Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.147.993 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 497 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) dlaczego ktokolwiek miałby ufać Bogu albo też w ogóle uznawać jego istnienie? Jeżeli "dlaczego" znaczy "na jakich podstawach, podobnych tym, do których odwołujemy się, przyjmując hipotezy naukowe" - odpowiedzi nie ma, jako że nie ma takich podstaw.
Archiwum streszczeń artykułów

My Polacy, piękne ptacy
Bogdan Miś  (09-03-2005)
Zademonstrowana w "przekaziorach" entuzjastyczna reakcja, że oto będziemy mieli "drugiego polskiego kosmonautę", to w istocie prymitywny odruch plemienny, moim skromnym zdaniem absolutnie nie na miejscu w XXI wieku. Anachronizm! Do tekstu..
Jechać do Moskwy
Andrzej Koraszewski  (09-03-2005)
Rzeczywiste problemy społeczne są znacznie wyraziściej opisywane i definiowane przez fachowców z nauk ścisłych, przez literaturę piękną, a nawet przez polityków niż przez ludzi zajmujących się zawodowo ich badaniem. W naukach społecznych nastąpił regres. Do tekstu..
Kościół i seks
Małgorzata Koraszewska  (09-03-2005)
W książce "Ciało i jego kontekst" dominikanin Gareth Moore analizuje kościelną etykę seksualną i stwierdza, że podstawy, na których ona się opiera, są bardzo wątpliwe, wszak człowiek nie jest w stanie przy pomocy prezerwatywy pokrzyżować plany wszechmogącego Boga Do tekstu..
Ochrona moralna
Witold Ryniuk  (12-03-2005)
Ateistyczne książki są często pisane w ujmującym stylu, poruszają tematy pobudzające żądze cielesne, zarozumiałość ducha i są zamierzone jako ziarno zepsucia czytelników, przez swą ozdobność i chwytliwość; dlatego Kościół strzeże wiernych przez stosowne zakazy Do tekstu..
W kręgu religii Wschodu
Magdalena Piaszczyk  (12-03-2005)
Historia i geografia religii wskazuje, że ich ojczyzną jest Bliski Wschód i Indie - ojczyzna hinduizmu i buddyzmu. Widać to także dziś, kiedy wyjałowiony religijnie Zachód znów, jak przed 2000 laty, zaczyna się pożywiać wschodnimi mitami, które stają się po prostu modne Do tekstu..
Miałeś cholerną rację, Karolu!
Bogdan Miś  (12-03-2005)
USA budzą we mnie typowe uczucia mieszane. Podziw dla osiągnięć naukowych czy kulturalnych i przerażenie wobec skali kołtuństwa; sympatia dla demokratycznych zasad i przerażenie umiejętnością ich łamania; słowem: zachwyt i zgroza jednocześnie. Słowem: fascynacja. Do tekstu..
Cywilizacja śmierci?
Małgorzata Koraszewska  (12-03-2005)
Dzisiejsze pojedyncze przypadki dzieciobójstwa czy maltretowania dzieci są tylko słabym odbiciem zjawiska obciążającego do tak niedawna sumienie chrześcijańskiej Europy, która - zarówno w przenośni jak i dosłownie - starała się ukryć problem zwłok niechcianych dzieci Do tekstu..
Siedem mitów Internetu
Marcin Matuzik  (12-03-2005)
Mit nr 1: Poza prawem. Mit nr 2: Internet undergroundem. Mit nr 3: Internet anonimowy. Mit nr 4: Internet niszczy więzi społeczne. Mit nr 5: Internet zabije tradycyjną pocztę. Mit nr 6: Praca w domu i do tego wydajniejsza. Mit nr 7: Sieci grozi "bomba megabitowa" Do tekstu..
Zimni, agresywni, zabójczy...
Paweł Krukow  (12-03-2005)
Psychopatia jest przede wszystkim deficytem emocjonalnym, trudno jednak twierdzić, że osoba psychopatyczna z pełnym rozmysłem wybrała sobie "wybrakowany" mózg, pozbawiony możliwości przeżywania tego, co wydaje się sensem życia - uczuć. Do tekstu..
Procesy o czary w dawnej Legnicy
Rosemarie Mańkowska  (13-03-2005)
Przebieg trzech procesów procesów o czary w dawnej Legnicy. Odbiega on znacznie od ogólnie przyjętych pojęć w tego rodzaju sprawach. Mimo straszliwej ciemnoty ujawniającej się tutaj, stanowisko sądu było bardziej ludzkie i rozsądne, niż można się tęgo było spodziewać. Do tekstu..
Filozofia człowieka integralnego
Marcin Sieńko  (13-03-2005)
Człowiek jest i powinien być centralnym problemem filozofii. W swej istocie jest ona zawsze, niezależnie od tego jakie formy przybiera, refleksją nad trwaniem, prowadzoną z punktu widzenia człowieka. Ku nowej filozoficznej teorii człowieka Do tekstu..
Postmodernizm obnażony
Richard Dawkins  (13-03-2005)
Każdy, kto poświęcił czas na przedarcie się przez świętoszkowate, obskuranckie, pełne żargonu banały, które uchodzą obecnie za "nowoczesną" myśl w naukach humanistycznych, wie, że zadanie odzyskania tych nauk dla prawdziwych uczonych będzie niebywale trudne Do tekstu..
List do Matki Natury
Max More  (13-03-2005)
Droga Matko Naturo, to jakimi nas uczyniłaś jest cudowne, ale i głęboko wadliwe. A przy tym wydaje się, że straciłaś zainteresowanie naszą dalszą ewolucją. A może po prostu czekasz, aż my sami zrobimy następny krok. Tak czy owak doszliśmy do kresu naszego dzieciństwa. Do tekstu..
Strzecha prosto z Mostostalu
Andrzej Koraszewski  (13-03-2005)
W krajach, w których rządy są najlepszymi sojusznikami gangsterów, rozprawianie o znaczeniu zaufania w gospodarce rynkowej wywołuje dziwne uczucie smutku i tęsknoty nie tyle do czwartej, co po prostu do nieco innej Rzeczpospolitej. Do tekstu..
Rozważania o wolności słowa
Bogdan Miś  (13-03-2005)
Ostatnio często słyszę od niektórych ludzi zajmujących się w taki czy inny sposób mediami, że ich (to znaczy: mediów) powinnością jest dostarczanie odbiorcy dokładnie tego, czego on sobie życzy. "Media pracują na zamówienie społeczne" - usłyszałem... Do tekstu..
Nadmiar populizmu w demokracji
Zdzisław Gromada  (15-03-2005)
Jeśli chcemy by nasze sprawy szły w dobrym kierunku, by kolejni nasi wybrańcy dla spełnienia swoich obietnic przedwyborczych oraz ratowania popularności nie zaciągali u naszych dzieci i wnuków pożyczek bez pytania się ich o zgodę, to powinniśmy zreformować ordynację wyborczą Do tekstu..
E-government?
Andrzej Koraszewski  (15-03-2005)
W grudniu ubiegłego roku "Rzeczpospolita" poinformowała o wynikach badań pod tytułem "Władza on-line". Inicjatywę tych badań podjął Internet Obywatelski i eGov.pl. Zbadano 366 urzędów administracji centralnej i samorządowej, z których połowa odpowiada na maile. Do tekstu..
Idą święta...
Witold Ryniuk  (18-03-2005)
Przy naszych świętach nic nie znaczą czarne koty, albo drabina zostawiona przez malarza w kruchcie kościoła. Nie mają bowiem mocy zabobony nie tak dawne, wobec potęgi antycznych guseł. A niedługo Wielkanoc. Życzymy dobrego wypoczynku w dni wolne od pracy. Do tekstu..
Jeden dinozaur i bóstwo
Roman Zaroff  (18-03-2005)
Jaki sens lub cel mogło mieć "stworzenie" chorób, bólu i cierpienia poza kontekstem ludzkim? Dinozaur Sue jest przyczynkiem do zastanowienia się nad konstrukcją świata oraz zdania sobie sprawy z ogromu cierpienia innych niż ludzie stworzeń, a więc totalnie poza kontekstem ludzkim Do tekstu..
Nawojki z klasą
Wojciech Staszewski  (18-03-2005)
Dziewczyny mają tutaj dwa wyjścia: złapać bakcyla fascynacji albo zgorzknieć przy mężu alkoholiku. Koraszewski doszedł do wniosku, że burmistrzem Dobrzynia powinna być 30-letnia kobieta z wykształceniem prawniczym. A że takiej nie ma, to trzeba ją wychować... Do tekstu..
E-Podpis
Olga Łyjak, Marcin Matuzik  (18-03-2005)
Za kilka lat prezydenta wybierzemy być może bez użycia długopisów i kart do głosowania. Wizja społeczeństwa informacyjnego, w którym papierowe dokumenty zostaną zastąpione przez komputerowe procedury stała się jeszcze bliższa dzięki podpisowi elektronicznemu. Do tekstu..
Dzieje kalendarzy
Maciej Psyk  (18-03-2005)
Firma Swatch zaproponowała "czas internetowy", jeden czas dla całej planety w którym dobę podzielono na 1000 części. Dzięki temu Anglik z Japończykiem mogą umówić się na rozmowę o godz. @432. Może kiedyś czas internetowy zastąpi czas uniwersalny Greenwich i czasy strefowe Do tekstu..
Islam kontra islamiści
Lesław Kawalec  (18-03-2005)
Wahhabizm jest formą islamskiego fundamentalizmu - coś jakby ewangeliczny protestantyzm. Sunnizm przyrównalibyśmy tu do tradycyjnego protestantyzmu i liberalnego katolicyzmu, szyitów do maryjnych katolików i prawosławnych, zaś alewitów i sufich do gnostyków. Do tekstu..
Wyścig wielkich tygrysów
Andrzej Koraszewski  (18-03-2005)
Na początku 1990 r. z-ca naczelnego Gazety Wyborczej Ernest Skalski rzucił hasło, by Polska poszła śladami Indii - tej "największej demokracji świata". Patrząc na minione piętnaście lat można podejrzewać, że wielu polskich polityków potraktowało to hasło aż nazbyt poważnie Do tekstu..
Co się dzieje w neuronauce?
Marcin Klapczyński  (18-03-2005)
Sex, drugs and... Sex, czyli płeć. Drugs, czyli narkotyki. Na początek kokaina. Drugie oblicze amfetaminy. Apomorfina - aby widzieć obydwie strony świata. Gdy geny powtarzają zbyt dużo. Gdy białka źle się zwijają. Nadzieja na przyszłość Do tekstu..
Po co mi dusza?
Roman Zaroff  (18-03-2005)
Co mnie to może obchodzić, że po śmierci "moja" enigmatyczna "dusza" - to coś sprawiające wrażenie silnego wpływu gazu rozweselającego, śpiewające głupawe piosenki i wyposażone w skrzydełka, ma wytatuowany na czole i plecach napis: "Roman Zaroff - skazany na wieczność" Do tekstu..
Dusza zwierząt
Roman Zaroff  (18-03-2005)
Świadomość i poczucie własnego "JA" u szympansów jest niewątpliwie bardzo różne niż u człowieka. Zapewne nigdy nie poznamy w 100 procentach jaka jest osobowość naszych kuzynów. Niemniej ona istnieje. Mamy więc tutaj dość poważny problem teologiczny Do tekstu..
Racjonalista 8/1932  (19-03-2005)
Kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista", a w nim: T. Kotarbiński - Nadzwyczajne powodzenie. H. Ułaszyn - W obronie wolności sumienia i wyznania. H.W. - Rejestracja urodzeń bezwyznaniowych. Z. MAK - Polska a Hiszpania. Landau - Książki nadesłane Do tekstu..
Voltaire: bandyckie pióro
Biskup G.F. Dillon  (19-03-2005)
Był pierwszym, i nadal pozostaje największym apostołem ateizmu, a zarazem najdoskonalszym wcieleniem szatana, jakie świat kiedykolwiek widział. Nie ma ani jednej złowieszczej zasady ateizmu, której nie byłby nauczycielem i propagatorem. Do tekstu..
O religii światła i barwy
Andrzej Nowicki  (19-03-2005)
Platon poświęcęcając się filozofii spalił swe wiersze i przez całe życie starał się zniszczyć w sobie artystę. To samo czynił Witwicki: miał w sobie dwie dusze i przeżywał wewnętrzne rozdarcie, gdyż dusza badacza uważała tę drugą duszę za raka, którego należy wyciąć Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 47 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365