Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.227.741 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 511 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim.
Archiwum streszczeń artykułów

Przemoc psychiczna. Aspekty psychologiczne, zdrowotne i prawne
Piotr Patucha  (08-06-2008)
Zasada, o której nie powinno się zapominać: "kiedy cię biją, głośno krzycz". Skrywanie swej tragedii w ciszy i odosobnieniu jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Pamiętajmy, że brak kary i pobłażanie tylko rozochocą agresorów. Nie powinno się pozwalać na izolację społeczną. Działacze sekt religijnych budują swoją siłę na wyalienowaniu ofiar z kręgu rodziny, przyjaciół i środowiska profesjonalnego. Do tekstu..
Przestępstwa w imię Boga
Andrzej Koraszewski  (08-06-2008)
Boga nikt nie widział, jego sługi widzimy wszędzie, wielu z nich ma dziwne wrażenie, że ich prawo nie dotyczy, że są ponad prawem, że ich prawem jest ich sumienie. Sumienie, które nakazuje ojcu zabić swoją córkę, bo pocałowała się z chłopcem, sumienie, które nakazuje matce zabronienia transfuzji krwi swojemu dziecku, sumienie, które nakazuje kapłanowi torturowanie "opętanego" dziecka, sumienie, które nakazuje kapłanowi i bandzie jego zwolenników uniemożliwienie dostarczenia opieki lekarskiej zgwałconemu dziecku - jest sumieniem zdemoralizowanego przestępcy i mamy prawo tu oczekiwać ingerencji państwa, więcej, mamy obowiązek się jej domagać. Do tekstu..
Milczenie po milczeniu. Dwie książki 'z tajnych archiwów Watykanu'
Julian Bartosz  (09-06-2008)
W marcu ogłoszono encyklikę "Mit brennender Sorge", którą o. Blet nazywa "dokumentem walki z nazizmem". Wedle Godmana nie zasługiwała ona na taką ocenę: "Przeszło dwa lata przed początkiem II wojny światowej głowa Kościoła katolickiego mogła punkt po punkcie potępić herezje narodowego socjalizmu i związane z nim "błędy epoki". Jednak Achille Ratti milczał". Encyklika zdaniem watykanisty była czymś innym niż pełnym odrzuceniem nazizmu. Czymś "pośrednim między troskami niemieckiego episkopatu i obawami Rzymu". Obie strony przepełnione były troską co do komunizmu, żadna nie chciała zerwania stosunków z nazistami. Potępienia nie było. Jak zauważył to już w 1961 katolicki publicysta E. W. Boeckenfoerde encyklika stanowiła przejaw walki o zawarte w konkordacie bona particularia katolicyzmu. Do tekstu..
Pranie mózgu po tybetańsku
Jacek Ponikiewski  (12-06-2008)
W religii bon, która uznawana jest za pierwszą, a zatem "tubylczą" religię Tybetu, występuje szereg technik mistycznych. W obu tych religiach (bon i dzogczen) wspólną praktyką jest Guru joga. Polega ona na wizualizacji swego Guru, czyli naszego, w pełni oświeconego nauczyciela przed swoim obliczem. Energia z jego czakr ("trzeciego oka", gardła i serca) ma wpłynąć do ich odpowiedników w naszym ciele. Do tekstu..
21 przykazań ekologicznych na 21 wiek
Maciej Psyk  (12-06-2008)
Już od dłuższego czasu światowe elity zdają sobie z tego sprawę i przygotowują się na przestawienie gospodarek na erę "po ropie". Dane wskazują, że paliwa alternatywne stanowią dziś zaledwie ułamek energii uzyskiwanej z paliw kopalnych więc przejście łagodne jest niemożliwe. Jednak już w tej chwili rządy mogą i powinny podjąć zdecydowane kroki, aby spadek po klifie był jak najmniej bolesny, przedłużając fazę plateau. Brak takich działań byłby nierozumnym zachowaniem typu "po nas choćby potop". Do tekstu..
Religijny fundamentalizm a demokracja
Radosław S. Czarnecki  (13-06-2008)
Wielu obserwatorów zauważa, że od początku lat 80-tych minionego stulecia znaczenie partii religijnych w parlamencie izraelskim (Knesecie) stale rośnie. Ortodoksja i ultra-ortodoksja to nie tylko czarne jarmułki, peleryny, takież kapelusze i płaszcze, brody, pejsy i białe skarpety, oddzielne dzielnice miast itd. To także wyższy przyrost naturalny niż w innych grupach i warstwach społecznych w Izraelu, to dofinansowanie przez państwo edukacji ortodoksyjnej, zwolnienia ze służby wojskowej, ustępstwa świeckiej jurysprudencji na rzecz małżeństw nieletnich, a także "inne" traktowanie przez policję. Do tekstu..
Liberalizm i neoliberalizm
Carlos Quintanilla Yerena  (13-06-2008)
Liberalizm jest pewną propozycją dla osób, by osiągnęły najwyższy stopień możliwej pomyślności oraz wolności w społeczeństwie, które zredukowało do minimum nieuniknione konflikty. Jednocześnie, Liberalizm obdarzony jest dwoma istotnymi cnotami, którymi są: tolerancja oraz wiara w siłę rozumu. Neoliberalizm będzie zawsze odnosił się tylko do wymiaru ekonomicznego. Neoliberałowie marnotrawią zasoby tkwiące w społeczeństwie. Jednostka prowadzona swoim rozumem wie dzięki jego zdolnościom, jak wyjść do przodu w środowisku nie tak wrogim. Wierzyć, że życie jest doliną łez prowadzi do nieznośnego poczucia winy, co czyni ludzi nieszczęśliwymi. Życie jest tym, czym my chcemy, by ono było. Postawić na właściwą racjonalną filozofię jest kluczem społeczeństwa wolnego i zdrowego. Do tekstu..
Trzymaj się z daleka od 'holistycznych' dentystów
Stephen Barrett  (15-06-2008)
Wielu dentystów przesadziło w popieraniu pseudonaukowych teorii, szczególnie w dziedzinie odżywiania. Dentyści, którzy określają się jako "holistyczni", twierdzą, że chorobie można zapobiec przez utrzymywanie "optymalnego stanu zdrowia ogólnego" lub "dobrostanu". W ich gabinetach oznacza to na ogół niewłaściwe testy diagnostyczne, rekomendacje drogich suplementów diety lub produktów homeopatycznych; plastikowe przyrządy do zgryzu, niepotrzebną wymianę plomb z amalgamatu; usuwanie zębów leczonych kanałowo. John E. Dodes, ekspert od dentystycznego znachorstwa, zauważył kiedyś, że "dobrostan" to jest "coś, za co znachor otrzymuje zapłatę, kiedy pacjentowi nic nie dolega". Do tekstu..
Antyklerykalnie
Małgorzata Kurowska  (16-06-2008)
Politycy PO i PiS zgodnym chórem mówią o ataku na Kościół i o powrocie do czasów Bieruta. Można by pomyśleć, że Napieralski postanowił wsadzać księży do więzień za przekonania lub fałszować wybory. A on tymczasem chce po prostu egzekwować prawo. Niezależnie od poglądów i przekonań, jakiś poziom ludzi kulturalnych obowiązuje. Tymczasem poseł Cymański komentuje medialne doniesienia, mówiąc, że Napieralski widocznie się "najarał". Zatrważające jest to, że wypowiedź Cymańskiego prawie przeszła bez echa. Utonęła gdzieś w ogólnym jazgocie przerażonych polityków i dziennikarzy, którzy lamentują, że ateiści przejmą sejm. Do tekstu..
Wobec nauki. Analiza stanowiska metodologicznego Edmunda Husserla
Maja Niestrój  (17-06-2008)
Obraz nauki jaki pozostawia Husserl, to dynamiczna koncepcja zbioru teorii, którego trzonem będą mocno uzasadnione teorie, stanowiące wartość pozaczasową, otoczone zbiorem zagadnień stale rozwijanych. Odwaga badacza, możliwość stawiania hipotez roboczych, znaczenie predykcji - wszystko to jest wpisane w Husserlowskie rozumienie metodologii. Jego wizja jest zdecydowanie nie-Kuhnowska, ale pozostawia nauce otwarte drzwi dla ewolucji. Do tekstu..
Filozofia sztuki. Pytanie o potrzebę ekspresji
Katarzyna Płóciennik  (20-06-2008)
Lęk przed potępieniem ze strony innych ludzi jest silny i towarzyszy każdemu, ale jak się okazuje dużo większe obawy wzbudza w człowieku niebezpieczeństwo "zastygnięcia" w starej formie. To wspomniane już "wyjście poza własną egzystencję" jest kluczem do przebudzenia, uświadomienia sobie własnych pragnień i wyrażenia emocji. Do tekstu..
Są rzeczy wyższe od człowieka. O Dobrowolskim
Andrzej Nowicki  (20-06-2008)
"SĄ RZECZY WYŻSZE OD CZŁOWIEKA, a więc tych Rzeczy umiłowanie i kult (...) stać się winny przykazaniem najwyższym (...) naczelnymi wartościami są Sztuka i Naukotechnika" - pisał światowej sławy geofizyk Antoni Dobrowolski. Odrzuciłem stawianie Rzeczy "ponad" człowiekiem, przeciwstawianie Rzeczy ludziom nie ma sensu; "pole napięć" wytworzone przez Dobrowolskiego doprowadziło mnie do szukania Twórcy w wytworzonych przez niego Rzeczach. Dobrowolski był pozytywistycznym scjentystą; od Comte'a wziął teorię "trzech stadiów": "magiomistyki" - "filozofii" - "Nauki". Z krytyką magiomistyki zgadzałem się, gloryfikację Nauki mogłem zaakceptować, natomiast nienawiść Dobrowolskiego do "filozofii" uderzała w to, z czym się utożsamiałem i musiała doprowadzić do zerwania. Mimo tego pozostaje Dobrowolski moim Mistrzem. Do tekstu..
Historyczne uwarunkowania ewolucji E.coli
PZ Myers  (20-06-2008)
W zeszłym tygodniu, kiedy podróżowałem, ukazał się ważny artykuł o ewolucji E. coli, opisujący pracę Blounta, Borlanda i Lenskiego nad pojawianiem się nowych cech w eksperymentalnej populacji bakterii. Sądziłem, że zanim wrócę wszyscy tym się zajmą, ale w blogosferze nie ma jeszcze zbyt wiele informacji. W niektórych sprawozdaniach jest niewłaściwy nacisk, bo twierdzą, że chodzi tu o szybkie nabywanie cech, podczas gdy kreacjoniści zrobili z tego całkowity galimatias. Do tekstu..
Przekleństwo nadmiaru demokracji
Andrzej Koraszewski  (20-06-2008)
Demokracja i wolność to nie jest to samo, a co więcej często mamy tu do czynienia z wyraźnym konfliktem. We współczesnym świecie zwyciężyła idea demokracji, ale ta, jeśli ogranicza się do wyborów polityków, jeśli nie produkuje ładu, może wspierać najgorszy rodzaj konserwatyzmu i fanatyzmu, uniemożliwiać reformy, postęp gospodarczy i społeczny. Historia zachodniej demokracji jest historią demokracji liberalnej, poprzedzonej długim okresem stopniowego zwiększania i umacniania praw obywatelskich. Do tekstu..
Energia nigdy nam się nie wyczerpie
Dan Gardner  (24-06-2008)
Najważniejszą rzeczą w kwestii kryzysu energii jest to, że nie ma niedoboru energii. Jesteśmy zalani energią. Brakuje nam taniej energii. Wielkie, łatwo dostępne, konwencjonalne złoża ropy naftowej to cudowna rzecz, ponieważ dostarczają olbrzymich ilości energii w zamian za bardzo skromną ilość energii potrzebnej do wypompowania ropy. Gdy ropa naftowa kosztuje 100 dolarów za baryłkę, a 200 dolarów jest realistyczną możliwością, istnieją perspektywy spektakularnych zysków dla tych, którzy rozwiną nowe formy taniej energii. Kapitał wysokiego ryzyka płynie szerokim strumieniem do badań nad energią, bo inwestorzy szukają Thomasa Newcomena naszej ery. Do tekstu..
Wizerunek bydła w kulturze
Paweł Goryl  (25-06-2008)
Często pojawiały się wierzenia, w których podpora świata przybierała postać byka. Znajdujemy je m.in. u Słowian Południowych, w Azji i na subsaharyjskich obszarach Afryki. Najlepiej poznane wyobrażenie pochodzi jednak z przekazów dotyczących Świątyni Salomona. W Świątyni Salomona dwanaście byków, podzielonych na cztery grupy i skierowanych w cztery strony świata dźwigało na grzbietach "miedziane morze", z którego czerpano wodę do kapłańskich ablucji. Do tekstu..
Wiersze-fotografie
Elżbieta Binswanger-Stefańska  (25-06-2008)
Piszę wiersze-fotografie. I są jak zdjęcia uchwyconym w kadr fragmentem świata. Czasami nieostrym, czasami pełnym kontrastu, czasami kolorowym, czasem czarno-białym, bywa, że poruszonym, bo drgnęła mi ręka, bywa - sztucznym portretem, sztywnym, pozowanym, bo taki był mój zamysł. I, jak to fotografie, mogą się podobać... albo i nie! Wszystkie są dla dojrzałego czytelnika, skojarzenia są czasami trudne, odległe, dwuznaczne, są to po prostu obrazy dla oczu ludzi dorosłych. Zbyt niezrozumiałe dla dziecka, nieprzyzwoite dla młodzieży. Do tekstu..
Walka dobra ze złem w manicheizmie
Łukasz Berezowski  (25-06-2008)
Spośród wielu umownych podziałów, jakie poprzez wieki zakorzeniły się w ludzkiej mentalności, pozycję uprzywilejowaną zajmuje niewątpliwie dualny schemat stawiający po jednej stronie dobro, po drugiej zaś zło. Próby ich określenia miały miejsce nie tylko z pomocą filozofii, ale także z pomocą religii, które z racji swojej konwencji mogły nadać podziałowi postać absolutną, a obiekty podziału uposażyć w przyczynę sprawczą, celową, materialną i formalną. Do tekstu..
Rozdroża dzisiejszej laicyzacji
Radosław S. Czarnecki  (25-06-2008)
Jeśli dyskurs o którym mowa w niniejszym artykule ma przebiegać według demokratycznych, oświeceniowych, wolnych standardów (z poszanowaniem wszystkich odrębności), to organizacje religijne, tak czynnie "uczestniczące" dziś w dialogu publicznym, nie mogą być traktowane jako totemy, fetysze i nie podlegające krytyce czy negacji świętości. Do tekstu..
Homeopatyczna dawka normalności
Wojciech Szczęsny  (25-06-2008)
Nie mogę mieć szacunku dla kogoś kto powołany do przestrzegania prawa ignoruje wizyty szarlatana z Filipin lub ogrodnika, który na podstawie własnych wizji skonstruował kosmiczne urządzenie do leczenia, twierdząc że nie robią oni niczego złego lub udaje, że praktyki paramedyczne w pokoju hotelowym to norma dla Inspekcji Sanitarnej. Dzieje się tak od lat, a pan Filipińczyk i ogrodnik zbierają kasę śmiejąc się w kułak, zaś chorzy na raka ich byli "pacjenci" umierają w Centrum Onkologii w Fordonie wspominając ich łagodne w dotyku ręce i mruczenie w egzotycznym języku. Do tekstu..
Elżbieta II – z Bożej łaski Obrończyni Wiary?
Maciej Psyk  (01-07-2008)
Chociaż duchowym przywódcą Kościoła anglikańskiego jest - a raczej był do chwili obecnej schizmy na tle stosunku do modernizmu i homoseksualizmu - arcybiskup Canterbury, jego formalnym przywódcą jest królowa angielska Elżbieta II. Do dzisiaj - "z Bożej łaski" i "obrończyni wiary". Tytuł ten nadał papież Leon X 17-go października 1521 roku królowi Anglii Henrykowi VIII nagrodę za jego pamflet "Obrona siedmiu sakramentów przeciwko Lutrowi". Papiestwo wiązało z tym faktem nadzieję na powstrzymanie w jego państwie rodzącego się protestantyzmu. Do tekstu..
Magiczne światy wokół nas
Katarzyna Płóciennik  (01-07-2008)
Żyjąc bez pasji w "globalnej wiosce" z dostępem dosłownie do wszystkiego, szybko stwierdzamy (nawet bez wychodzenia z domu), że nasz świat jest mimo wszystko szary i nieciekawy. A skoro taki jest to musimy coś z tym zrobić. Współczesność zapewnia ten komfort, że mamy wybór. I wybieramy. Gry komputerowe, filmy czy magiczne książki. Wszystko w zasięgu ręki. Fikcyjne światy, gdzie dobro walczy ze złem (jak w realnym świecie), superbohaterowie, nieustraszeni magowie i czarownicy to tylko kilka pewnych "atrakcji". Do tekstu..
ESC, SCNT, GMO i zazdrość teologów
Mariusz Agnosiewicz  (01-07-2008)
Medycyna regeneracyjna z potencjalnie wręcz fantastycznymi możliwościami to coś takiego, jak najbardziej niesamowite cuda ozdrowieńcze Kościoła. Różnica polegała na tym, że nauka oferuje to każdemu, jako coś, co ma się stać zwyczajnym sposobem leczenia. Religia z kolei "medycynę regeneracyjną" oferowała jedynie jako opowiastkę ku pokrzepieniu serc, jako coś niesamowitego, czego mogą wyjątkowo dostąpić ci najbardziej posłuszni i oddani. Kościół katolicki przewodzi dziś krucjacie przeciwko nowej medycynie. Na ostatnim zebraniu plenarnym episkopatu powołano specjalny wydział do walki z biotechnologią i nową medycyną - zespół ds. bioetycznych przy Konferencji Episkopatu Polski. Pytanie o to, którą ścieżką pójdzie rząd polski: amerykańską czy angielską, wydaje się retoryczne... Do tekstu..
O Wałęsie i Indianach
Stanisław Hałewer  (02-07-2008)
Dariuszek miał 10 lat, ale jak na swój wiek nie był zbyt denerwujący, po prostu chciał brać udział w rozmowie. Kiedy dowiedział się, że mój gość wrócił z Ameryki, zapragnął usłyszeć coś o Indianach. Dariuszek bardzo interesował się Indianami, ale interesował się tak jak inne dzieci w Polsce. Jego Indianie różnili się od Indian dzieci amerykańskich. Indianie Dariuszka byli mieszkańcami książek. Przez jakiś czas przysłuchiwał się naszej rozmowie o polityce i o zmianach jakie zaszły w Polsce w ostatnich dziesięciu latach. Nie przerywał, ale kiedy gość na chwilę zamilkł, nie wytrzymał i szeptem spytał: Czy wdział pan w Ameryce prawdziwych Indian? Do tekstu..
E-samobójstwo made in Japan
Joanna Śliwa  (03-07-2008)
W Japonii rozwija się zjawisko samobójstwa umawianego przez Internet. Służą do tego specjalne strony internetowe i fora, m.in. "Podziemne samobójstwo" czy "Termin ostateczny". Można się z nich dowiedzieć jaką metodą najłatwiej odebrać sobie życie. Znaleźć można na nich ogłoszenia typu: "posiadam tabletki nasenne i węgiel do piecyka - szukam kogoś kto umrze ze mną". Rozmawiają z ludźmi, którzy maja podobne problemy, wymieniają się doświadczeniami. Jednak najczęściej razem wybierają sposób i metodę zakończenia życia. Umawiają się w określonym miejscu, nigdy wcześniej się nie znając. Spożywają ostatni wspólny posiłek, po czym odbierają sobie życie. Do tekstu..
Spór o uniwersalia w świetle współczesnej filozofii
Michał Haraburda  (05-07-2008)
W sporze o uniwersalia próbowano ustalić czy pojęciom ogólnym odpowiadają przedmioty rzeczywiste, a jeżeli tak- to jakie. Jądrem sporu były próby odpowiedzi na pytanie: czy rzeczywistość składa się jedynie z przedmiotów jednostkowych, konkretnych, czy też jeszcze z innych, ogólnych i abstrakcyjnych. W dobie średniowiecznej myśliciele rozważali raczej problemy nadprzyrodzone, o Bogu i jego własnościach, a znacznie rzadziej o konkretnych przedmiotach fizycznych. Dlatego myśl, iż rzeczywistość obejmuje inne jeszcze poza jednostkowymi rzeczy, była jak najbardziej "na miejscu". Do tekstu..
Czym naprawdę są liczby? Mózgowa podstawa dla zmysłu liczb
Stanislas Dehaene  (05-07-2008)
Wielu matematyków jest platonistami. Myślą, że wszechświat składa się z matematycznych struktur i zadaniem matematyka jest jedynie odkrycie ich. Gorąco sprzeciwiam się temu poglądowi. Nie znaczy to jednak, że jestem "społecznym konstruktywistą". Matematyczne wytwory wykraczają poza określone kultury ludzkie. Jednakże moim zdaniem dzieje się tak, ponieważ wszystkie ludzkie kultury mają tę samą architekturę mózgu, która 'rezonuje' z tą samą matematyczną melodią. Wartość liczby pi nie zmienia się zależnie od kultury! (przypadek afery Sokala). Co więcej, nie neguję w żaden sposób tego, że świat zewnętrzny dostarcza wielu struktur, które zostają włączone do matematyki. Sprzeciwiam się jedynie nazywaniu wszechświata 'matematycznym' Do tekstu..
Pilski tygiel czyli o mentalności 'mieszkańców masowej wyobraźni' słów kilka
Małgorzata Dorna  (05-07-2008)
Totalna klerykalizacja życia społecznego daje o sobie znać, szczególnie w małych ośrodkach, takich jak Piła. Kolejne niedziele maja upływają pod znakiem konfirmacji, procesji, sypania kwiatków przez biało odziane panienki. W niedzielę odświętnie ubrane tłumy zmierzają ku kościołowi. Twarze spokojne i gładkie jak kamień polny, spojrzenia jasne, nieskażone nawet cieniem niegodnej czyli samodzielnej myśli. Ci, którzy nie zmierzają odbierani są jako zdeklarowani zwolennicy dawnego systemu, kiedy to "partia rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej". Jak w znanej powieści Standhala - świat podzielony między "czerwonych" i "czarnych" robi dość dziwaczne wrażenie. Do tekstu..
Nasz przyjaciel, okrutny dyktator afrykański
Dan Gardner  (05-07-2008)
Rządcą Gwinei Równikowej - która składa się głównie z małych wysp u zachodniego wybrzeża Afryki i małego prostokąta na lądzie - jest Teodoro Obiang Nguema Mbasogo. 66-letni obecnie Obiang rządzi od czasu, kiedy zdobył władzę w zamachu stanu w 1979 roku. Jego rządy cechują represje i brutalność. Żadnej wolności słowa. Fikcyjna demokracja. Arbitralne aresztowania. Tortury. Gwałt. Freedom House, szanowana amerykańska organizacja pozarządowa, uważa rząd Obiangi za jeden z najbardziej represyjnych na tej planecie. Do tekstu..
Zasady Bushido a biznes
Katarzyna Soszyńska  (05-07-2008)
W jaki sposób jednak dawne zasady samurajów korespondują z postępowaniem współczesnych korporacyjnych wojowników? Czy można kalkę dawnego bushido nałożyć na dzisiejsze reguły działania i zachowania Japończyków w biznesie? Można powiedzieć, że obecnie w Kraju Wschodzącego Słońca funkcjonuje nowe bushido - dusza Japonii i droga do osiągnięcia sukcesu. Analizując szeroko rozumiane metody biznesowe Japończyków, nietrudno doszukać się w nich nawiązania, a wręcz przełożenia tradycyjnych zasad z samurajskiego kodeksu. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 106 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365