Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.147.029 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 497 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolnej myśli nie da się wsadzić w kamasze".
Archiwum streszczeń artykułów

Voodoo i czarna magia
Mirosław Kropidłowski  (26-02-2005)
Wiara religijna może się wiązać z silnymi emocjami negatywnymi, które z kolei wpływają na zwiększenie się w krwi takich substancji jak kortyzol i adrenalina. To jest wyjaśnieniem dlaczego tak wiele zaangażowanych religijnie osób staje się łatwymi ofiarami czarowników Do tekstu..
Co nas niepokoi w UE?
Łukasz Kotulak  (26-02-2005)
Wiele rzeczy niepokoi NAS - pokolenie które będzie żyć i pracować w Nowej poszerzonej Unii Europejskiej, dlatego pragniemy się zastanowić nad przyszłością organizacji do której należymy. Ujednolicenie podatków. Euro - wspólna waluta. Konstytucja Europejska Do tekstu..
Gruby włos
Bogdan Miś  (26-02-2005)
7 stycznia 2002r. pocisk o średnicy 300 metrów w minął Ziemię o "kosmiczny włos". Gdyby trafił wypadkiem w Polskę - wyparowałaby ona w całości wraz ze sporym kawałem sąsiedztwa... Matematyka w przybliżeniu tylko oddaje rzeczywistość... Do tekstu..
Czas Apokalipsy
Lesław Kawalec  (26-02-2005)
Można oczekiwać, że z uporem budowane parahipnotyczne nastawienia religijne w Ameryce mogą być wykorzystane do budzenia politycznego fanatyzmu mogącego stanowić atut w ewentualnym konflikcie globalnym. Sacrum w służbie polityki i kontroli umysłów. Do tekstu..
Ludzie zbędni na swoim
Andrzej Koraszewski  (26-02-2005)
Państwo opiekuńcze i liberalizm gospodarczy dotarły na polską wieś równocześnie, tworząc najgorszy konglomerat jaki można sobie wyobrazić. Prowadzona polityka "rozwoju wsi" okazała się najbardziej skuteczną metodą tworzenia rodzimej underclass - warstwy "ludzi zbędnych" Do tekstu..
Filozofia chrześcijańska
Władysław Witwicki  (27-02-2005)
Drukowana tu praca jest fragmentem rękopisu Witwickiego pod tytułem: Historia filozofii. Rękopis ten sporządził Witwicki ok. 1932 r. dla swojej uczennicy. Mimo maksymalnej zwięzłości zawiera wiele takich informacji, których w podręczniku Tatarkiewicza nie ma Do tekstu..
Ludzkie emocje i uczucia
Roman Zaroff  (27-02-2005)
Geneza, opis i uzasadnienie ludzkich emocji. Różne interpretacje miłości, jej znaczenie dla przetrwania gatunku i własnego genotypu. Emocje negatywne i ich konsekwencje. Alfa-samiec w społeczności. Bóstwo jako alfa-samiec. Dlaczego mamy znacznie więcej dewotek niż dewotów? Do tekstu..
Billboard na Księżycu
Bogdan Miś  (27-02-2005)
Przyjaciel mój, człek światowy i wielce wybredny, wielbił był naukę, uczonych zaś otaczał czcią niemal bałwochwalczą; uważał ich za istoty prawie bez skazy, bezinteresownie zdobywające wiedzę dla samej satysfakcji poznania Prawdy - tej przez największe P. Do tekstu..
Religia Muzyki
Andrzej Nowicki  (27-02-2005)
Od dawien dawna fanatyzm religijny z podejrzliwą uwagą obserwował muzykę (Kierkegaard). Będąc kultem świeckim Religia Muzyki może być integralnym składnikiem kultury świeckiej, uatrakcyjniającym ją i wypełniającym pozytywnymi treściami aksjologicznymi potrzeby serc Do tekstu..
Dlaczego jestem przeciw religii?
Roman Zaroff  (04-03-2005)
Jestem przeciwny wszystkim przejawom religii nie dlatego, że mam osobisty uraz do czyichś urojonych bóstw, ale dlatego, że uważam skutki religii, zwłaszcza zorganizowanych i monoteistycznych, za społecznie szkodliwe. Do tekstu..
Pochwała Księgi
Bogdan Miś  (04-03-2005)
Są takie rzadkie momenty w życiu, kiedy człowieka wielkość innej osoby po prostu obezwładnia. Jeśli to się komuś nie przytrafiło - to, moim zdaniem, jest on albo bezgranicznie głupi, albo niewiarygodnie zarozumiały Do tekstu..
Krzywa dzwonowa
Andrzej Koraszewski  (04-03-2005)
The Bell Curve - pod tym tytułem ukazała się głośna książka przewidująca wyłonienie się nowej struktury społecznej opartej na wrodzonej inteligencji i kwalifikacjach. Dwa lata później ukazała się książka J.R.Harris, kwestionująca podstawowe dogmaty pedagogiczne Do tekstu..
Luki w umyśle
Richard Dawkins  (04-03-2005)
Założenie szowinizmu gatunkowego: Ludzie są ludźmi, a goryle są zwierzętami. "Wartość" życia zwierzęcia jest po prostu kosztem dla właściciela. Przyklej etykietkę Homo sapiens do skrawka nieczułej tkanki zarodkowej, a jej życie nagle nabiera nieskończonej wartości. Do tekstu..
Najbardziej wolne zwierzę
Joanna Smolińska  (04-03-2005)
Słowo czyni człowieka najbardziej wolnym spośród zwierząt. Ewolucja a werbalizacja. Od słowa do myślenia, od myślenia do cywilizacji. Wolność a słowo. Wolność a transgresja. Człowiek jako maszyna służąca do reprodukcji symboli. Religia jako mem. Świecka nieśmiertelność Do tekstu..
O homoseksualizmie
Roman Zaroff  (05-03-2005)
Przyczyny homoseksualizmu. Biologiczne i społeczne funkcjonowanie osób homoseksualnych. Neutralność społeczna różnych preferencji seksualnych ludzi. Społeczna szkodliwość wszelkich form dyskryminacji. Sławni homoseksualiści. Do tekstu..
Świątynia świętej krowy
Andrzej Koraszewski  (05-03-2005)
Czy jako człowiek szczerze i głęboko niewierzący mam prawo do tego, żeby mieć obrażone uczucia religijne, czy też stosowne przepisy stworzone zostały wyłącznie dla wierzącej większości? Powie ktoś, że nie mam uczuć religijnych, więc nie można ich obrazić Do tekstu..
Irracjonalność swoich
Józef Kuśmierek  (05-03-2005)
Z tego co piszę może Pan odnieść wrażenie, że jestem zacieklejszym wrogiem "Solidarności" niż Urban. Nie, nie jestem jej wrogiem, ale przede wszystkim chcę być sojusznikiem ludzi myślących i działających. Nic tak nie irytuje, jak ewidentna irracjonalność swoich. Do tekstu..
Wierzyć czy wiedzieć?
Witold Ryniuk  (05-03-2005)
Spuścizna jaskiniowca, zalęknionego ciemnością poza małym kręgiem światła przy ognisku ciążyć nam będzie jeszcze długo, jeśli powaga, nierzadko samozwańczego autorytetu, będzie jedynym kryterium akceptacji głoszonej wiedzy. Kilka słów o światopoglądzie naukowym Do tekstu..
Szarlataneria wokół autyzmu
James R. Laidler  (05-03-2005)
"Uzależniłem" się od nadziei, która bardziej uzależnia niż jakikolwiek narkotyk. Moja osobista podróż na drugą stronę lustra jest już skończona. Wlazłem w "alternatywną" medycynę po uszy i wydostałem się na brzeg - biedniejszy, ale mądrzejszy. Do tekstu..
Błędne koło samotności
Michał Sobieraj  (05-03-2005)
Nietzsche jest nazywany racjonalistą i irracjonalistą zarazem. Kochał myślenie, ale bardziej jeszcze być może życie. Za pomocą rozumu dochodził do Ogromu, który jest zaprzeczeniem racjonalizmu, a następnie ratował się przed szaleństwem również za pomocą rozumu Do tekstu..
Kręte ścieżki orientalnych orientacji
Lesław Kawalec  (07-03-2005)
Niewielu orientuje się w istnieniu czegoś, co nazywamy orientalnym chrześcijaństwem, utożsamiając to zjawisko z prawosławiem, jako ogółem kościołów wschodnich. A mamy tu do czynienia z ogromnym bogactwem historii i teologii. Sacrum w służbie polityki cz. 2 Do tekstu..
Na tropie zielonych ludzików
Roman Zaroff  (07-03-2005)
Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Odpowiedzi na to pytanie ciągle szukają ośrodki badawcze. Ślady życia w Kosmosie. Życie oparte na krzemie? Przegląd potencjalnych siedlisk życia w naszym "najbliższym" sąsiedztwie. Bliskie odkrycie życia pozaziemskiego? Do tekstu..
Terra Internetica
Andrzej Koraszewski  (07-03-2005)
Czym jest Internet i co zmieni w naszym życiu? Mamy do czynienia z nowym kontynentem, którego pierwszymi odkrywcami byli szukający przygody awanturnicy, ale który szybko się zaludnia tworząc własną kulturę i własne subkultury, własny świat przestępczy i własną policję. Do tekstu..
Społeczeństwo informacyjne
Mariusz Agnosiewicz  (07-03-2005)
Japończycy wprowadzili pojęcie społeczeństwa informacyjnego dla określenia nowego typu społeczeństwa e-generacji. Czym jest SI? Jaki jest związek SI ze społeczeństwem wiedzy, obywatelskim, z demokracją? Rewolucja cyfrowa. Galaktyki Internetu Do tekstu..
Kult życia i śmierci a eutanazja
Izabela Larisz  (07-03-2005)
Tak jak aborcja powinna być dozwolona, lecz nie jako forma zapobiegania ciąży - antykoncepcji, tak eutanazja nie może być stosowana jako powszechna forma leczenia - terapii. Problem eutanazji jako jałowy spór dogmatyzmu z racjonalizmem Do tekstu..
Errare humanum est...
Bogdan Miś  (07-03-2005)
....powiada znane przysłowie łacińskie; A że nauka jest dziełem człowieka, więc i nie dziwota, iż uczeni też popełniają błędy. Przy tym nie mam na uwadze ani błędów umyślnych ani wynikających z niedostatku wiedzy. Myślę o błędach interpretacyjnych... Do tekstu..
Rola kobiet w chrześcijaństwie
Roman Zaroff  (08-03-2005)
Chrześcijaństwo wywodzi się z mitologii bliskowschodnich, półnomadycznych i patriarchalnych ludów, nic więc w tym dziwnego, że w Starym i Nowym Testamencie rola kobiet jest podrzędno-służebna. Tym razem zwrócimy uwagę jedynie na Nowy Testament. Do tekstu..
Racjonalista a kwestia kobieca
Mariusz Agnosiewicz  (08-03-2005)
Dzień Kobiet jest dobrą okazją do poruszenia znaczenia kobiet dla Racjonalisty. O racjonalistyczną krystalizację środowiska feministycznego. Kobieca religijność. "Laur Racjonalisty" za główne role kobiece. Pierwsza Racjonalistka RP. Wolnomyślicielka Czynu Do tekstu..
Młot na czarownice cz.21  (09-03-2005)
Młot na czarownice - kościelny bestseller z roku 1486. Prezentowane tutaj wydanie polskie: rok 1614. Prezentujemy rozdział 4 z części wtórej: pt. "Lekarstwa tym którym przez czary wstydliwy członek bywa odejmowany, abo gdy w postaci bestialskie bywają przemienieni" Do tekstu..
Brak polotu i inwencji
Roman Zaroff  (09-03-2005)
Wielu teistów wysuwa argument na istnienie Boga z niezwykłości i cudów natury. Człowiek jednak z pewnością nie jest dziełem Inteligentnego Kreatora. W naszych organizmach występuje ponad 100 znanych atawizmów. To znaczy cech wstecznych, archaicznych i niepotrzebnych. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 46 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365