Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.477.590 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 703 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Od dawna zresztą wiadomo, że tam, gdzie królują Prawdziwe Wartości, zwykłym wiedzie się znacznie gorzej.
Przegląd wyników wyszukiwania

Recenzje i krytyki

Czyj pogląd ma znaczenie?
Jerzy Neuhoff (10-12-2013)
Można, oczywiście, wątpić, czy fizyk Einstein miał do powiedzenia coś sensownego w kwestii religii. Z moich obserwacji wynika jednak, że funkcjonariusze religii, szczególnie, jak mi się wydaje - katolickiej, właśnie z tego prostego powodu, że samo powołanie się na Einsteina może wywołać wystarczający popłoch u ich adwersarzy, z lubością cytują jedno, wyrwane z kontekstu, zdanie. Do tekstu..
Jak brunatny jest katolicyzm Frondy?
Andrzej Koraszewski (27-11-2013)
11 listopada 2013 r. na stronie internetowej fronda.pl ukazał się artykuł redakcyjny, który (zapewne) można uznać za credo tego ruchu. Artykuł nosi tytuł "Polska potrzebuje więcej nacjonalizmu". W artykule tym czytamy m. in.:
"Nie jest łatwo mówić o nacjonalizmie czy ruchu narodowym w Polsce. Nie jest to łatwe, bowiem tradycja ta została rozstrzelana i uwięziona, a później przemielona przed dwa wielkie totalitaryzmy. A jakby tego było mało skazana na zapomnienie przez lewicową inteligencję Polską." Do tekstu..
Watykańskie wersety
Andrzej Koraszewski (25-11-2013)
Tytuł książki Juliana Bartosza kojarzy się w sposób oczywisty ze słynnymi "Szatańskimi wersetami" Salmana Rushdiego, Autor nigdzie tego jednak nie pisze. Główny wątek dotyczy sporów wokół planów wyniesienia na ołtarze człowieka, którego jedni nazywają szkalowanym "papieżem pokoju", a inni "papieżem Hitlera", chodzi oczywiście o Piusa XII. Do tekstu..
Bernard-Henri Lévy American Vertigo
Piotr Napierała (16-11-2013)
Książka Bernarda-Henri'ego Lévy "American Vertigo" jest już kolejną książką Francuza o USA jaką czytałem - po dziełach Tocqueville'a, którego śladem Lévy podróżował po tym kraju, oraz książki Guy Sormana: "Made in USA", którą raz nawet Lévy cytuje. Postanowiłem nieco przybliżyć książkę Lévy'ego, tak samo jak to robiłem z książką Sormana, podkreślając też różnice między nimi. Do tekstu..
Teolog w HuffPo informuje mnie, że teologia “nie jest o Bogu”
Jerry A. Coyne (15-11-2013)
Z ciężkim sercem zasiadam przed klawiaturą, bo następną godzinę muszę spędzić ścierając się z teologiem, który cierpi tak poważnie na dysonans poznawczy, że nawet twierdzi, iż teologia nie traktuje o Bogu. Coś mu się chyba pomieszało. Do tekstu..
Angela Merkel według Stefana Korneliusa
Piotr Napierała (10-11-2013)
Postanowiłem dowiedzieć się czegoś o najpotężniejszej kobiecie świata i odkryłem, że dopiero co w Polsce, a konkretnie w Poznaniu, wydano tłumaczenie jej biografii autorstwa Stefana Korneliusa, niemieckiego dziennikarza kształconego w Bonn i Londynie, pracownika redakcji "Sterna" i jej korespondenta w Waszyngtonie, autora kilku książek , m.in. wydanej w 2007 roku biografii Ala Gore'a. Do tekstu..
“Atlantic” daje najgorszą możliwą radę: studiuj więcej teologii
Jerry A. Coyne (06-11-2013)
Jeśli jesteś naukowcem wdrożonym do wątpienia , do pytania, niezależnie od tego, czy dotyczy to twierdzeń naukowych, czy innych: "Skąd to wiesz?" - czytanie teologii jest masochizmem. Nie można się stamtąd dowiedzieć czegokolwiek o rzeczywistości, a jedynie o tym, jak inteligentni ludzie uprawiają oszustwo intelektualne, sprzedając innym swoje urojenia. Do tekstu..
(Nie?)zmienna natura ludzka
Stanisław Pietrzyk (06-11-2013)
Mój tekst o dewaluacji wartości był kontynuacją poprzedniego (Homo sum), pisanego zresztą z nieukrywaną ironią, którym chciałem troszkę przykryć te lepsze strony człowieczeństwa tymi gorszymi, wyolbrzymiając je i przedstawiając nawet karykaturalnie. Z człowiekiem jak z koniem - jaki jest, każdy widzi - z tą zasadniczą różnicą, że człowiek ma zdolność ukryć to, co niezbyt nadaje się do pokazania. Do tekstu..
Elity szukające zatracenia
Andrzej Koraszewski (04-11-2013)
Artykuł Stanisława Pietrzyka o dewaluacji wartości wywołał mój głęboki sprzeciw, a zarazem dysonans poznawczy. Lubię i cenię tego Autora, ale tym razem nie zgadzam się z tym, co pisze, od pierwszego do ostatniego zdania. Z całego artykułu głęboko prawdziwe jest tylko pół pierwszego zdania. "Żyjemy w czasach wzmożonej konsumpcji". Do tekstu..
Michael Schmidt-Salomon: „Poza dobrem i złem” – recenzja
Piotr Napierała (01-11-2013)
Współczesny niemiecki filozof Michael Schmidt Salomon poświęcił jedną ze swych książek problemom naszego postrzegania dobra i zła. Opierając się na filozofii Schopenhauera i jego spostrzeżeniu, że "możemy robić co chcemy, ale nie możemy chcieć tego co chcemy", podważa on - wbrew chrześcijańskiemu woluntaryzmowi - możliwość swobodnego wyboru między dobrem i złem. Do tekstu..
Lewa dłoń boga
Lucjan Ferus (28-10-2013)
Kiedy poznaje się historię wielu odkryć naukowych, nietrudno odnieść wrażenie, iż jest to w dużym stopniu historia błądzenia myśli ludzkiej. Błądzenie umysłu, poszukującego niemalże po omacku prawdy o naszym świecie i o nas samych, zmagającego się z uwarunkowaniami narzuconymi przez naszą ułomną naturę, jak i kulturę w której żyjemy. Do tekstu..
We mgle
Jacek Tabisz (26-10-2013)
Współcześnie kościoły chrześcijańskie w Europie i Ameryce organizują bojkoty Izraela, ONZ wydaje więcej rezolucji na temat Izraela niż na temat wszystkich innych państw łącznie, na uniwersytetach studenci częściej dyskutują o Izraelu niż na temat reszty świata, zachodnia lewica wije się ze współczucia dla Palestyńczyków, szefowa unijnej dyplomacji, lady Ashton, poza Izraelem wydaje się nie widzieć reszty świata. Do tekstu..
Guy Sorman "Made in USA"
Piotr Napierała (18-10-2013)
Książka Sormana o USA nie ma ani jednej nudnej strony, m.in. dlatego, że Francuz skupił się na tym co USA i Europę, a tak naprawdę co dzieli USA i Francję. Pisze o dwóch narodach; konserwatywnym i liberalnym, którzy kłócą się w USA o Darwina i naturę zła, o historię i pomniki, a nie o sprawy ekonomiczne jak w Europie, o rozbuchanej amerykańskiej religijności oraz milionie innych spraw. Do tekstu..
Kiedy „Najwyższy Czas” mija się z prawdą
Piotr Napierała (15-10-2013)
Polska jest krajem w którym oponenci polityczno-ideowi w ogóle ze sobą nie rozmawiają, poprzestając na obelgach. Niestety dotyczy to często też "mojej" strony sporu, to znaczy strony zwykłego społecznego i ekonomicznego liberalizmu, której sprzyjam, a której przedstawiciele zamiast zbijać argumenty wolnorynkowych konserwatystów i nacjonalistów np. z "Najwyższego Czasu", poprzestają na mało oryginalnych stwierdzeniach, że to pismo "faszystowskie" itp. Do tekstu..
"Ateizm, bardzo krótkie wprowadzenie" Juliana Bagginiego
Jacek Tabisz (08-10-2013)
Baggini zaczyna swoją książkę od tego, że nawet w stosunkowo laickiej Anglii ateizm jest odbierany jako coś mrocznego. Indoktrynacja religijna polegająca na tym, że "Bóg jest dobry" sugeruje wyraźnie, iż ci, którzy odrzucają jego istnienie muszą być jakoś tam źli, niepełni, a z pewnością jakoś tam przygnębieni. Do tekstu..
Nauka kontra humanistyka, runda III
Steven Pinker (07-10-2013)
Sama możliwość syntetycznego zrozumienia spraw ludzkich, w którym wiedza z nauk ścisłych może dać wkład w humanistykę, bez przejmowania jej, jest dla Wieseltiera nie do pomyślenia. Poczynając od niesmacznego tytułu, jego artykuł przeradza się w paranoję, schodząc na pozycję, od której odcinam się wyraźnie, że nauka jest "wszystkim, co jest", że jest "wystarczającym podejściem do... wszechświata ludzkiego". Do tekstu..
Czytając "Imperatora"
Rafał Maszkowski (21-09-2013)
Z zaciekawieniem przeczytałem książkę Piotra Głuchowskiego i Jacka Hołuba "Imperator", biografię ojca Tadeusza Rydzyka. To pierwszy tak kompletny zbiór faktów dotyczących o. Rydzyka i jego działalności, większości mi znanych, ale chętnie skorzystałem z możliwości tego rodzaju rekolekcji, bo nie zawsze byłem w stanie śledzić wydarzenia na bieżąco, a tym bardziej wszystkie zapamiętać. Do tekstu..
Leon Wieseltier atakuje Pinkera za scjentyzm
Jerry Coyne (18-09-2013)
Na nieszczęście dla religii nauka zrobiła postępy, podczas gdy nasze zrozumienie sił nadnaturalnych nie posunęło się do przodu ani o krok. Zapytaj naukowca: "Co wiemy obecnie więcej w nauce niż wiedzieliśmy w roku 1800?" a dostaniesz sterty odpowiedzi. Następnie zapytaj teologa: "Co wiemy obecnie więcej o Bogu niż wiedzieliśmy w roku 1800?", a odpowiedź będzie brzmiała: "nic". Do tekstu..
Amerykańska panna młoda w Kabulu
Bruce Bawer (03-09-2013)
Uczone panie, które dominują w ruchu feministycznym, nadal ciskają gromy na patriarchat, ale bardzo uważają, by kierować te gromy tylko na białych mężczyzn Zachodu, nauczywszy się, że dla białych kobiet próba "uratowania brązowych kobiet przed brązowymi mężczyznami" jest rasizmem, neoimperializmem i (oczywiście) postkolonializmem. Chodzą więc dokoła na palcach, relatywizują lub wręcz otwarcie bronią najbardziej patriarchalnych społeczeństw na naszej planecie, nie zostawiając równocześnie suchej nitki na amerykańskich białych mężczyznach. Do tekstu..
Książka Michaela Schmidta - Salomona "Poza dobrem i złem"
Jacek Tabisz (01-09-2013)
Michael Schmidt Salomon w swojej książce stwierdza, iż nie jest możliwa filozofia bez wiedzy o osiągnięciach nauk ścisłych i przyrodniczych. Podobnie jak sławny filozof umysłu Daniel Dennett,  Schmidt Salomon zakorzenia więc swoją argumentację w badaniach i odkryciach naukowych. Wbrew pozorom wiele z nich jest przełomowych również dla pojmowania zagadnień ludzkiej wolnej woli i moralności. Do tekstu..
Wiara i wykluczająca tożsamość
Andrzej Koraszewski (02-08-2013)
Ta pięknie napisana książka jest swoistym studium socjologicznym, a jej bohater jest swoistym papierkiem lakmusowym, ujawniającym grozę przykazania: "Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną". Ateista odczytuje ją zapewne inaczej niż wierzący, znajdując potwierdzenie tego, jak wiele zła niesie za sobą wiara; dla wierzących, tych którzy po tę książkę zechcą sięgnąć, będzie to jednak również powód do dziesiątków pytań granicznych. Do tekstu..
Strategia celnych trafień
Julian Bartosz (31-07-2013)
"Pozasądowe wykonywanie wyroków" na osobach znajdujących się w różnych zakątkach świata a "skazanych" przez specjalistów służb amerykańskich na zarządzaną ostatecznie przez prezydenta "pozasądową egzekucję" albowiem są niebezpiecznymi wrogami, są - pisze autor - zawsze działaniem prewencyjnym. Chodzi o to, by uniknąć zabijania cywilów. Do tekstu..
Jak Niemcy Polakom Żydów...
Jarosław Klebaniuk (08-07-2013)
W latach 1930. na Uniwersytecie Warszawskim, na którym obecnie aktywnie działa Centrum Badań nad Uprzedzeniami i zajmujący się antysemityzmem psychologowie Mirosław Kofta i Michał Bilewicz, często gościł późniejszy generalny gubernator dr Hans Frank, a w 1934 roku wykład na temat "kwestii żydowskiej" w obecności premiera Rzeczypospolitej i innych dostojników wygłosił dr Josef Goebbels. Do tekstu..
David Brooks: Mózg nie jest umysłem
Jerry Coyne (22-06-2013)
Mózg jest umysłem w tym sensie, że umysł jest produktem mózgu i bez mózgu nie byłoby żadnego umysłu. Mózg jest w rzeczywistości cielesnym komputerem, który przyjmuje fizjologiczne i materialistyczne dane wejściowe i jako dane wyjściowe produkuje umysł. Może to brzmieć redukcjonistycznie i materialistycznie, ale tak się składa, że jest to prawdziwe. To jest, chyba że w naszych głowach siedzi duchowy homunkulus. Do tekstu..
Zemsta
Joanna Wilkońska (20-06-2013)
Widziałam niedawno film o zemście. Film południowo-koreański, toteż ascetyczny, surowy i brutalny. Musiał być brutalny, nawet gdyby nie był azjatycki. Niemniej wschodnia powściągliwość, powolność działań, wyciszone reakcje współgrały z tematem filmu, bo zemsta nie spieszy się. A im bardziej niespieszna jest, tym bardziej nabrzmiewa kalkulacją, przeradza się w okrucieństwo. Do tekstu..
List do W.G. w sprawie „Kronosu”
Joanna Wilkońska (17-06-2013)
Cały dziennik rozpięty na tych właśnie płaszczyznach: zdrowie, finanse, erotyka - w równym, beznamiętnym, niemalże równoważnikowym stylu punktuje diagnozy chorób/ kuracje, starania wydawnicze/precyzyjną rejestrację wpływów pieniężnych, podboje miłosne/wzmianki imienne, częściej anonimowo (przygodne chicos, chicas). Do tekstu..
O pochodzeniu człowieka po katolicku
Andrzej Koraszewski (11-06-2013)
Michał Chaberek przywołuje świętego Augustyna, który "przedstawił sposób postępowania, który powinien być stosowany, kiedy chrześcijanie napotykają na konflikt między wiedzą naturalną, a Pismem Świętym." Augustyn nauczał: "Kiedy dochodzi do pozornego konfliktu między wiarą i nauką, pierwszym krokiem jest pokazanie, że teoria przyrodnicza jest zgodna z Pismem Świętym." Do tekstu..
Dwa wyznania powodów niewiary
Andrzej Koraszewski (08-06-2013)
W marcu 1927 roku Bertrand Russell wygłosił wygład pod tytułem "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem". Prawie 90 lat później ukazał się polski przekład książki Dlaczego nie jestem muzułmaninem amerykańskiego autora pochodzenia pakistańskiego, piszącego pod pseudonimem Ibn Warraq. Do tekstu..
Liberalizm w Polsce według Wojciecha Sadurskiego
Piotr Napierała (07-06-2013)
Tytuł książki Sadurskiego z 2007 roku: Liberał po przejściach nawiązuje do marnej, zdaniem autora, kondycji liberalizmu w Rzeczpospolitej. Sadurski - prawnik, filozof, politolog, profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, jest liberałem głównego nurtu zdystansowanym wobec neoliberalnej i neokonserwatywnej religii wolnego rynku i państwa minimum, i dostrzegającym potrzebę liberalnych rozwiązań także w życiu codziennym i stosunkach społecznych. Do tekstu..
W czarnych butach na piechotę z pakunkiem miłosierdzia
Julian Bartosz (02-06-2013)
Wartość książki niemieckiego watykanisty Juergena Erbachera o papieżu Franciszku ująć można w dwóch punktach: autorowi udało się zebrać w koherentną całość wszystkie owe docierające poprzez różnorakie media, często zaskakujące, nie raz zadziwiające informacje z curriculum vitae oraz o dotychczasowej duszpasterskiej karierze jezuity Jorge'a Mario Bergoglio i naszkicować jego portret. Do tekstu..
Ultrakonserwatyści czyli Korwin-Mikke i UPR-WiP-KNP
Piotr Napierała (22-05-2013)
To już kolejny tekst, w którym będę demaskował Korwin-Mikkego i jego politycznych wspólników jako ultrakonserwy przebranej w liberalne łaszki. Poprzedni mój tekst wywołał z jednej strony reakcje przychylne, a z drugiej zdziwienie czemu poświęcam tyle uwagi ideologii UPR-WiP-KNP. Próba zniechęcenia mnie utwierdza mnie w przekonaniu, że trzeba walić dalej... Do tekstu..
Tak to biedny miś już ma z tą wredną babą
Julian Bartosz (14-05-2013)
Ukrywała swą komunistyczną przeszłość, wcale w 1990 roku nie chciała zjednoczenia Niemiec i w ogóle wredna baba - taki portret niemieckiej kanclerz walczącej teraz o trzecią kadencję w wyborach na jesieni malują w książce Das erste Leben der Angela M, Guenther Lachmann i Rolf Georg Reuth. 14 kwietnia została rzecz przedstawiona prasie na konferencji zorganizowanej przez monachijską oficynę Piper. Do tekstu..
Bluźnierstwo
Julian Bartosz (10-05-2013)
O ile sprawa papolatrii podczas I Soboru Watykańskiego wiązała się z uzurpacją Leona XIII do ustanawiania dogmatów w kwestiach wiary, (a w konsekwencji dalszej agresywnej uzurpacji na całość życia społecznego), o tyle kwestia ta w czasie poreformacyjnym objawiała się w odrzuceniu przez kościoły ewangelickie nie tylko samej instytucji "Głowy Uniwersalnego Kościoła", ale i w potępianiu jej "przybierającego histerycznych nieraz wymiarów bizantynizmu i kultu". Do tekstu..
Rasista? Ksenofob?
Jerry A. Coyne (02-05-2013)
To jest obłęd. Dawkins i Harris nie wzywają do marginalizowania muzułmanów w społeczeństwie, odebrania im praw politycznych ani niczego takiego: wzywają do marginalizacji idei. Jeśli te idee wyznają na ogół Azjaci i mieszkańcy Bliskiego Wschodu (którzy genetycznie są białymi), to trudno. Nie pomylimy koloru skóry z ideą, jeśli nie z żadnej innej przyczyny, to dlatego, że wielu ludzi "białych" ma równie głupie i niebezpieczne poglądy religijne. Do tekstu..
Czerwony kapturek i jego drużyna
Andrzej Koraszewski (28-04-2013)
Siewcy nienawiści lubią stroić się w piórka szlachetnych rycerzy broniących niewinnej dziewicy, zapewniając przy okazji, że sami są dziewicami. Nie zamierzałem powracać do sprawy Le Monde Diplomatique, bo i pismo podrzędne, i osoby zgromadzone wokół niego do ciekawych postaci nie należą. Pewne okoliczności skłaniają mnie jednak do powrócenia do tej sprawy. Do tekstu..
Esej nagrodzony przez Fundację Templetona: Śmierć jest dobra dla ludzkości
Jerry A. Coyne (27-04-2013)
Główną motywacją religijności jest śmierć cielesna i związana z tym nadzieja, że będziemy dalej żyć na jakiejś chmurce, brzdąkając na harfie. Przekonanie, że nasza śmierć fizyczna da nam życie pozagrobowe, było na przykład motywacją dla terrorystów 11 Września. Jakoś jednak Cave'owi udaje się zamienić to w coś pozytywnego, bo życie pozagrobowe nie jest tym, co przychodzi po naszej śmierci fizycznej, ale jest "zaprzeczeniem śmierci". Do tekstu..
Państwo, szkoła, filozofia i rzeczywistość
Andrzej Koraszewski (30-03-2013)
Ogromnie upraszczając, mamy tu pytanie o to, jaka jest właściwie rola państwa i jaki mamy mieć stosunek do obowiązkowej nauki, która jest formą przymusu; na ile państwo może i powinno narzucać programy szkolne; kogo ma kształcić - dobrego obywatela, (a może dobrego katolika), sprawnego pracownika, myślącego człowieka, kosmopolitę, czyli obywatela świata? Do tekstu..
USA według Baracka Obamy
Piotr Napierała (21-03-2013)
Jako liberał szczególnie ciekaw byłem jak dalece liberałem jest Obama, i byłem pozytywnie zaskoczony. Okazuje się, że wbrew korwinowym i libertariańskim zawodzeniom, rdzeń amerykańskich Demokratów można, bez problemu nazwać liberałami pod niemal każdym względem. Opinie, jakie Obama wygłasza w książce na niemal każdy temat, są bardzo bliskie liberalnemu credo, no chyba, że ktoś pomyli liberalizm z anarchokapitalizmem, nierealnym ideałem państwa-minimum, lub wolnorynkowym konserwatyzmem, co niestety zdarza się często. Do tekstu..
Zły duch i egzorcysta
Andrzej Koraszewski (20-03-2013)
Darowanemu koniowi wypada przynajmniej w zęby zajrzeć, więc zajrzałem, chociaż jak twierdzi moja żona, zakrawa to na kompletny masochizm. Dostałem książkę Nie krocz za mną, napisaną przez panią podpisującą się wdzięcznie - Rose Mary. Książkę opatrzył wstępem sam ksiądz profesor Aleksander Posacki (SJ), a wydało ją wydawnictwo Fronda. Do tekstu..
Roger Scruton – czyli konserwatywny obraz świata (14-03-2013)
Liberał atakuje tradycję, by umożliwić dialog. Dlatego niezbędne jest nie pozostawianie konserwatywnych bajań i twierdzeń bez odpowiedzi ze strony centrum, czyli liberałów właśnie. Stąd wpadłem na pomysł zapoczątkowania serii artykułów-recenzji, punktujących twierdzenia zawarte w książkach najbłyskotliwszych konserwatystów, oraz by zacząć ową serię, od najsłynniejszego brytyjskiego autora konserwatywnego Rogera Scrutona. Do tekstu..
Solidarność z Palestyńczykami
Andrzej Koraszewski (13-03-2013)
Omar Faris to nasz polski Palestyńczyk, mieszka od lat w Krakowie i prowadzi działalność na rzecz rzecz Palestyny. Zapraszano go na posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i na pogadanki do szkół, wielbi go poseł SLD Romuald Ajchler, ale również posłanka PiS, Jolanta Szczypińska. Posiedzeniu Komisji Sejmowej, na którym Omar Faris mówił o "faszystowskim rządzie Izraela" przewodniczył poseł Robert Biedroń, sympatią pana Omara obdarzyła również wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Do tekstu..
Ludwig von Mises o mentalności antykapitalistycznej
Piotr Napierała (09-03-2013)
Oczekiwanie na wprowadzenie nowego porządku przez Boga, kiedy nadejdzie właściwy czas oraz ukierunkowanie wszystkich działań i myśli na przyszłe Królestwo Boże, nadaje nauczaniu Jezusa całkowicie negatywny charakter. Odrzuca On wszystko, co istnieje, nie oferując nic w zamian. Dochodzi On aż do punktu unieważnienia wszystkich więzi społecznych... Do tekstu..
O poznaniu ekstatycznym
Kamil Kłosiński (06-03-2013)
Czemu czynimy różnicę między słyszącymi głos Cesarza Bonaparte a słyszącymi głos boga? Jakie są relewantne dla tej sprawy przyczyny, dla których publiczne okazywanie czci Cesarzowi Francuzów uznajemy w najlepszym razie za przejaw ekscentryczności, zaś połączone z autentycznym uwielbieniem i powoływaniem się na bezpośredni kontakt z nim za wskazujące na zaburzenia procesów myślenia, zaś te same czynności skierowane wobec jakiegoś wyobrażonego starca w chmurach nie wzbudzają nawet naszego zainteresowania? Do tekstu..
Nowa dobra książka
Jerry A. Coyne (27-02-2013)
Dlaczego fizycy zainwestowali tak wiele czasu i pieniędzy w polowanie na tę cząstkę, która nie ma oczywistego zastosowania praktycznego? Mogą być technologiczne produkty uboczne, jak to było z innymi pracami nad fizyką cząstek elementarnych (Internet powstał z potrzeby fizyków posiadania wzajem dostępu do swoich danych), ale głównie Carroll wychwala zaletę zwykłej ciekawości. Do tekstu..
W jakiego żadnego Boga nie wierzę
Adam Kalbarczyk (04-02-2013)
Ksiądz Tomas Halik postanowił wypowiedzieć się o ateizmie. Pozornie w imię dialogu między wierzącymi a niewierzącymi ("Gazeta" z 22-23 grudnia 2012). Tekst jednak jest kuriozalnym atakiem na ateizm. Jego szkodliwość wynika przede wszystkim z tego, że stroi się on w szatę życzliwości wobec niewierzących. Do tekstu..
Robert Tekieli jako zagrożenie duchowe
Michał Pędracki (01-02-2013)
Ludziom, którzy wywody Tekielego wezmą za dobrą monetę, grożą stany lękowe i paranoidalne związane z widzeniem na każdym kroku szatana i psychomanipulacji. Konsekwencją wzięcia sobie w pełni na serio do serca wypowiedzi Tekielego jest wniosek, że jedyną bezpieczną formą aktywności jest uczestnictwo we Mszy Świętej. W przypadku ludzi o nieco zaburzonej osobowości to prosta droga do ciężkiej nerwicy eklezjogennej. Do tekstu..
Higiena rasy
Marcin Punpur (25-01-2013)
Kiedy słyszymy słowo eugenika, nasze skojarzenia krążą wokół Trzeciej Rzeszy i mrocznych eksperymentów nad ludzką rasą. Nie da się jednak zredukować eugeniki wyłącznie do jej totalitarnej reprezentacji. Idea ta bowiem była popularna również w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, USA, Japonia czy na krótko również Anglia. Do tekstu..
Mój krótki komentarz do felietonu Andrzeja Wendrychowicza
Stanisław Smuga-Otto (24-01-2013)
"Wyklęci", czyli ci z lasu, to byli często chłopcy z tzw. "dobrych rodzin". Czytaci i pisaci i... kompletnie przez partyzantkę zdemoralizowani. Nie mający pojęcia o sytuacji politycznej, poddani kilkuletniemu praniu mózgów przez swych starszych dowódców i kapelanów, umiejący jedynie wzruszająco recytować wieszczów, z fasonem pić wódkę i.. zabijać. Kamienie na szaniec rzucone. I na tym szańcu porzucone. Do tekstu..
Karlheinz Deschner ukończył swoją "Kryminalną historię chrześcijaństwa"
Andrzej Wendrychowicz (20-01-2013)
W marcu 2013 ukaże się 416 stronicowy, 10-ty, ostatni tom Kryminalnej historii chrześcijaństwa Karlheinza Deschnera. Ta monumentalna seria jest wielkim aktem oskarżenia przeciwko "religii miłości bliźniego". Z tej okazji Fundacja Giordana Bruna przygotowuje uroczystość na cześć Deschnera, członka władz Fundacji. Do tekstu..
Susan Jacoby: jej nowa książka i “wojowniczy” artykuł redakcyjny
Jerry A. Coyne (19-01-2013)
Ateiści mają znacznie lepszy bodziec, by być moralni: nie oczekujemy nagród za nasze zachowanie w następnym życiu i działamy nie ze strachu przed karą lub z nadziei na kuszetkę na chmurce, ale po prostu dlatego, że uważamy, iż jest to słuszne. To jest uczciwsze. Kogo lubisz bardziej: kogoś, kto rzeczywiście troszczy się o ciebie z powodu tego, kim jesteś, czy kogoś, kto robi to dlatego, że myśli, iż możesz mu pomóc? Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365