Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.998.408 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 483 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w boskość Chrystusa i jest wiele twierdzeń ortodoksyjnego wyznania wiary, pod którymi nie mogę się podpisać".
Archiwum streszczeń artykułów

O bezsensie nadmiaru sensu
Kamil Kłosiński  (20-11-2012)
Mamy w życiu zbyt dużo sensu rozumianego jako pewna racjonalność, celowość, ukierunkowanie. Tak jakby bez pewności, że "życie ma jakiś cel", oblewały nas zimne poty i dramatycznie grzebiemy w umyśle, by coś odpowiedzieć na pytanie "co będziesz robił w życiu?" albo inne standardowe "jaki masz cel w swoim życiu?". Do tekstu..
Pluskwiak z mimikrą ograniczoną do jednej płci
Jerry Coyne  (20-11-2012)
Dymorfizm płciowy jest zjawiskiem intrygującym. Dlaczego czasem samce i samice jakiegoś gatunku wyglądają inaczej? Czasem jedna płeć upodabnia się do jakiegoś niejadalnego gatunku, a druga nie. Do tekstu..
Polska z zewnątrz – od Euro 2012 do 11 listopada
Mirosław Woroniecki  (20-11-2012)
W Polsce trzeba było dopiero zamieszek i burd w Dniu Niepodległości, trzeba było oficjalnej zapowiedzi utworzenia skrajnie prawicowej partii, telewizyjnych występów równie bezczelnych, co aroganckich przywódców nowo akredytowanej partii, żeby do świadomości polityków i publicystów w Polsce zaczęły docierać wnioski o skali możliwego zagrożenia. Do tekstu..
Becker kontra Cassirer - spór o nowoczesność oświecenia
Piotr Napierła  (21-11-2012)
Dwaj liberalni myśliciele XX wieku, Amerykanin rodem z miasta Waterloo w stanie Iowa, Carl Lotus Becker (1873-1945) i Niemiec z Bresslau/Wrocławia Ernst Cassirer (1874-1945), którzy, co zaskakujące obaj zmarli w ostatnim roku II wojny światowej, i należeli do właściwie tego samego pokolenia, mieli zupełnie przeciwne zdanie na temat oświecenia, a przede wszystkim jego "duchowej" przynależności do nowoczesności. Do tekstu..
Źródła dyskryminacji dzieci niekatolickich rodziców w szkołach i przedszkolach
Justyna Bęben  (21-11-2012)
Nie mam wątpliwości, które prawo jest przestrzegane w polskich szkołach publicznych. Myślę z przerażeniem do czego dążymy. Do Średniowiecza, w którym Kościół Katolicki będzie jeszcze większą potęgą. Będzie miał edukacje, jeśli jeszcze jej nie ma. Tylko dokąd mają uciec miliony ateistów zanim zostaną spaleni na stosie za herezję? Do tekstu..
Palestyna niejedno ma imię
Andrzej Koraszewski  (21-11-2012)
Dziesiątki osób, w tym wielu naszych wspólnych znajomych pytało mnie, czy Adam Michnik odpowiedział na skierowany do niego mój list otwarty. Odpowiadałem, że nie jestem przekonany, że mój list do niego dotarł i że nie sądzę aby miał czas na czytanie wszystkiego, co piszą do niego różni czytelnicy. A jednak dostałem jakąś odpowiedź. Do tekstu..
Ateiści, działajmy razem!
Jacek Tabisz  (22-11-2012)
Ostatnio podejmowane są rozmaite akcje, mające na celu ukazanie Polakom, że istniejemy w przestrzeni publicznej i nie zgadzamy się na jej klerykalizację, która odbywa się na szeroką skalę. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów współuczestniczy w wielu  tych działaniach lub jest ich inicjatorem. Do tekstu..
Czy dobór płciowy wyjaśnia niechęć do nierówności?
Matt Ridley  (22-11-2012)
Ludzie nie znoszą nierówności w dostępie do luksusów w tym samym stopniu, jeśli nie bardziej, niż nierówności w dostępie do rzeczy najniezbędniejszych. Nie lubią (i zazdroszczą) ostentacyjnej konsumpcji, nawet jeśli nie ma to żadnego związku z nimi samymi. Tym, co boli, nie jest, że ktoś jest bogaty, ale że jest bogatszy. Do tekstu..
Obosieczna odsiecz ojca redemptorysty
Mariusz Agnosiewicz  (22-11-2012)
Odbyła się pierwsza rozprawa w związku naszym zawiadomieniem. Anna Sobecka stanęła przed sądem karnym. W czasie procesu wsparcia oskarżonej starał się udzielić redemptorysta, który powiedział, że poprosił oskarżoną o pożyczkę i że kilka dni później zwrócił ją przełożony Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Nie mam pewności, czy jest on świadom, że nie tyle pomógł on swą wypowiedzią Sobeckiej, co przekierował podejrzenie o poplecznictwo na swego szefa. Do tekstu..
Zabójcy dzieci kontra niewinni zabójcy dzieci
Burak Bekdil  (23-11-2012)
Turecki publicysta pisze: "Musi być gorzką ironią dla tysięcy Izraelczyków, którzy musieli chować się w schronach, czytanie wiadomości, w których cytowano słowa premiera tureckiego Recepa Tayyipa Erdoğana mówiącego, że niemal tysiąc rakiet wystrzelonych w ich miasta, domy i szkoły tylko w tym roku (a ponad 12 tysięcy przez ostatnich dziesięć lat) są jedynie "sfabrykowaną przez Izraelczyków wymówką, by zaatakować niewinnych ludzi w Gazie". Do tekstu..
Na nieludzkiej ziemi  (23-11-2012)
Po umieszczeniu na swoim blogu listu otwartego do irańskiego Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego, w którym oskarżał, że w imię islamu kieruje przemysłem mordów przeciwko narodowi irańskiemu, irański bloger Sattar Beheshti, został aresztowany i w dziesięć dni później, 6 listopada 2012 r., poinformowano rodzinę, że zmarł w więzieniu. Do tekstu..
L’Oréal z UNESCO na rzecz kobiet w nauce polskiej  (23-11-2012)
Każdego roku 5 wybitnych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L'Oréal. Każdego roku program wyłania młode talenty, których przykład ma zachęcić następne pokolenia do wstąpienia na drogę nauki. Praca naukowa wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, nie tylko ze strony naukowca, ale często także jego rodziny. Nienormowany czas pracy oznacza godziny spędzone na doświadczeniach prowadzonych wieczorami, w dni wolne czy w święta. Do tekstu..
Morał huraganu Sandy
Bjørn Lomborg  (24-11-2012)
Doświadczenie huraganu Sandy podkreśla fundamentalne pytanie dla wszystkich części świata, narażonych na huragany. Jeśli chcemy zredukować szkody czynione przez huragan, czy powinniśmy przede wszystkim koncentrować się na tanich rozwiązaniach, które lepiej pomogą nam poradzić sobie ze sztormowymi przypływami już za kilka lat, czy też na niesłychanie kosztownym rozwiązaniu, które będzie wymagało niemal stu lat, by uniknąć dziewięciu milimetrów z fali o wysokości 7,5 metra? Do tekstu..
Matura z wiary
Kamil Kłosiński  (24-11-2012)
Jeżeli "matura z religii ma wyglądać tak jak lekcje religii w szkołach, to prawdopodobne tematy wypracowań będą następujące: "Opisz, jak bardzo kochasz niepokalane łono NMP" albo "Dlaczego Najświętsze Serce Jezusowe powinno zostać królem Polski?", może też trafić się trudniejsze pytanie: "Przedstaw, dlaczego Święty Kościół Rzymsko-Katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem i tylko On może Ci zapewnić zbawienie duszy". Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XV
Andrzej Koraszewski  (25-11-2012)
Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, mówi stare przysłowie i historia komunizmu pokazuje, że to piekło nie jest w tym przypadku żadną przenośnią. Komuniści chcieli zbudować lepszy świat. Mieli wizję lepszego świata, w którym wszyscy będą braćmi, która wymagała likwidacji tych, którzy w realizacji tej wizji przeszkadzają. Do tekstu..
Szopka
Jerzy Neuhoff  (25-11-2012)
Przed kilkoma dniami ogłoszone zostały liczne sensacyjne rewelacje, i to w formie książki samego papieża, na razie cieszącej się większym poważaniem niż treści zawarte w zbiorach internetowych, wśród których znalazła się np. ta, że w betlejemskim żłobku czy stajence, bo nazewnictwo nie zostało dotąd jednoznacznie ustalone, 25 grudnia roku chyba 0001, może 0000, ale na pewno 753 od założenia Rzymu, nie było żadnego wołu ani osła, a dokładniej mówiąc, to żadnych zwierząt. Do tekstu..
Religia - antyteza nauki
Peter Atkins  (26-11-2012)
Moja konkluzja jest zupełnie jasna i bezkompromisowa. Religia jest antytezą nauki; nauka posiada kompetencje, by rozjaśniać wszystkie głębokie egzystencjalne pytania i czyni tak w sposób, który szanuje i czyni najlepszy użytek z ludzkiego intelektu. Nie widzę ani potrzeby, ani żadnych oznak przyszłego pojednania. Do tekstu..
Brunatna fala i czerwone sztandary
Andrzej Koraszewski  (26-11-2012)
Twierdzenia, że świat znajduje się dziś w analogicznym punkcie, w jakim był w 1938 roku, wywołują gwałtowne protesty i zdumione spojrzenia. Powiedz jednak, że zagrażającą pokojowi na świecie Czechosłowacją jest dziś Izrael, a usłyszysz wymijającą odpowiedź, a co ma do tego Czechosłowacja? Do tekstu..
Mała, wielka miłość
Marcin Punpur  (27-11-2012)
Haneke to reżyser, którego podstawową idee fixe jest wszystko to co staramy się wyprzeć i zapomnieć. Śmierć jest tu kolejną wariacją na ten temat. Śmierć stała się w naszym społeczeństwie tematem tabu nie przystającym do współczesnego świata z jego kultem młodości i sprawności. Do tekstu..
Gen człowieczeństwa?
Jerry Coyne  (27-11-2012)
Mam zamiar opisać jeden z najgorszych przykładów dziennikarstwa naukowego, jakie widziałem od wieków. Jest to lekcja, jak prasa popularna rozdmuchuje ciekawe wyniki naukowe we wstrząsające światem odkrycia. Do tekstu..
Dwie wizje racjonalizmu
Radosław S. Czarnecki  (28-11-2012)
Jeśli wybór ma przebiegać między tolerancją, a homogenizacją, miedzy bezpłodną walką "wszystkich ze wszystkimi", a współpracą (dla dobra wspólnego i osiągnięcia zasadniczych celów, a nie tylko dla zaspokojenia swojego subiektywnego - często narcystycznego - ja) to autentyczny racjonalista wyboru nie ma. Musi się opowiedzieć za pluralizmem, tolerancją, za modus vivendi i pracą na rzecz bonum communae. Do tekstu..
Co widziałam podczas operacji Filar Obrony
Nira Lee  (28-11-2012)
Jako międzynarodowy oficer łącznikowy w Biurze Gazy moje zadanie polegało głównie na koordynacji transportu towarów, pomocy i przejazdów delegacji do Gazy. Współpracowałam ściśle z przedstawicielami społeczności międzynarodowej i chociaż nasze punkty widzenia mogły się różnić, zachowywaliśmy stosunki wzajemnego szacunku, wypływającego z wspólnego celu: jestem tutaj, żeby pomóc im w ich pracy na rzecz poprawienia jakości życia w Gazie. Do tekstu..
Bojaźń i drżenie przed mocą słowa
Kamil Kłosiński  (29-11-2012)
Wystarczy sobie przypomnieć kadry z filmu "Indiana Jones i Ostatnia krucjata", gdzie tłumy młodych Niemców tworzą gigantyczne ogniska, w których światłach odbijały się żelazne wrony paradujących wokół nich nazistów, by poczuć w sobie jakiegoś rodzaju wewnętrzny ból i chęć stawienia oporu, zaś z satysfakcją witamy słowa, które Sean Connery mówi do głównego złego : "(...) tacy maszerujący kretyni jak wy powinni czytać książki zamiast je palić." Do tekstu..
Warto być wojowniczym: kreacjonista zostaje biologiem
Jerry Coyne  (29-11-2012)
Jestem 25-letnim facetem z głębokiej prowincji z Appalachów o bardzo mizernym wykształceniu. Zostałem wychowany jako południowy baptysta, dawałem czas i pieniądze na Discovery Institute i uczestniczyłem w anty-ewolucyjnych debatach i seminariach. Byłem jednym z Prawdziwych Wiernych i potrafiłem mówić komuś prosto w twarz, że pójdzie do piekła, jeśli natychmiast nie uklęknie i nie przyjmie Pana Jezusa do serca. Do tekstu..
Zatrute ziarno
Lucjan Ferus  (30-11-2012)
Niejednokrotnie słysząc owo słynne zdanie: "Dla ludzi z moim wykształceniem nie ma pracy w tym kraju", wypowiadane przez głównego bohatera popularnego serialu komediowego, Ferdka - zastanawiałem się jakiż to zawód mógłby być rezultatem tego wykształcenia, dla którego nie byłoby pracy w naszej umiłowanej Ojczyźnie? I wydaje mi się, że jest taki przynajmniej jeden zawód, którego przedstawiciel próżno by szukał w naszym kraju zatrudnienia. Do tekstu..
Czy jesteśmy racjonalni?
Małgorzata Koraszewska  (30-11-2012)
Kiedy piszemy o konflikcie między nauką i religią, wielu czytelników zarzuca nam, że nasze argumenty nie mają nic wspólnego z racjonalizmem, kiedy prezentujemy absurdy homeopatii, kiedy bronimy GMO spotyka nas zarzut, że nasza działalność nie ma nic wspólnego z racjonalizmem. Najwięcej i najbardziej zdecydowanych zarzutów spotyka nas prawdopodobnie za krytykę politycznego islamu i obronę Izraela przed zarzutami, które wydają nam się niesprawiedliwe i gdzie jak zwykle oczekujemy dowodów, że prezentowane przez nas fakty mijają się z prawdą. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XVI
Andrzej Koraszewski  (01-12-2012)
Ewolucja, dzięki której powstawały coraz bardziej złożone organizmy, "musiała" je wyposażać w centrum zarządzania. Mózg, zarówno nasz, jak innych zwierząt, przyjmuje sygnały z środowiska i przeprowadza analizy stopnia zagrożenia. Złem jest krzywda drugiej istoty, ale do tego wniosku dochodzimy przez empatię, przez współczucie, które wyrasta z naszego własnego lęku przed bólem. Druga istota staje się lustrem naszego ja. Nie krzywdzę, bo nie chcę być krzywdzony, nie krzywdzę, bo rozumiem, że jego czy jej ból jest taki sam jak mój. Do tekstu..
Poliamoria, inaczej wielomiłość
Grzegorz Andrzejczyk Bruno  (02-12-2012)
Poliamoria nie jest bigamią, poligamią, poliandrią, poligynią, swingingiem, usprawiedliwieniem niewierności, życiem bez zasad. Nie stanowi struktury haremowej, patriarchalnej, czy matriarchalnej. Nie jest również zboczeniem, chorobą, zaburzeniem nie ma nic wspólnego z terminami takimi jak "sex addiction" (seksoholizm) lub/i "hypersexual disorder" (nadpobudliwość seksualna) Do tekstu..
Nie obwiniajcie talibów III
Kunwar Khuldune Shahid  (03-12-2012)
Ustawmy wszystko w pełnym kontekście Islam wymaga gruntownej przeróbki, by dostroić się do dnia dzisiejszego, a powinno się to zacząć od porzucenia traktowania go jako słów wypowiedzianych przez bóstwo. Wtedy można postrzegać Sunny jako wyraz ruchu politycznego owych czasów i kształtować nauczanie tak, by zapewnić jego zgodność z nowoczesnością. Do tekstu..
Czy nauka jest religią?
Richard Dawkins  (03-12-2012)
Chcę się teraz odnieść do zarzutu że nauka jest tylko wiarą. Bardziej ekstremalna wersja tego zarzutu - ta, którą często napotykam zarówno jako naukowiec jak i racjonalista - to oskarżanie o równie wielki fanatyzm i bigoterię obecne pośród samych naukowców, co wśród ludzi religijnych. Czasami te oskarżenia są troszkę usprawiedliwione; ale jako fanatyczni bigoci my, uczeni, jesteśmy zaledwie amatorami w tej grze. Jesteśmy radzi toczeniu sporów z tymi, którzy się z nami nie zgadzają. Nie zabijamy ich. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 221 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365