Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.120.982 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 494 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Bezmyślny dzień, to stracony dzień."
Archiwum streszczeń artykułów

Odkłamywanie pierwotnej ewangelii
Jerzy Sędziak  (29-04-2004)
Czytając wiele publikacji na temat "Solidarności" oraz spraw religijnych, tak zwani znawcy przedmiotu, widzą efekty wyjątkowej sztuki szerzenia mitów. A dlaczego tak myślę, postaram się niniejszym tekstem wyjaśnić Do tekstu..
Papiestwo w pigułce
Jerzy Sędziak  (29-04-2004)
71 papieży (27%) urzędowało krócej niż 2 lata, a 98 (37,5%) krócej niż 3 lata. Uzasadnioną ciekawość budzi koniec życia tych, którzy urzędowali krócej niż 2 lata, czyli co czwartego statystycznego papieża Do tekstu..
Świat i królestwo Jezusa
Jerzy Sędziak  (29-04-2004)
Całe nauczanie Jezusa i jego uczniów ogniskowało się na Królestwie Bożym. Dlaczego to było dla niego tak ważne? A w ogóle o jakie dokładnie królestwo walczył on wytrwale z uczniami przez całe swoje krótkie życie? Do tekstu..
Wierzyć czy myśleć
Jerzy Sędziak  (29-04-2004)
Dlaczego mit o Biblii jako prawdziwym Słowie Bożym przetrwał dwa tysiące lat? Jest to czymś bezprecedensowym w historii ludzkości. Ktoś wyraził się: "To, że teksty obfitujące w sprzeczności i fałszerstwa są ciągle prezentowane jako Słowo Boże jest czymś graniczącym ze schizofrenią". Do tekstu..
Królowie cudotwórcy
Krzysztof Baliński  (03-05-2004)
Aktualny boom zainteresowania uzdrawianiem poprzez wiarę jest płytki i nie dostrzega złożoności zjawiska "alternatywnych metod"- mniej niezwykłych niż można sądzić. W Średniowieczu królowie świeccy konkurowali w uzdrawianiu z Kościołem Do tekstu..
Pierwszy okres sofistyki
Michał Piotrowski  (06-05-2004)
Działalność sofisty powinna koncentrować się na nauczaniu, w jaki sposób sąd zdecydowanie słabszy, przedstawić w jak najbardziej "prawdziwym" świetle. W jaki sposób obalić silniejszy sąd przeciwnika, jak mówić, do kogo się zwracać? Do tekstu..
Jezus na kartach Talmudu
Krzysztof Sykta  (06-05-2004)
W świątecznym numerze "Wprost" zamieszczono artykuł: "Najnowszy Testament: Kto i dlaczego ocenzurował Biblię", balansujący na granicy biblistycznego daenikenizmu. Talmud wg chrześcijan. Jezus ben Pandira. Parodia Gamaliela Do tekstu..
Markery molekularne
Michał Łuczak  (06-05-2004)
Współcześnie znane są liczne techniki umożliwiające badanie zmienności DNA na poziomie molekularnym. Niniejsza praca ma na celu opis kilku, obecnie najbardziej popularnych, technik służących wykrywaniu markerów molekularnych Do tekstu..
Sarmaci w Unii Europejskiej
Marcin Steuer  (06-05-2004)
Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże przezwyciężyć kryzys polityczno-społeczny w kraju? Czy będzie to rząd Belki, czy może ktoś inny? Nie ulega jednak wątpliwości, że Polsce przydałaby się sanacja populistycznej polityki Do tekstu..
Mistycy i okolice
Eugeniusz Obarski  (09-05-2004)
Zachód (w przeciwieństwie do Wschodu) nie darzył specjalną admiracją postaw mistycznych, które dalekie są od ułomnego teizmu wspartego na teologicznej dogmatyce. Na dodatek zawsze istniało napięcie między mistycyzmem a oficjalną religią Do tekstu..
Naturalizm Hippiasza i Antyfonta
Michał Piotrowski  (09-05-2004)
Sofiści przeciwstawiali prawo naturalne i stanowione. Według Antyfonta najkorzystniejszy stosunek do sprawiedliwości ma taki człowiek, który wobec świadków przestrzega praw stanowionych, bez świadków zaś praw natury Do tekstu..
Free-market democracy
Eugeniusz Obarski  (09-05-2004)
W demokracji liberalnej, jak pisał le Bon, podstawą publicznej moralności stają się wygodnictwo i egoizm. Osobiste powodzenie odgrywa rolę swoistej religii demokratycznego społeczeństwa. Ale wszystko w jakiś dziwny sposób karłowacieje Do tekstu..
Postawa ateistyczna
Prof. Barbara Stanosz  (10-05-2004)
Większość teistów nie chce przyznać, że istnieje konflikt między religią a rozumem czy wiedzą naukową. Często natomiast łączą mitologiczną wizję Boga z terminologią teologiczną, co utrudnia dyskusję nad ich poglądami Do tekstu..
Ułomnośc nauki siłą religii
Mariusz Agnosiewicz  (10-05-2004)
Dlaczego niedorozwój nauki jest dla religii pożyteczny? O triumfalistycznych i radosnych nastrojach apologetów mówiących o słabościach nauki. A także zniewalający dowód na sprzeczność nauki katolickiej z nauką zwykłą Do tekstu..
Krótki dyskurs o Talmudzie
Krzysztof Sykta  (17-05-2004)
Poniżej zamieszczam kilka słów odpowiedzi na słowa zwątpienia i niedowierzania jednego z naszych adwersarzy, wpisane w formie komentarza w Racjonaliście do mojego tekstu "Jezus na kartach Talmudu". Do tekstu..
Afirmatywna habilitacja na AGH
Dr Marek Wroński  (17-05-2004)
Prof.Nieć stwierdził, że praca i dorobek naukowy dr. Hoana były poniżej wymagań, jakie stawia się habilitantom polskim na AGH, ale przewód habilitacyjny próbowano dostosować do warunków i wiedzy, w jakich pracuje u siebie kandydat Do tekstu..
Akademicka plama
Dr Marek Wroński  (17-05-2004)
Uniwersytet w Białymstoku jest pierwszą na świecie uczelnią, gdzie osobie uprzednio skompromitowanej nierzetelnością w nauce (która nie jest naukowcem i zajmuje się zawodowo polityką), przyznano ponownie doktorat Do tekstu..
Qumran w krzywym zwierciadle
Jerzy Sędziak  (19-05-2004)
Burza jaka wynikła wśród naukowców, biblistów i chrześcijan na tle Zwojów znad Morza Martwego nie ucichła dotąd. Zwoje ostatecznie obaliły powszechny dotąd mit o unikalności Jezusa i religii chrześcijańskiej Do tekstu..
Szkoła im. Biskupów
Krzysztof Baliński  (21-05-2004)
Mentalność Polaków, mimo iż upłynęło 15 lat od upadku komunizmu, wcale się nie zmieniła, nadal jesteśmy "ludźmi sowieckimi". Różnica jest taka, że przed '89 rządzili komuniści, teraz rolę wszechobecnego policjanta odgrywa Kościół Do tekstu..
Stwory teologiczne
Alfred Bahr  (26-05-2004)
Metafizyczne pojęcia i założenia są w zasadzie niesprawdzalne. Możemy wykazać, że należą do tej samej kategorii co potwory z bajek i legend, które umieszcza się w dziwnych krainach i twierdzi, że naprawdę tam żyją. Do tekstu..
Czy należy karać surowiej?
Mariusz Agnosiewicz  (26-05-2004)
Spory wokół racjonalnej polityki kryminalnej. Propaganda mediów i polityków na rzecz zaostrzenia kar. Kaczyński - "polski Giuliani"? Jak należy walczyć z przestępczością? Mity kryminologiczne. Do tekstu..
Polemika o Zwojach z Qumran
Jerzy Sędziak  (27-05-2004)
Z jednej strony brak dostatecznej ilości ogniw sprawia, że trudno jest udowodnić, iż qumrańska gmina zakonna miała bezpośredni wpływ na wczesne chrześcijaństwo, a z drugiej strony jest tych ogniw zbyt dużo, aby taki wpływ wykluczyć Do tekstu..
Hinduizm: lewiatan nieujarzmiony
Joanna Żak-Bucholc  (30-05-2004)
Wielu Hindusów powie, że na hinduizm nie można się "nawrócić". Można z nim sympatyzować, poznawać jego założenia i praktyki, ale trzeba czekać na nową inkarnację, na odrodzenie się właśnie jako mieszkaniec Indii Do tekstu..
Geneza wierzeń religijnych
Marek Szumilak  (01-06-2004)
Do badania religii nie należy podchodzić od "frontu ołtarza" (jałowe spory wokół pojęć teologicznych), lecz od tyłu (historii) i od dołu (człowieka). Geneza i istota religii w ujęciu społecznym i psychicznym wg B.Malinowskiego Do tekstu..
Testament
John Deer  (02-06-2004)
Nie wskrzeszą mnie nabożne gesty
Ani organów głośne granie
Liść mnie pożegna swym szelestem
I gwiazd odległych migotanie Do tekstu..
Dwaj Pośrednicy Nowego Przymierza
Jerzy Sędziak  (08-06-2004)
Nie ma chyba kwestii, która w temacie Zwojów qumrańskich wywołała dotąd więcej kontrowersji niż postać Mistrza wspólnoty esseńskiej. Niewykluczone, że autorzy ewangelii wystylizowali Jezusa na wzór m.in. Nauczyciela Sprawiedliwości z Qumran Do tekstu..
Napoleon a Kościół
Dawid Ropuszyński  (10-06-2004)
Relacje Napoleona z Kościołem były stale burzliwe. Nie dlatego, że był zagorzałym ateistą i antyklerykałem. Kościół stanowił dla Napoleona konkurencję we władzy, a na konkurencję w tej dziedzinie Napoleon nie mógł sobie pozwolić Do tekstu..
Człowiek jest z natury zły?
Marcin Orliński  (10-06-2004)
Jak możemy ustalić zakres pojęcia człowiek? Czym jest natura ludzka? Koncepcje zła. Problem okazuje się w gruncie rzeczy prosty, jeżeli sobie uświadomimy, jak bardzo go komplikuje cały "teatr pudełkowy" słów i skojarzeń Do tekstu..
Władca Pierścieni: Symbolika miejsc
Joanna Żak-Bucholc  (10-06-2004)
Próba odczytania dodatkowych sensów we "Władcy Pierścieni" przy pomocy pewnego kodu jest propozycją poszerzenia oglądu poprzez wymiar symboliki i znaczeń mitycznych. Przykłady miejsc należących do "geografii mistycznej" świata Do tekstu..
Nieokiełznane uczucia
Mariusz Agnosiewicz  (10-06-2004)
Uczucia religijne: przedmiot ochrony czy narzędzie cenzury? Wyliczenie słabości aktualnej ochrony uczuć religijnych i koncepcja zmiany obejmująca także uczucia niewierzących. Jak w Unii Europejskiej chroni się uczucia religijne? Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 30 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365