Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.638.341 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 710 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Aby być niepospolicie uczonym, trzeba zacząć od pospolitego uczenia się."
Archiwum streszczeń artykułów

Owoce z kościelnego sadu
Stanisław Pietrzyk  (15-12-2013)
Czym jest Gender, bo to ta zaraza stoi u drzwi naszego domu, Polski? Tradycyjnie już jak każda zaraza moralna dobija się do drzwi od zachodniej strony i przed tą zarazą bronić nas chcą ci sami obrońcy, którzy kiedyś bronili nas przed bezbożną unią, a obecnie walczą na wielu frontach broniąc Polski przed zalewem świeckości, liberalizmu i wszelkich bezbożnych dewiacji. No i rozmaitych innych jeszcze diabelskich wynalazków spędzających sen z powiek purpuratom i ich akolitom. Do tekstu..
Wielka demokracja islamska
Burak Bekdil  (15-12-2013)
Turcja jest wielką demokracją islamską; nie jest wielką demokracją ani nawet demokracją. A jest "wielką" demokracją islamską nie dlatego, że pan Obama używa takich eufemizmów, ilekroć ma do czynienia z Bliskim Wschodem, ale dlatego, że ten przymiotnik oznacza lepszą demokratyczną pozycję Turcji niż wszystkich innych krajów muzułmańskich w regionie. Do tekstu..
Śnieg w Jerozolimie: Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołuje posiedzenie nadzwyczajne
Edgar Davidson  (15-12-2013)
Rada Bezpieczeństwa ONZ ma zebrać się na posiedzeniu nadzwyczajnym, żeby przedyskutować sprawę wielkiej burzy śnieżnej w Jerozolimie. 58 państw składających się na Organizację Państw Islamskich zażądało zwołania posiedzenia nadzwyczajnego z powodu niewypowiedzianych cierpień, jakie powoduje to 200 tysiącom Palestyńczyków mieszkających w Jerozolimie. Do tekstu..
Prix Laicite 2013 International dla redaktora naczelnego portalu Racjonalista  (15-12-2013)
Tak jak polscy racjonaliści mają wyróżnienie Racjonalisty Roku, tak francuscy wolnomyśliciele mają Prix Laicite, czyli Nagrodę Laickości, przyznawaną corocznie w rocznicę uchwalenia słynnej ustawy o rozdziale kościoła od państwa z roku 1905. Przyznawana jest ona w dwóch kategoriach: narodowej (dla Francuza) i międzynarodowej (dla obcokrajowca). Tegoroczną Prix Laicite 2013 International przyznano dla redaktora naczelnego Racjonalisty, Mariusza Agnosiewicza - za całokształt. Gala Prix Laicite odbyła się 9 grudnia w siedzibie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu. Do tekstu..
Jak straszny potwór piękną krainę pustoszył
Ryszard Bałczyński  (16-12-2013)
Szedł potwór Dżender, z błota, guana i wody święconej zrodzony, a gdzie zaszedł, tam groza straszliwa na ludzi padała, albowiem działy się rzeczy niesłychane. Powiadali, że rodziny rozpadały się znienacka, mężczyźni i niewiasty zaczynali lubować się w związkach homoseksualnych, zaś niewinne dzieciątka ulegały gwałtownej seksualizacji i lgnęły do księży. Do tekstu..
Islam i wojna idei
Petra Marquardt-Bigman  (16-12-2013)
Być może więc, zamiast wydawać pieniądze na finansowanie mało obiecującej kampanii, by zwalczać ekstremizm islamski w krajach, których rządy nadal promują fundamentalistyczny islam, Zachód wyszedłby lepiej, gdyby przestał ugłaskiwać muzułmańskich reakcjonistów i zamiast tego zaczął energicznie popierać muzułmańskich reformatorów w Europie i USA? Do tekstu..
Podstępny cętkowany kot udawał, że jest przedstawicielem innego gatunku
Ed Yong  (16-12-2013)
Fizycznie oba gatunki są niemal nie do odróżnienia - oba wyglądają jak koty domowe z cętkami podobnymi do lamparcich. Południowy kot tygrysi jest nieco ciemniejszy niż jego północnowschodni kuzyn, jego cętki są nieco większe, ogon nieco krótszy, a uszy nieco bardziej zaokrąglone. Jest jednak więcej różnic w wyglądzie w ramach każdego z tych gatunków niż między nimi. Do tekstu..
Pożegnanie
Andrzej Koraszewski  (16-12-2013)
To już ostatni mój artykuł jako redaktora "Racjonalisty". Biologia ma swoje prawa, pora na trzecią w moim życiu emeryturę. Prawie dziesięć lat z "Racjonalistą", wspaniała przygoda, w której zaangażowaliśmy się oboje z Małgorzatą po uszy. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi i gdybym chciał o nich wszystkich pisać zajęłoby to wiele stron. Tak więc imienne podziękowania tylko dla Mariusza i Michała. Z Mariuszem zawsze doskonale mi się współpracowało, rozumieliśmy się w pół słowa, dążąc do tego samego celu. Michał pozostawał niewidoczny, dostarczając poczucia pewności, że wszystko będzie sprawnie działało. Do tekstu..
Pożegnanie
Mariusz Agnosiewicz  (16-12-2013)
Kończy się ponad dziewięcioletni okres współpracy. Tajemnica sukcesu czytelniczego Racjonalisty, który - choć niszowy - stał się jednak głównym medium wolnomyślicielskim w kraju, polegała na tym, że kilka pracowitych osób dogadało się co do współpracy, którą przez dziewięć lat potrafili realizować bez konfliktów osobistych Do tekstu..
O równouprawnienie dobrej wiadomości
Mariusz Agnosiewicz  (17-12-2013)
Optymizm to kapitał społeczny. Pesymizm to hamulec. Gdzieś pomiędzy tymi biegunami błąka się realizm, tyle że zarówno optymizm, jak i pesymizm mają w sobie moc samospełniających się diagnoz. Nie w sposób magiczny i totalny, ale jednak znaczący. Dlatego też nasza rzeczywistość nie jest niezależna od tego, czy większość członków danej grupy ma nastawienie optymistyczne bądź pesymistyczne. Jedną z pierwszych, którą to dostrzegła i postawiła wyraźnie w przestrzeni publicznej była Małgorzata Bocheńska Do tekstu..
Chroń nas Panie od przyjaciół, czyli o czym pisać nie chcę
Paulina Gawrońska  (18-12-2013)
Nie napiszę o tym, jak broniła się Dorota Nieznalska: "...chodziło jej wyłącznie o porównanie cierpienia, jakie narzucają sobie mężczyźni w siłowniach, z cierpieniem chrześcijan". Nie napiszę także o tym, że to nie Doda wymyśliła "palących zioła" ewangelistów, bo była to trawestacja Kena Smitha, który powiedział, że "Jeśli listy Jan pisał po trawce, to przy Apokalipsie musiał być chyba na LSD". Napiszę o tym, że jest mi przykro, że jako wojująca ateistka mogę być kojarzona z wybrykami, w których główną rolę odgrywa uryna, a nie rzeczowe argumenty. Do tekstu..
Mahatma Gandhi i satyagraha. Indyjska droga do niepodległości
Joanna Żak-Bucholc  (18-12-2013)
Mahatma - Wielki Duchem, dusza Indii, Bapu ("Dziadek") ukochany przez miliony, bojownik z uśmiechem na ustach podążający do więzienia - kim był Mohandas Karamczad Gandhi, który uważany jest za tego, który dał Indiom niepodległość, a jednak w dniu jej odzyskania nie świętował zwycięstwa, bo nie były to Indie, o jakie walczył? Do tekstu..
Ewolucja położenia kobiet w świecie islamu
Zuzanna Sroczyńska  (19-12-2013)
Islam często odbierany jest przez pryzmat skrajnych przypadków niesprawiedliwego czy wręcz brutalnego traktowania kobiet. Ten, kto potrafi jednak spojrzeć na tę religię całościowo, od momentu jej narodzin, zauważy, że wciąż rozwija się ona w kierunku emancypacji kobiet. Wielowymiarowość i zmienność islamu powodują tworzenie różnych interpretacji, co nierzadko wprowadza zamęt w jego odbiorze w kulturze Zachodu. Do tekstu..
Unia Wyszehradzko-Krakowska jako pierwowzór Unii Europejskiej
Mariusz Agnosiewicz  (20-12-2013)
W XIV wieku Węgro-Słowacja, Czechy i Polska zjednoczyły Środkową Europę, rozwijając między sobą tak silną kooperację, że była ona w stanie wytworzyć skuteczną przeciwwagę dla Europy Zachodniej w której odradzały się tendencje krucjatowe. Europa Środkowa, bogata w surowce: złoto, srebro i sól, miała wówczas nastawienie gospodarcze. Europa Zachodnia miała natomiast nastawienie bardziej imperialistyczne. Krucjaty wzmocniły ją na tyle, że poczuła się na siłach do odebrania Wschodowi cywilizacyjnej palmy pierwszeństwa. Do tekstu..
Geneza czeskiego laicyzmu
Johannes Jerlas  (22-12-2013)
"Nieprzemyślane" pochodzenie czeskiej laickości ma swoje ciekawe skutki. O ile większość polskich ateistów wie dlaczego nie wierzy i najczęściej łączy ateizm z racjonalizmem (rzadziej z tolerancją) o tyle przeciętny czeski ateista jest bardzo tolerancyjny religijnie (Diabłowi świeczkę a Panu Bogu ogarek, nie przeszkadzać katolikom, nie śmiać się z nawróconych), za to konserwatywny obyczajowo. Do tekstu..
Tragedia wspólnego budżetu
Tomasz Przepiórka  (23-12-2013)
Frekwencja wyborcza w Szwajcarii jest zazwyczaj bliska 100%. Jest tak nie dlatego, że Szwajcarzy to zdyscyplinowany naród i tylko tam sprawdza się demokracja bezpośrednia. Gdy przeciętny obywatel widzi, że ma wpływ na swoje losy, to idzie głosować. W demokracji pośredniej, głosując na konkretnych ludzi czy partie nie masz żadnego wpływu na swoje losy i na losy państwa. Głosując jednak na konkretne ustawy masz poczucie że naprawdę bierzesz udział w rządzeniu i że masz wpływ na przyszłość swoją i swoich dzieci. Państwo jest wtedy własnością każdego pojedynczego człowieka, a nie bezrozumnego tłumu i jak każda własność prywatna jest dobrze zarządzane. Do tekstu..
Poprawne politycznie życzenia świąteczne
Andrzej Trędowski  (24-12-2013)
Życzeniodawca chciałby życzyć Życzeniobiorcom sukcesów finansowych, spełnienia osobistego i braku komplikacji natury medycznej w związku z nadchodzącym końcem uznanego ogólnie roku kalendarzowego 2013, respektując jednocześnie wybór jakiegokolwiek innego kalendarza, wynikającego z przynależności kulturowej, bądź sektowej Życzeniobiorców bez względu na ich rasę, przekonania, kolor, wiek, sprawność fizyczną, wiarę, platformę komputerową lub preferencje seksualne. Do tekstu..
Templariusze na ziemiach polskich
Mariusz Agnosiewicz  (25-12-2013)
Legenda templariuszy to bez wątpienia jedna z najważniejszych legend Europy. O jej sile świadczy m.in. to, że stała się jedną z legend założycielskich nowożytnego wolnomularstwa: które do templariuszy odwołuje się czasami bezpośrednio, na ogół jednak pośrednio: Świątynia Salomona jest centralnym symbolem masonerii, zwłaszcza mistrza masońskiego; templariusze to inaczej Rycerze Świątyni Salomona - jej pozostałości stały się w 1119 pierwszą siedzibą zakonu. Do tekstu..
Czy wychowanie ma sens? Moralne implikacje trzech praw genetyki behawioralnej
Jarosław Miętkiewicz  (26-12-2013)
W ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat w psychologii akademickiej nastąpił naukowy przewrót. Spowodowany on został ogłoszeniem trzech praw genetyki behawioralnej, które dla nauk społecznych były być może czymś, czym dla fizyki były odkrycia najpierw Newtona, a później Einsteina. Badania, które zostały przeprowadzone ściśle według rygorystycznych założeń metodologii naukowej dowiodły, że rola wychowania w kształtowaniu osobowości człowieka jest zdecydowanie przeceniana. Do tekstu..
Czas starzenia, cierpienia, śmierci
Włodzimierz Nikitenko  (27-12-2013)
Współczesny człowiek coraz bardziej nie liczy się jako jednostka ludzka, a więc zdolna; myśląca; kreatywna; z zainteresowaniami i uzdolnieniami; a więc przeżywająca głęboko otaczającą go Naturę. Coraz bardziej gubimy humanizację życia, stając się zawistni, zaborczy i antyspołeczni, prześcigając się w kreowaniu dziwności tego świata jako obowiązującej powszechnie normy, co w konsekwencji prowadzi do rozpadu grup społecznych Do tekstu..
Polska Gierka i Polska antygierkowska
Mariusz Agnosiewicz  (28-12-2013)
W sytuacji zapaści polskiego przemysłu i zamykania kolejnych zakładów produkcyjnych, wzrasta zainteresowanie "dekadą Gierka", tym wyjątkowym okresem historii Polski, kiedy industrializacja kraju osiągnęła najwyższe obroty i pułap. Można być nastawionym antykomunistycznie i antypeerelowsko i jednocześnie można docenić to, co wówczas zrobiono w kraju. Z przemysłowego punktu widzenia historię Polski można podzielić na okres gierkowski i pogierkowski, przy czym ten drugi to okres lat 80 i III RP. Do tekstu..
Wolność w perspektywie kapitału społeczno-kulturowego
Jerzy Kolarzowski  (29-12-2013)
Jak wykazał Erich Fromm, wolność osobista istnieje naprawdę tylko w przypadku, kiedy człowiek niezależnie od zewnętrznych autorytetów potrafi określić siebie wobec innych oraz samodzielnie podejmuje świadome decyzje. Fundamentalnym czynnikiem nie jest w tym przypadku wolność pozytywna, ale negatywna - akt nieposłuszeństwa jako akt wolności jest początkiem rozumu. Skłonność człowieka do buntu wobec narzuconych mu, w myśl jakiejś ideologii, wzorów postępowania pozwala na ich przełamanie, które stanowi wyzwolenie rozumu. Do tekstu..
Historia kobiet – nowy nurt w historiografii
Joanna Żak-Bucholc  (31-12-2013)
Tzw. szkoła Annales okazała się być niezwykle płodna dla historiografii, odkrywając nowe widzenie dziejów, poprzez ustanowienie nowych obszarów badawczych i nowych źródeł. Tzw. historia mentalności (grup mniejszościowych, świadomości społecznej) zaowocowała wszak "historiami" już nie stricto politycznymi, ale "historiami" śmierci, dzieciństwa czy ogólnie - życia prywatnego. Otworzyła się zatem perspektywa do badań nad historią kobiet, dotąd zajmująca niewiele miejsca na stronach historycznych opracowań. Do tekstu..
Quo vadis PSR?
Mariusz Agnosiewicz, Nina Sankari  (31-12-2013)
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów powstało w 2005 roku ze wspólnoty wirtualnej skupionej wokół portalu Racjonalista. To dziedzictwo określało siłę i zarazem słabość młodego stowarzyszenia. Siłą był związek z największym internetowym serwisem wolnomyślicielskim. Słabością - duża zależność stowarzyszenia od formalnie zewnętrznego podmiotu internetowego. Do tekstu..
Klerykalizacja, czy sekularyzacja?
Jacek Tabisz  (31-12-2013)
22 listopada, w Warszawie, odbyło się spotkanie przedstawicieli Towarzystwa Humanistycznego, Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i Fundacji Wolność od Religii na temat zaproponowany przez prezesa Towarzystwa Humanistycznego Andrzeja Dominiczaka : "Klerykalizacja, czy sekularyzacja?". Do tekstu..
Zakład Biernackiego
Paweł Biernacki  (01-01-2014)
Zacny Paskalu, dzielnieś w pocie czoła zakład
Twego imienia zadał wdzięcznej potomności
W paragon z Tobą wchodzić nie śmiem, rzecz niełatwa
Aliści myśl Twą rad bym wytłumaczyć prościej Do tekstu..
Postanowienia noworoczne
Filip Nowak  (02-01-2014)
Dawno temu, kiedy miałem kilkanaście lat, eksplorując ukradkiem garderobę rodziców, odnalazłem w kartonowym pudle pomiędzy starymi zdjęciami i pustymi albumami lekko wymiętoszoną, ale nową książkę z kolorową, atrakcyjną okładką. Książka okazała się pierwszą napotkaną w moim życiu typową przedstawicielką literatury biznesu i sukcesu - poradnikiem JAK ŻYĆ, do pomocy samemu sobie w kilku prostych krokach. Kiedy byłem młodszy podszedłem do takiej książki bezkrytycznie i to chyba dobrze, bo z przesadnym dystansem nadal dzieliłaby losy opuszczonych albumów. Do tekstu..
Eutyfron Platona – analiza zjawiska religijności
Michał Gadziński  (05-01-2014)
Jednym z wczesnych dialogów Platona jest Eutyfron. Głównym jego tematem jest natura pobożności, a występują w nim Sokrates oraz tytułowy Eutyfron, człowiek posiadający dużą wiedzę na tematy religijne, najprawdopodobniej kapłan. Obaj zdążają do Aten, aby stanąć przed sądem. Sokrates udaje się na swój własny proces, na którym to wygłosi sławną Obronę. Mentor Platona oskarżony został bowiem, przez mało znanego Meletosa, działającego najpewniej na czyjeś zlecenie, o psucie młodzieży i uznany za zagrożenie dla ateńskiego porządku publicznego. Do tekstu..
Skarb stepowego barona
Witold Michałowski  (06-01-2014)
Sensacyjne wiadomości o ukrytym gdzieś w stepach Mongolii skarbie, barona Romana von Ungern Sternberga zaczęły pojawiać się w polskich gazetach już dawno. "Bóg Wojny", mianowany przez bogdo-gegena - teokratycznego władcę Mongolii - "chanem", zamierzał rozprawić się z komunistami przy pomocy sfederowanych ludów Azji. Sam, jako bałtycki Niemiec należał do jednej z najstarszych arystokratycznych rodzin Europy, odnotowanych na poczesnym miejscu w Almanachu Gotajskim. Do tekstu..
Neorenesans kontra Nowe Średniowiecze
Mariusz Agnosiewicz  (07-01-2014)
Ruch wolnomyślicielski jest dzieckiem ruchu braci polskich i unitarianizmu. Jest wynikiem kilkuwiekowej ewolucji liberalnych nurtów religijnych, które doprowadziły do logicznego końca swój proces sekularyzacji, by następnie wesprzeć analogiczny proces reszty religii i kościołów. Dlatego dla racjonalistów znacznie ważniejszy jest współudział w procesach racjonalizacji i humanizacji wierzeń religijnych niż w eskalacji podziałów religijnych w społeczeństwach. Ruch humanistyczny był udanym produktem sekularyzacji religii w niewielkiej skali. Czy jesteśmy świadkiem rozpoczęcia projekt na znacznie większą skalę? Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 253 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365