicyzacja (westernizacja)
Piotr Napierała  (30-03-2012)
Artykuł p. Jacka Tabisza o dniu przyszłości i o patrzeniu bez lęku na przyszłość zainspirował mnie do napisania kilku uwag. Chciałem napisać tu o westernizacji mojego pokolenia, oraz ludzi trochę starszych i trochę młodszych ode mnie, oraz o tym, dlaczego ta westernizacja, anglicyzacja i amerykanizacja jest, wbrew niekończącym się żałośliwym narzekaniom nacjonalistów i innych "prawdziwych Polaków" ze wszech miar słuszną drogą, jaką podąża obecnie nasze społeczeństwo, a przynajmniej kilka jego warstw. Do tekstu..
Ateista stracony na rynku w Warszawie
Jacek Tabisz  (30-03-2012)
Łyszczyński nie był przypadkową osobą, skazaną w imię miłości Jezusa drogą chaotycznej i przypadkowej ulicznej łapanki. Nie był dziewczyną, w której życzliwi sąsiedzi dostrzegli wiedźmę. Nie był Żydem, u którego równie życzliwi chrześcijanie "znaleźli" macę sporządzoną z krwi dziecka. Kazimierz Łyszczyński był rzeczywiście winien! Do tekstu..
Reakcje w Algierii na mordercę z Tuluzy
Omar Dakhane  (31-03-2012)
Jest czymś bardzo przygnębiającym, że istnieją ludzie, którzy popierają masowych morderców, czy to we Francji, w Afganistanie, czy w Norwegii. Zbrodnie tak straszne, jak ta, dają ludziom kolejny powód, by razem występować przeciwko terroryzmowi i przemocy, i dają ludziom, którzy dążą do pokoju, powód, by zjednoczyli się w walce ze wspólnym wrogiem: ignorancją! Do tekstu..
Czy ewolucja mogła wyprodukować dobro?
Andrzej Koraszewski  (31-03-2012)
Świecka moralność, ani ta, której szukamy u filozofów, ani ta, którą próbujemy odkryć studiując biologię i nasz mózg, nie ma jednoznacznego i uniwersalnego kodeksu. Biblijny dekalog rozpoczyna się od słów, które mnie odrzucają - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Na tym etapie mówię dziękuję, gdyż pierwsze przykazanie ogranicza wartość wszystkich pozostałych. Do tekstu..
Czym jest dysleksja
Anna Obuchowicz  (31-03-2012)
W dzisiejszych czasach problem dysleksji jest coraz częstszym zjawiskiem i niestety ma ono tendencję zwyżkową. O specyficznych trudnościach w uczeniu możemy mówić wtedy, gdy występują nieoczekiwanie i są nieadekwatne do wieku dziecka, jego możliwości intelektualnych, wkładu pracy i postępów w uczeniu się innych umiejętności. Do tekstu..
Polak to brzmi dumnie
Marcin Kruk  (01-04-2012)
Asia zebrała filiżanki i poszła je umyć do ubikacji, a Marta sięgnęła po stertę papierów w swojej szafce i zaczęła je przeglądać. Poczułem się wykluczony i porzucony na pastwę własnych myśli, podsuwających całą paradę prześmiewców, z których byłem dziwnie dumny. O kilka przecznic dalej ksiądz mówił dzieciom rzeczy, z których trzeba je będzie dyskretnie wyzwalać, żeby zmartwychwstanie bitego po łbie rozumu stało się ciałem. Do tekstu..
Viva la Evolution!
Anna Kurcek  (01-04-2012)
Już od wieków kreacjoniści szukają owego słabego ogniwa, dzięki któremu raz na zawsze mogliby udowodnić, że wszystkie żywe stworzenia zostały rozmyślnie zaprojektowane przez genialnego konstruktora. Próbowali już z okiem i ze skrzydłem, których wszelkie niedoskonałe stadia pośrednie zdają się być całkowicie bezużyteczne. W każdym z tych przypadków ich ataki zostały jednak sprawnie odparte przez teorie ewolucjonistów. Do tekstu..
Episkopat dokona przeglądu polskiego ustawodawstwa
Mariusz Agnosiewicz  (01-04-2012)
Do Kancelarii Premiera trafiło oficjalne pismo Episkopatu o powołaniu Komisji Legislacyjnej KEP, której zadaniem będzie aktywniejsze włączenie polskiego Kościoła w parlamentarny proces legislacyjny. Biskupi są przekonani, że laicyzacja Polski zaczyna wymykać się spod kontroli i konieczne są nadzwyczajne działania. Jakich zmian domagają się biskupi? Do tekstu..
Czy Opus Dei jest dziełem bożym?
Radosław S. Czarnecki  (02-04-2012)
Opus Dei jest tym samym w katolicyzmie i Kościele pod względem charakteru, genezy, źródeł, zamiarów i planów - czym w judaizmie jawi się cały ruch haredim, w islamie Hezbollah, Hamas, Bractwo Muzułmańskie czy stronnictwa salafickie, a w protestantyzmie - alians zwany ogólnie ewangelikanizmem (bądź ruchem nowonarodzonych chrześcijan). Do tekstu..
Muzułmańska nienawiść
Sara Azmeh Rasmussen  (02-04-2012)
Muzułmanie muszą zrozumieć, że żądaniu szacunku dla ich religijnego i kulturowego istnienia i tożsamości, tak na Zachodzie, jak na Bliskim Wschodzie, musi towarzyszyć prawdziwe zrozumienie, że inne mniejszości i ludzie mają prawo do tego samego. Do tekstu..
Optymalizm i optymały
Norbet Paprocki  (03-04-2012)
Optymalizm jest podejściem, dla którego fakty są priorytetem oraz postulującym potencjał możliwej zmiany w faktycznych warunkach - zmianę zaś możemy osiągnąć poprzez optymały - ideowo-techniczne produkty tego poglądu. Można pokusić się o jeszcze inną definicję, choć nie sprzeczną. Idealizm można otóż scharakteryzować jako przecenienie (przede wszystkim ludzkiego) potencjału, poprzedzone niewłaściwym jego oszacowaniem (o ile możemy mówić o szacunkach w obliczu braku szacunku dla faktów). Do tekstu..
Homoseksualizm w Grecji starożytnej
Anna Macha - Aslanidou  (03-04-2012)
Czy warto wracać do doświadczeń z greckiej przeszłości? Dziś wiemy znacznie więcej o naturze człowieka i coraz częściej patrzymy na homoseksualizm nie jako na zboczenie, a raczej jak na wrodzoną skłonność, która nie wymaga potępienia. Starożytna Grecja pokazuje, że homoseksualizm może być akceptowaną częścią życia społecznego, a jego pochwała nie musi prowadzić do załamania się społeczeństwa. Do tekstu..
Artykuł w New Yorker o ewolucji altruizmu i klapie doboru krewniaczego
Jerry Coyne  (03-04-2012)
"Altruizm", a przynajmniej "wyewoluowany altruizm", który nie jest całkowitym samopoświęceniem, może ewoluować albo poprzez dobór krewniaczy w grupach krewnych, albo poprzez dobór osobniczy, jeśli osobniki potrafią rozpoznać i odpłacić innym, którzy pomogli im czynem "altruistycznym". Ten ostatni proces znany jest jako "altruizm odwzajemniony" i prawdopodobnie w ten sposób wyewoluowało "niesamolubne", pomocne zachowanie u naszych przodków naczelnych. Do tekstu..
Kazanie palmowe
Wojciech Terlecki  (04-04-2012)
Jako niewierzący katolik (tak, tak są i tacy - prawdopodobnie najliczniej reprezentowani wśród duchowieństwa) realizuję się wchodząc w rolę niewierzącego praktykującego i udaję się z rodziną do kościoła. Musi być ku temu specjalna okazja związana z mocno zakorzenionymi kulturowo, tradycyjnymi świętami. W takich momentach, w świątyniach gromadzi się więcej niż zazwyczaj ludzi, co pozwala mi przypuszczać, że wzrasta w domach bożych reprezentacja agnostyków wszelkiej maści. Do tekstu..
Antyklerykalizm to nie antychrystianizm
Piotr Napierała  (04-04-2012)
Do ludzi, których całe życie kręci się wokół chrześcijańskich rytuałów, histeryczne krzyki kato-prawicy mogą jeszcze dojść, ale każdy, kto oprócz wiary ma także oczy, widzi jak bezczelni są biskupi. Biskupi, którzy zapraszają Paetza na spotkanie poświęcone walce z gwałtami dzieci przez duchownych, czy biskup Michalik, który zatruwa życie pewnego policjanta i jego rodziny, tylko dlatego, że ów zwrócił się do niego "proszę pana" a nie "przenajświętsza ekscelencjo"... Do tekstu..
Kryzys ekonomiczny w Grecji i jego wpływ na pozycję Kościoła
Anna Macha – Aslanidou  (04-04-2012)
W obawie przed utratą społecznego poparcia politycy milczą w kwestii przywilejów Kościoła, ich kalkulacje mogą okazać się fałszywe, bo postawy ludzi w warunkach kryzysu ulegają szybkim zmianom, a znaczna część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że Kościół próbuje przetrwać trudne czasy ich kosztem.     Do tekstu..
Prawdziwy humanizm
Jacek Tabisz  (05-04-2012)
Przyznam, że jeszcze całkiem niedawno nie lubiłem słowa "humanizm". Nie podobało mi się to, iż w potocznym rozumieniu oznacza ono nauki wyrosłe z szeroko pojętego pnia historiografii i jest przeciwstawiane naukom ścisłym. Czyli "humanizm" jako to co ludzkie, jako to co "duchowe", nie zaś jako mechaniczne tryby matematyki i fizyki. Do tekstu..
Ateista - to brzmi dumnie
Mieczysław Cenin  (05-04-2012)
Znalazłem prasowy przykład postawy, do której tak zdecydowanie zachęcam. W "Wysokich obcasach", dodatku do GW z 31.03.2012 tak się przedstawia P. Reiter: zastępczyni naczelnej, 36 lat, Polka, ateistka, kocha Bowie'go, Herzoga i Attenborough. Do tekstu..
Metaamfetamina, metafizyka, metaanaliza
Mariusz Agnosiewicz  (05-04-2012)
W piśmie Neuropsychopharmacology ukazał się ciekawy krytyczny przegląd prac naukowych poświęconych neurotoksyczności metaamfetaminy. Tymczasem w Polsce jednym z głównych specjalistów antynarkotykowych jest publicysta Frondy, który pod Jasną Górą prokuruje piwo o wdzięcznie brzmiącej nazwie "Mnich". Jak można prowadzić racjonalną narkopolitykę? Do tekstu..
Kto pierwszy, ten lepszy
Anna Kurcek  (05-04-2012)
Istnieje w ewolucji pewna nieskromna tendencja, która za miarę postępu każe nam przyjmować złożoność wytworzonych form. Nie jest ona jednak do końca prawdziwa. Ekspresja dużej liczby genów wiąże się bowiem ze zużywaniem ogromnej ilości energii i substancji budulcowych, których zdobycie bywa często kłopotliwe ze względu na ograniczone zasoby środowiska. Do tekstu..
Black Power i amerykańskie kino. Narodziny i znaczenie blaxploitation
Julian Jeliński  (06-04-2012)
Czy podoba nam się ten termin, czy nie - narodziny blaxploitation zmieniły nie tylko amerykańskie kino, ale miały również wielki wpływ na afroamerykańską kulturę. Te filmy wyważyły drzwi, które hollywoodzcy twórcy zamknęli wcześniej przed nimi. Propagowały nowe style estetyczne i muzyczne. Do tekstu..
Wierzymy w życie przed śmiercią
Andrzej Koraszewski  (06-04-2012)
Twierdzenie, że wszelkie dobro pochodzi od boga jest niesłychanie użyteczne dla handlarzy fałszywym towarem, którzy za obietnicę nagrody po śmierci ściągają nie tylko bajoński haracz za życia, ale dbają starannie o to, abyśmy nie zaczęli dostrzegać dobra, w naszych wzajemnych relacjach bez ich pośrednictwa i byśmy nie zaczęli zauważać, że od tysiącleci są pasażerami na gapę. Wierzymy (wyłącznie) w życie przed śmiercią, którego jakość radykalnie się poprawia, kiedy jest oparte na wzajemnej życzliwości, ale również na ujawnianiu i tępieniu pasażerów na gapę. Do tekstu..
Pod trzema warstwami śmieci - tajemnica śmiertelnej choroby mózgu
Ed Yong  (07-04-2012)
Jeżeli genom to rodzaj książki z przepisami, to napisano ją z pominięciem dobrego edytora. Jest usiana literówkami, niepotrzebnymi powtórzeniami i pozbawionymi znaczenia bredniami. Tylko maleńka część odpowiada za kodowanie białek. Reszta wygląda jak składnica złomu. Zawiera pozostałości martwych genów, które nie są już wykorzystywane i zdegenerowały się. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 201 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365