Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.077 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) żadna z metod poznawczych stosowanych w celu uzasadnienia wiary w tezy supernaturalistyczne nie jest adekwatna do tego celu.
Przegląd wyników wyszukiwania

Państwo i polityka

Czerwono-zielono-żółty. Co dla Polski oznacza nowy rząd w Berlinie
Mariusz Agnosiewicz (07-10-2021)
Zmiana polityczna w Niemczech może być mniej oczywista niż to się nad Wisłą wydaje. W nowej koalicji większość mieć będą przeciwnicy zbliżenia Niemiec i Rosji. Ważny głos należy też do liberałów, którzy krytykowali Merkel za nieliczenie się z Polską i domagali się podniesienia znaczenia Polski w UE. Oto ich propozycja na zacieśnienie relacji między Polską a Niemcami: Do tekstu..
Chiny bez prądu z powodu braku węgla i zielonej transformacji
Mariusz Agnosiewicz (03-10-2021)
Blisko połowa Chin boryka się z masowym brakiem prądu. Apple ma problemy z produkcją iPhone'ów, notuje się mnóstwo zatruć tlenkiem węgla, bo nie działają systemy wentylacyjne, sklepy witają klientów przy świeczkach, zgasły światła uliczne. Przyczyny są trzy: Chiny wypowiedziały wojnę handlową Australii, w efekcie nie mają węgla. By handlować z Europą Pekin ogłosił zielony skok energetyczny i radykalną redukcję emisji, którą egzekwuje się tam w sposób komunistyczny: by spełnić centralne limity emisyjne, część prowincji po prostu wyłącza prąd. I trzecia wreszcie przyczyna: Chiny są największym na świecie producentem energii wiatrowej, a w tym roku powietrze jest złośliwie spokojne. To samo czeka też Europę. Jak podają austriaccy analitycy, to nie jest pytanie czy, ale kiedy. Niemieccy analitycy uważają, że przyniesie to szkody większe niż aktualna pandemia koronawirusa oraz katastrofalne powodzie. Jej zapowiedzią jest na razie rekordowa drożyzna energii. Goldman Sachs określa tę sytuację "zemstą starej ekonomii". Zaprzestano inwestycji w bezpieczną energetykę miast tego wszystko przekierowano w tę zieloną, która na obecnym etapie swego rozwoju technologicznego nie nadaje się jako oś systemów energetycznych. Naraz się okazuje, że "brudna Polska" jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Europy a zwłaszcza Niemiec. Do tekstu..
Jak roboty zabiorą nam demokrację i nawet się o tym nie dowiemy
Mateusz Kukla (22-09-2021)
Coraz więcej mówi się dziś o kryzysie demokracji w zachodnim świecie, jego przyczyny szuka się w spadku zaufania do elit władzy i rosnącej polaryzacji społecznej, o wywołanie tego stanu oskarża się serwisy społecznościowe, algorytmy Facebooka, fake newsy, płatne trolle putina, chińskich hakerów, chciwych bogaczy, białych suprematystów czy lewicowych ekstremistów. Każda strona szuka winnego gdzie indziej, najczęściej po "tej drugiej" stronie, jednak nie zmienia to faktu że ludzie podskórnie czują że tracą kontrolę nad własnym państwem, jednocześnie nie wiedząc kto za to odpowiada. W całym natłoku spekulacji, gdzie trudno odróżnić przyczynę od skutku, aby zrozumieć co się dzieje, trzeba spojrzeć szerzej, prześledzić historię tego kiedy demokracja się pojawiała i w jaki sposób zanikała, a następnie odnieść to do naszych czasów. Do tekstu..
Jak działa najsilniejsza gospodarka Europy
Aleksander Piński (01-01-2021)
Nie starać się być indywidualnie najlepszym, ale być częścią najlepszej organizacji. Nie chwalić się, a cenić pokorę. "Od początku lat 90. wieszczyłem, że niemiecki sposób prowadzenia firm się nie sprawdzi. I okazało się, że nie miałem racji. Niemiecki model działa", mówi szef Siemensa. To model nie tylko partycypacyjny, ale i protekcjonistyczny. Niemiecki rząd z jednej strony nawołuje do "uczciwej konkurencji" między firmami z różnych krajów w Unii Europejskiej, czyli nie pomagania swoim własnym przedsiębiorcom przez krajowe rządy, z drugiej bez rozgłosu rozwija działalność państwowego Banku Odbudowy, największego na świecie państwowego banku wykorzystywanego do prowadzenia polityki przemysłowej. Wspiera kredytami branże i spółki z gałęzi, które politycy uważają za pożądane. Największa ekspansja owego banku miała miejsce po przyjęciu do Unii Polski i innych krajów Europy Środkowej. [Aleksander Piński] Do tekstu..
Polski i brytyjski samorząd terytorialny - zasadnicze różnice
Jerzy Kolarzowski (12-04-2020)
O obliczu Wielkiej Brytanii decyduje w znaczącym stopniu postrzeganie i kreowanie własnej tożsamości przez elitarne grupy w każdej z klas społecznych. Do grup elitarnych, także wśród robotników, społeczeństwo brytyjskie zalicza tych, którzy na danym terenie mieszkają co najmniej od trzech pokoleń. Jednym z głównych powodów strajków jakie towarzyszyły zamykaniu kopalń przez Thatcher był jednakowy sposób traktowania ludzi zmuszanych do zmiany zajęcia a często również zmiany miejsca zamieszkania. Rodziny robotników, które przez kilka pokoleń dorobiły się małego domku z ogródkiem oczekiwały zwiększonej pomocy. Jednakowe odszkodowania finansowe przy masowych zwolnieniach pracowników tego różnicującego stanu rzeczy w ogóle nie uwzględniały. Jednakowo traktowano górników z kopalń osiemnastowiecznych i dwudziestowiecznych. Zjawisko to najdobitniej pokazuje, że istotne zmiany ekonomiczne i polityczne mogą nastąpić jedynie po pogłębionym i właściwym rozpoznaniu tożsamości kulturowej wszystkich tych, których dotyczą. Do tekstu..
Republika
Tomasz Przepiórka (12-04-2020)
Rok 27 przed naszą erą uznaje się za datę końca Rzymskiej Republiki. Od tej pory Europa nie wróciła już do ustroju politycznego, jaki wtedy obowiązywał. Zapanowały monarchie, dyktatury, a na końcu demokracja, która nazywana jest republiką, jednak w rzeczywistości sporo się od tej pierwotnej różni. O rzymskim ustroju politycznym zapomniano. Warto go dzisiaj jednak przypomnieć, gdyż wiele możemy się od starożytnych jeszcze nauczyć w dzisiejszych niepewnych czasach. Do tekstu..
Rzeki to kręgosłup kraju
Mariusz Agnosiewicz (03-01-2020)
David Blackbourn w książce The Conquest of Nature fenomenalnie opisał budowę potęgi niemieckiej. Otóż potęga europejskich imperiów brała się z podbojów kolonialnych - sąsiedzkich lub zamorskich. Logikę tę zaburzyli Niemcy, którzy zbudowali swą potęgę głównie w oparciu o "podbój wewnętrzny". Wielka regulacja Renu stworzyła najpotężniejszy naród współczesnej Europy. Ich siła tak bardzo zależy od rzeki, że według niemieckich ekonomistów główną przyczyną recesji w Niemczech jest aktualna niedyspozycja Renu. Popularne mity głoszą dziś, że rzeki wysychają, bo zmienia się klimat, a jedynym ratunkiem jest ich "zdziczanie". To ideologia a nie nauka. Niemcy powołali komisję ds. ochrony Renu, która przeprowadziła badania i ustaliła, że okresy niskiej wody były zdecydowanie obfitsze w pierwszej połowie XX w., a popularne wierzenie, że obecnie rzeki nam wysychają jest błędne - niski poziom wód w rzekach jest związany z "periodycznością klimatu" i ma charakter przejściowy. Gdy recesja zajrzała Niemcom w oczy, przypomnieli sobie o źródle swojej siły, rząd ogłosił więc: koniec ze zdziczaniem Renu, trzeba budować nowe zapory i śluzy, bo niski poziom można likwidować racjonalną regulacją. Powinniśmy iść śladem naszego wielkiego sąsiada. Mało osób wie, że był taki czas, kiedy Polska miała największą flotę rzeczną w Europie. Ów okres naszej historii nazywamy dziś Złotym Wiekiem. Siła Polski także zależała bowiem od Odry i Wisły. Jeszcze mniej wie, że najbardziej monumentalne budowle dawnych Słowian związane są właśnie z rzekami. Polska ma dziś największy w Europie potencjał logistyczny: geografia - leżymy w centrum, koleje - jesteśmy drugim, po Niemcach, przewoźnikiem w UE, drogi - jesteśmy pierwszym, przed Niemcami, przewoźnikiem UE - jeśli dołożymy do tego potencjał naszych rzek, powtórzymy drogę budowy niemieckiej siły. O modnych mitach na temat rzek i o tym dlaczego są tak ważne dla rozwoju kraju: Do tekstu..
Singapur pokazał, jak zapewnić obywatelom tanie mieszkania
Aleksander Piński (19-10-2019)
Władze Singapuru zajęły się deweloperką, ponieważ prywatny sektor budował niewiele mieszkań i były zbyt drogie. Program rozpoczęto, kiedy Singapur był biedniejszy niż Polska, w roku 1959 miał 2,2 tys. dol. na głowę, Polska 3,1 tys. dol. Partia Akcji Ludowej doszła wówczas do władzy obiecując budowę tanich mieszkań. Obietnicy dotrzymali, w zamian dostali 50 lat nieprzerwanych rządów. Dziś prawie wszyscy mieszkańcy tego kraju mieszkają w lokalach wybudowanych przez państwo, a Singapur pod rządami PAL został trzecim najbogatszym państwem świata. Do tekstu..
Krajobraz po bitwie
Mariusz Agnosiewicz (15-10-2019)
Mamy nowy parlament. Nie będzie w nim już Krystyny Pawłowicz, lecz za to Zandberg będzie się w nim kłócił z Berkowiczem, a Korwin-Mikke będzie starał się przyćmić happeningi 'waćpanny' Jachiry. Wygrany jest jeden, choć paradoksalnie wszyscy mogą się cieszyć z wyników: - PiS, bo znów tworzą historię Sejmu III RP - byli pierwszą partią, która otrzymała realną władzę czyli samodzielną większość, są też pierwszą partią, która zrobiła to dwukrotnie; poza tym zwiększyli swoją bazę społeczną o 2,3 mln nowych wyborców; - PO-KO, bo wygrali Senat (łącznie z PSL); - SLD, bo udało im się wrócić, z nowolewicowym liftem; - PSL, bo wyraźnie przekroczyli próg, pozyskując nowy elektorat w ramach Koalicji Polskiej; - Konfederacja, bo weszli, choć większość sondaży nie dawała im szansy; - Społeczeństwo, bo ustanowiło rekord frekwencji: nominalnie to jest ok. 62%, ale realnie ponad 70%. Wszyscy narzekają na silną polaryzację czy konflikt rozdzierający społeczeństwo, tymczasem nie jest to wcale takie złe, bo sukcesywnie buduje zaangażowanie społeczne w politykę, które jest elementem dojrzewania polskiej demokracji. Jakie mamy perspektywy na przyszłość? Do tekstu..
Od Putina na Westerplatte do Steinmeiera w Warszawie: nowy kierunek Europy
Mariusz Agnosiewicz (02-09-2019)
80. rocznica wybuchu wojny stała się zapowiedzią nowego pojednania polsko-niemieckiego. Prezydent Niemiec mówi: "Stoję dzisiaj przed polskim narodem bosy, jako człowiek, jako Niemiec, obarczony wielkim, historycznym brzemieniem. Duch Polski odnowił Europę, niech dzisiaj tchnie z tego miejsca w świat!". Jakże wiele zmieniło się w Europie od 70. rocznicy wybuchu wojny, kiedy 1 września 2009 na Westerplatte główną gwiazdą był Putin, który przybył do naszego kraju nie po to, by przepraszać za zbrodnie sowieckie na Polakach, lecz by paraliżować wszelki opór przeciw "imperializmowi gazowemu" Kremla. W efekcie rząd Polski skapitulował a Gazprom otrzymał od nas prezent w wysokości ponad 25 mld zł. Na mocy paktu gazowego z 2010, Polska faktycznie sfinansowała rosyjskie koszty budowy Nord Stream. Niewiele brakowało, byśmy sfinansowali także i Nord Stream 2. By zobaczyć jak zmieniła się Europa warto porównać 70. i 80. rocznicę wybuchu wojny, bo kryje się za tym coś więcej niż okolicznościowe gesty i słowa. Do tekstu..
Polska Pisowska
Mariusz Agnosiewicz (28-05-2019)
Oto nastał szloch pośród "demokratycznej" części elektoratu. "Młodzi, wykształceni, z wielkich miast" znów snują pseudoanalizy politologiczne "jak do tego doszło". Ci, którzy rozumieją, że nic nie rozumieją, bo dzięki medialnemu matrixowi dawno utracili już kontakt z rzeczywistością społeczną kraju, poprzestają na rytualnych anatemach pod adresem "głupiego społeczeństwa" niezdolnego wspiąć się na wyżyny intelektualne politycznej poprawności - poza którą nie masz zbawienia politycznego amen! Jedną z namolnych opowieści, jakie snują ci mitomani, jest ta o rzekomym podziale na dwie Polski: "postępowa" Polska zachodnia głosować ma "na Europę", "zaściankowa" Polska wschodnia - "na faszystów" czy też - opierając się na 'piątkowej' narracji - na Rosję. Nie istnieją otóż żadne dwie Polski, istnieje jedna Polska - ta, której owo towarzystwo ni w ząb nie rozumie lub którą celowo mistyfikuje. Odkodujmy ją nieco. Do tekstu..
Fałszywe recepty "Wiosny"
Mariusz Agnosiewicz (28-03-2019)
Robert Biedroń oznajmił swoim fanom, że w Polsce żyjemy coraz krócej, bo smog i on ma receptę na smog i krótkie życie: likwidacja węgla do 2035. Porównajmy polską mapę smogu z polską mapą zdrowia. Na ilustracji z lewej mamy stężenie pyłów PM2,5. Po prawej mamy mapę zdrowia - opartą na współczynniku liczonym jako kombinacja średniej długości życia oraz przedwczesnych zgonów z dwóch najważniejszych ich przyczyn, tj. chorób układu krążenia oraz nowotworów. Ewidentne jest to, że wszystkie najbardziej zasmogowane, zanieczyszczone PM2,5 regiony są zarazem regionami wyjątkowego zdrowia, a także to, że najmarniejszy zdrowotnie region łódzki w zakresie zanieczyszczeń PM2,5 ma klasę A. Smog nie jest związany z obniżaniem długości życia. Długość życia mężczyzn stale rośnie. Spadła jedynie kobietom - nie dlatego, że żyją w Polsce, lecz dlatego, że żyją w najbogatszym kawałku świata. Jak podaje Reuters, spadek długości życia kobiet jest zjawiskiem występującym obecnie w grupie najbogatszych krajów świata. Niektórzy przypuszczają, że związane jest to z nadkonsumpcją Do tekstu..
Polnische Krakauer czyli polska żywność w niemieckim Lidlu
Mariusz Agnosiewicz (18-03-2019)
Zazwyczaj podaję przykłady ekspansji niemieckich produktów w Polsce. Dziś przykład odwrotny. "Jak to możliwe, że w moim cudownym Salzburgu kupuję dżem z Macedonii, którym smaruję polskie bułki, chociaż sami mamy najlepszy dżem na świecie?" - grzmi lokalny polityk w niemiecko-austriackim serialu "Granica zbrodni". W istocie w ostatnim czasie Lidl wywołał poruszenie na niemieckim rynku wprowadzając polskie produkty do niemieckich marketów. "Najlepiej wylać zbiornik gnojowicy przed najbliższym oddziałem Lidla" - w ten sposób Tagesspiegel zaczyna artykuł na ten temat. Do tekstu..
Nic nie dokładacie do kopalń, to kopalnie nam dokładają
Mariusz Agnosiewicz (24-12-2018)
Robert Biedroń, który usilnie kreuje się na "polskiego Macrona", postanowił przed świętami wzniecić nieco hejtu na polskich górników: "Rząd dopłaca do kopalni 10 mld zł rocznie - to 10 tys. miesięcznie na każdego górnika" - tysiące jego fanów rozpowszechnia tego fake newsa. Tymczasem według danych NIK, nawet w najgorszym dla węgla okresie 2007-2015, kiedy kopalnie szły na minusie, wszelkie świadczenia na górnictwo włącznie z emeryturami górniczymi zrównały się z tym, co górnictwo wniosło do wspólnej kasy. Nie dołożyliście nic. Obecnie kiedy kopalnie przynoszą miliardowe zyski, górnictwo przynosi nam miliardy. Nie Wy dopłacacie do górnictwa, lecz górnictwo dla Was. Dzięki węglowi Polska jest jednym z niewielu krajów świata o bardzo wysokim stopniu tzw. bezpieczeństwa energetycznego. Nie musimy stawiać jedynie na węgiel. Polska ma bogate zasoby geotermalne. Energetykę geotermalną promuje obecnie Bank Światowy i Google. Tymczasem krajowi zieloni stawiają przede wszystkim na wiatraki i solary, choć zasoby wiatru i słońca u nas znacznie gorsze niż w Europie zachodniej i południowej. Do tekstu..
45 postulatów Żółtych Kamizelek
Mariusz Agnosiewicz (04-12-2018)
W czasie gdy w Katowicach trwa szczyt klimatyczny, we Francji trwa powstanie listopadowe wymierzone przede wszystkim w Macronowską "transformację ekologiczną". W maju 2018 minister transformacji ekologicznej Francji ogłosił zielone światło dla biorafinerii francuskiego koncernu Total w zakresie produkcji oleju palmowego. Jego produkcja prowadzi do niszczenia lasów deszczowych Indonezji i Malezji, skąd pochodzi 85% produkowanego na świecie oleju palmowego. Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, jeśli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego to do 2022 roku zostanie zniszczonych 98% lasów Sumatry i Borneo. Produkcja biopaliw z oleju palmowego jest najtańsza, lecz wiąże się z największą emisyjnością CO2: trzykrotnie większą niż paliwa kopalne (sic!). By zrozumieć obłudę polityki klimatycznej, która służy nie czysto deklaratywnej walce z globalnym ociepleniem, lecz wyciskaniu żywotnych soków z małych i średnich na rzecz dużych, warto zapoznać się z konkretnymi postulatami Żółtych Kamizelek Do tekstu..
Rumunia (Polakom) nieznana
Mariusz Agnosiewicz (16-08-2018)
Wiadomości TVP jednym głosem z TVN poparły kolorową rewolucję w Rumunii. Według papki medialnej jej celem jest walka z korupcją oraz biedą. W rzeczywistości Rumunia wyróżnia się w kwestii korupcji: według Transparency Int. ma jej najniższy poziom w regionie. Podobnie wygląda kwestia biedy: w Rumunii ma miejsce "cud gospodarczy", kraj rozwija się szybciej niż Chiny i według Economista będzie najszybciej rozwijającym się krajem Europy przez najbliższe lata. Co ważne: jest to rozwój własnymi siłami. Hasła kolorowej rewolucji jak zwykle są mydleniem oczu dla kolejnego etapu wojny gazowej. 10 lipca rząd wprowadził prawo stanowiące, że globalne koncerny wydobywające obfite zasoby rumuńskiego gazu będą musiały dzielić się ze społeczeństwem rumuńskim. Dokładnie miesiąc później mamy walki na ulicach Bukaresztu. Gra idzie o 40 mld dol. Szkoda, że przywiślańskie media znów jednym głosem na rzecz globalnych koncernów, przeciwko bliskiemu nam narodowi o którym nie wiemy niemal nic. Do tekstu..
Trójmorze i 16+1: połączenie Bursztynowego Szlaku z Nowym Jedwabnym Szlakiem
Mariusz Agnosiewicz (09-07-2018)
Europa Środkowa rozwija dwie drogi odbudowy podmiotowości regionalnej: Trójmorze - formuła wewnątrzunijna oparta na USA, oraz 16+1 - formuła skupiająca całą Europę Środkową spoza strefy wpływów unii wschodniej, oparta o Chiny. Formuła 16+1 zainicjowana została w Warszawie w 2012, jej liderem chcą być Czechy i Węgry. Trójmorze zainicjowano w Chorwacji w 2016, jego liderem jest Polska. Istnieją bardzo mocne przesłanki, by Trójmorze oraz 16+1 uzupełniały się - w interesie obu bowiem imperiów, zarówno Chin jak i USA, leży istnienie silnego podmiotu politycznego pomiędzy postimperialnymi Niemcami a neoimperialną Rosją. Europa Środkowa tak powinna nawigować w tym okresie, by nie dać się zinstrumentalizować Chinom przeciwko USA ani USA przeciwko Chinom, mając jednocześnie na uwadze, że zarówno USA jak i Chiny mają interes geopolityczny w upodmiotowieniu Europy Środkowej. Dlaczego premiera Morawieckiego zabrakło na szczycie 16+1 w Sofii? Do tekstu..
Jak transformacja stłumiła potencjał rozwoju Polski
Mariusz Agnosiewicz (16-06-2018)
Pan "analityk Money.pl" opublikował w serwisie ekonomicznym Wirtualnej Polski propagandowy tekścik "Wzrostu gospodarczego zazdrości nam nie tylko Europa. Gigantyczny skok od transformacji", w którym po raz kolejny gloryfikuje się balcerowiczowski model grabieży majątku wypracowanego przez powojenne pokolenie Polaków. Okazuje się, że "tempem rozwoju przebiliśmy nawet Hongkong". Jest to propaganda dla kompletnych analfabetów ekonomicznych, gdyż nawet na ich własnej mapie rozwoju widać, że nasz wzrost relatywnie był praktycznie taki sam jaki zanotowała Białoruś, która nie miała terapii szokowej. W poniższym tekście na liczbach mamy dowód, że: - polski model transformacji był najgorszy w Europie Środkowej;
- nasz niezły wzrost po 89 zawdzięczamy nie modelowi transformacji, lecz efektowi skali, temu, że mamy największy w Europie środkowej rynek;
- Polska jest krajem z bardzo dużym potencjałem rozwoju, który błędny model transformacji wyhamował - gdyby nie Balcerowicz bylibyśmy znacznie dalej. Do tekstu..
Gry globalne i lokalne. Rozważania nad naturą i przyczynami ubóstwa narodów
Marek Chlebuś (24-05-2018)
Niektórzy są tak zaabsorbowani ideologicznymi kontrowersjami, że brakuje im czasu na naukę. Od przeszło półwiecza istnieje matematyczna nauka o konflikcie i kooperacji, zwana teorią gier. Grą jest nie tylko brydż czy poker, ale również handel, wojna, sianie genów, zwalczanie wirusów przez system odpornościowy czy wzrost drzew w lesie. Teoria rozróżnia dwa rodzaje gier: te konkurencyjne, w których zyski i straty uczestników bilansują się: jeśli ktoś wygrywa, to ktoś musi do niego przegrać, i te niekonkurencyjne, w których wygrane i przegrane nie muszą się bilansować. W jednych sytuacjach konkurencja działa optymalizująco, w innych nie. Teoria gier pozwala odróżnić te sytuacje. Do tekstu..
Kazanie Junckera
Mariusz Agnosiewicz (05-05-2018)
Symboliczny obrazek: przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłasza par excellence kazanie w bazylice w Trewirze na cześć Karola Marksa z okazji 200. urodzin oraz odsłonięcia wielkiego pomnika twórcy "Manifestu Komunistycznego", który przyjechał prosto z Chin. Poniżej kilka uwag dla obrońców geniuszu Marksa, według szefa KE: niepokalanego 100 mln ofiar komunizmu. Do tekstu..
Biało-czerwona szachownica
Szymon Woźniak (14-04-2018)
Kiedy na Syrię spadły amerykańskie, angielskie i francuskie bomby, stosunki polsko-irańskie weszły na nowy poziom: do PKN Orlen dotarła irańska ropa. Eksperci w analizach odnośnie do możliwego konfliktu na Bliskim Wschodzie zwykli umieszczać Iran wraz z Rosją, w obozie przeciwnym przymierzu izraelsko-amerykańskiemu. Tymczasem Iran, wysyłając do Polski wypełniony ropą największy tankowiec, który może przepłynąć przez Kanał Sueski, nie tylko godzi w interesy Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim i to w o wiele większym stopniu - rosyjskie. Ropa z Iranu uzyskała świetne wyniki efektywności, co otwiera drogę do zwiększania jej udziału na polskim rynku. Jest lżejsza od rosyjskiej, zawiera także mniej siarki. Daje to możliwość wyprodukowania relatywnie dużej ilości tzw. produktów białych, takich jak benzyna, nafta i olej napędowy. Do tekstu..
Afera SKOK Wołomin - skok stulecia
Marcin Karliński, Krzysztof Traczyk, Artur Bartoszewicz (18-03-2018)
Afera Amber Gold to skok na kilkaset milionów złotych. Tymczasem afera SKOK Wołomin to skok na miliardy złotych. Według dr. Krzysztofa Traczyka, eksperta d.s. przestępczości gospodarczej SGH, wciąż jeszcze można uratować znaczną część owej kwoty, lecz prowadzone obecnie działania są pozorne, a cała operacja jest de facto domykana, tzn. zaparkowane gdzieś za granicą pieniądze mogą być obecnie wyprane i ponownie wprowadzone do systemu. Istotę skoku wyjaśniają Marcin Karliński, dr Krzysztof Traczyk oraz dr Artur Bartoszewicz. Do tekstu..
Korpokracja jako system globalnego planowania
Mariusz Agnosiewicz (18-02-2018)
Ekonomia w korpokracji służy głównie jako źródło mitu do wyjaśniania rozgrywających się zjawisk społeczno-gospodarczych. Jej centralnymi ideami są opowieści o kryzysach, niewidzialnej ręce rynku i innych bezosobowych i niedotykających istoty "prawach" i "procesach". Korpokracja tymczasem to system analogiczny do centralnego planowania, w wersji globalnego planowania. Oto przykład narracji kapłanów ekonomii: głoszą oni całkiem poważnie pojęcie "klątwy surowcowej", która ma tłumaczyć jak to się dzieje, że kraje bogate w surowce są biedne, że surowce nie przekładają się na wzrost bogactwa, lecz odwrotnie - pogarszają sytuację. W latach 90. XX w. jej istnienie "udowodnili naukowo" Jeffrey Sachs i Andrew Warner, tłumacząc ją "efektami wypychania" i innymi metafizycznymi koncepcjami. Sachs jest typowym teologiem współczesnego systemu, który go mistyfikuje, by ukryć jego metody realizowania władzy. Nie istnieją oczywiście żadne klątwy surowcowe, tak jak nie istnieją garbate anioły. Surowce są po prostu przedmiotem bezwzględnych walk. Do tekstu..
Dlaczego Europa Zachodnia poparła stan wojenny w Polsce
Mariusz Agnosiewicz (19-12-2017)
Wszyscy wiemy, że RFN poparła stan wojenny w Polsce, ale nie ma szerszej świadomości, że zdanie to podzielała Europa Zachodnia. Potępiły go USA oraz włoska Partia Komunistyczna. Niemcy ujawnili, że Thatcher nie tylko uznała pacyfikację Solidarności za rzecz pożądaną, ale zapowiedziała pomoc w tym dziele dla Jaruzelskiego. Die Zeit życzył generałowi powodzenia, zaś New York Times w roku 1981 widział w Jaruzelskim zapowiedź prozachodniej transformacji. W 1981 nie toczył się bój antykomunistyczny. Podział był zupełnie inny. Po jednej stronie stanął ZSRR, RFN, Anglia i Francja, które zawarły kontrakt stulecia. A po stronie drugiej stał Reagan. Konflikt był dokładnie taki sam jak dziś: spór Ameryki z Europą Zachodnią o rosyjski gazociąg. Amerykanie ujawnili dokumenty pokazujące, że jego budowa była głównym kontekstem stanu wojennego. To co dziś dzieje się w UE jest bezpośrednim następstwem rozłamu z 1981.
Jaruzelski jako twórca transformacji:
1. Międzynarodowy Fundusz Walutowy 1981
2. Formatowanie opozycji i nomenklatury 1982-1984
3. Pakt Jaruzelski-Rockefeller 1985
4. Soros zostaje koordynatorem transformacji 1986
5. Eksperyment słupski 1987
6. PRL wprowadza leseferyzm 1988
7. Okrągły Stół - przylepienie metki Solidarności do transformacji
8. Implementacja transformacji w Polsce na modelu boliwijskim Do tekstu..
Polska między liberalizmem klasycznym a totalitarnym
Paweł Leszczyński (10-12-2017)
Stawiam tezę, że podstawowym dylematem w wymiarze międzynarodowym, jaki stoi przed Polską i podobnymi jej krajami, jest dylemat liberalizmu indywidualistycznego (klasycznego) kontra totalitarnego. Liberalizm indywidualistyczny jest tu rozumiany jako liberalizm klasyczny, z szerokim zakresem wolności negatywnej ("od") i promowaniem przede wszystkim swobody działań oraz słynnym "wolność twojej pięści wyznacza czubek mojego nosa". Liberalizm totalitarny to uniformizacja, głoszenie ex cathedra, uleganie złudzeniu technokracji i chęć stworzenia drobiazgowych procedur dla każdej sfery życia (wedle marksowskiego "wszystko jest polityką"), arbitralna definicja wolności z automatycznym zestawem inwektyw i lekceważenia dla myślących inaczej. Do tekstu..
O faszyzmie
Mariusz Agnosiewicz (04-12-2017)
Faszyzm to dziś słowo bardzo modne, lecz powszechnie nieznane i nierozumiane. Faszyzm to nie rasizm czy ksenofobia. Centralną ideą faszyzmu jest statolatria, czyli kult państwa, które dąży do budowy imperium, także za pomocą operacji militarnych. Faszyzm był bardzo konkretną ideą wskrzeszenia systemu politycznego Cesarstwa Rzymskiego, w którym statolatria osiągnęła ideał, kiedy żyjący cesarze byli zarazem najwyższymi kapłanami, zaś umarli - zaliczani byli w poczet bogów. Jako pierwszy dostąpił tego Wódz, który zrealizował "Holocaust Celtów". Faszyzm to system hiperpaństwa, które pożera ludy i narody. Jedną z cech statolatrii jest przekonanie, że rolą państwa jest rozwiązywanie każdego problemu społecznego i kontrolowanie każdej dziedziny życia społecznego. Do tekstu..
Patriotyzm gospodarczy to nie tylko kupowanie polskich jabłek
Łukasz Czernicki (21-11-2017)
Świadomość gry do innej bramki, w ramach gospodarki narodowej, jest w krajach najbardziej rozwiniętych lepiej zakorzeniona, niż w krajach będących na dorobku. Dla Francuzów czy Niemców oczywistością jest kupowanie przede wszystkim krajowych produktów. Niemcy od lat kładą silny nacisk na tworzenie instytucji wspierających rodzime firmy, często te mniejsze. Do tekstu..
LNG Made in Poland czyli hybrydowa historia Polski
Mariusz Agnosiewicz (09-11-2017)
Kilka lat temu Niemcy pisali: Polska wprowadza pierwsze w Europie autobusy na LNG. Niedługo później informowano: przy kopalni Krupiński powstała pierwsza na świecie instalacja do produkcji LNG z metanu kopalnianego. Polska dysponuje długim doświadczeniem i potencjałem technologicznym w produkcji ekologicznej i ekonomicznej komunikacji publicznej, lecz przez brak niepodległości gospodarczej korzystać musimy dziś z rosyjskiego gazu oraz niemieckich technologii. Już w XXI w. polscy inżynierowie skonstruowali silniki napędzane nie tylko CNG, ale i LNG. Po wejściu do UE wygaszono polskie silniki. Mercedes wygasił Jelcza i Autosan, zaś MAN wygasił Stara. Kontynuowano natomiast rozwój polskich technologii produkcji LNG, w tym gazu odnawialnego. Kres tych projektów przyszedł w 2010. Niniejszy tekst jest drugą częścią artykułu "Anatomia kolorowych rewolucji czyli hybrydowa historia Europy Środkowej". Do tekstu..
Kościół, Trump, Duda
Mariusz Agnosiewicz (27-07-2017)
Tegoroczny lipiec przynosi nam zmiany polityczne jak w kalejdoskopie. Najpierw Trump napompował Polskę a tym samym i partię rządzącą, by zaraz potem obóz władzy popadł w swój największy kryzys polityczny od dwóch lat - kryzys wewnętrznego pęknięcia. Można to tłumaczyć astroczymśtam, można to tłumaczyć spiskiem wrażych sił zazdrosnych o rosnącą pozycję Polski, ale tym razem mamy do czynienia z czymś zupełnie innym, czego prawa strona nie ma publicznie odwagi przyznać, a tym samym plącze się w pseudowyjaśnieniach. A fakty są takie, że najbardziej zdumiewające a być może także i najbardziej sprawcze ciosy spadły od największych sojuszników: Kościoła i administracji Trumpa. Być może jesteśmy właśnie świadkiem wejścia Kościoła do gry politycznej, co jest następstwem warszawskiej katechezy Trumpa. Do tekstu..
Sarmacja, sanacja, Gomułka. Dokąd zmierzamy?
Mariusz Agnosiewicz (18-07-2017)
Według projektu reform Gomułki Polska miała wygasić niedochodowe gałęzie gospodarki na których żerował Wielki Brat, a w ich miejsce miały zostać rozwinięte dziedziny najbardziej perspektywiczne. Postawiono wówczas na motoryzację CNG, która później stała się hitem na Zachodzie. To w okresie Gomułki zaczęła w Polsce kwitnąć informatyka, powstał narodowy program rozwoju technologii informacyjnych oraz koncepcje położenia nacisku na minikomputery. Owocem tej strategii był projekt minikomputera Karpińskiego, który wyprzedzał o dekadę najwyżej rozwinięte kraje Zachodu. W 1970 wybuchła rewolucja przemysłu stoczniowego, który miał być sukcesywnie wygaszany. Gomułkę obaliła Grupa Śląska, która pchnęła rozwój kraju w kierunku zupełnie przeciwnym, którego konsekwencje odczuwamy do dziś. Inwestycje miały być finansowane nie przez wygaszanie niedochodowych dziedzin, lecz z zachodnich kredytów. Zamiast wygaszać stocznie i ograniczać ekspansję górnictwa (czyli wyspowego rozwoju kraju) - wygaszono minikomputery Karpińskiego i CNG. Zamiast zostać światową potęgą Maszyn Matematycznych, czyli komputerów, Polska została światową potęgą w produkcji statków rybackich (2 miejsce na świecie), która to produkcja miała ten feler, że była w konsumowana głównie przez bratni ZSRR, więc była niedochodowa. Słyszymy dziś, że Polska wraca ponoć do okresu Gomułki. Sprawdźmy zatem co to był okres Gomułki i jak on się ma do obecnej sytuacji, by rozwiać nieco mitów politycznych, które rządzą świadomością społeczną. Do tekstu..
Egipt zabiega o partnerstwo strategiczne z Grupą Wyszehradzką
Mariusz Agnosiewicz (11-07-2017)
W związku z warszawskim szczytem Trójmorza, zmarginalizowane w naszych mediach zostało bardzo ważne wydarzenie: udział prezydenta Egiptu w szczycie V4 w Budapeszcie. Egipt zabiega o partnerstwo strategiczne z Grupą Wyszehradzką: najpierw dla rozwiązania kryzysu imigracyjnego, a docelowo dla współpracy gospodarczej i energetycznej (Egipt będzie eksporterem LNG). Wydarzenie to oznacza de facto, że Europa Środkowa, poprzez V4 i Trójmorze, przejmuje inicjatywę i odpowiedzialność za stabilizację basenu Morza Śródziemnego. Na czele Egiptu stoi obecnie prezydent Sisi, uważany przez niektórych za "Lutra islamu" lub "nowego Ataturka", choć w rzeczywistości bliżej mu do nowego Nasera. Ekspresowo wybudował Nowy Kanał Sueski, przeznaczył połowę swojej pensji na rozwój gospodarczy kraju i ogłosił konieczność głębokiej reformy islamu, by przestał on być źródłem ekstremizmu. Do tekstu..
LOT: od bankruta do głównego przewoźnika Trójmorza
Mariusz Agnosiewicz (08-07-2017)
Jeszcze niedawno pisano o LOT tak jak o górnictwie, że jest to trwale nierentowny trup. Źródłem kondycji LOTu była firma McKinsey współodpowiedzialna za największe bankructwa świata poczynając od Enronu. Doradztwo McKinseya doprowadziło do upadku narodowego przewoźnika Szwajcarii i przejęcia jej rynku przez Lufthansę. Dziś LOT osiągnął rekordowe zyski i zaczyna podbijać inne rynki. Przejął przewoźnika estońskiego i zamierza zostać krajowym przewoźnikiem Węgier, co jest zaczątkiem budowy głównego przewoźnika Trójmorza. Centralny port lotniczy Europy Środkowej powstanie nie w Berlinie, jak planowano, lecz w Polsce. Do tekstu..
New York Times: Trójmorze będzie najdynamiczniejszym blokiem ekonomicznym świata
Mariusz Agnosiewicz (06-07-2017)
Na łamach liberalnego NYT główny strateg banku Morgan Stanley dowodzi, że dwa lata populistycznych rządów w Polsce, które realizowały swoje populistyczne obietnice, wbrew założeniom analityków nie wykoleiły gospodarki, przeciwnie, rozwija się ona tak dynamicznie, że wszystko wskazuje na to, że Polska będzie kolejnym po Korei Południowej dużym krajem świata, który dołączy do grona państw bogatych. Polska gospodarka jest dziś na tyle duża, by umieścić całą Europę Środkową na globalnej mapie gospodarczej. Wybierając Warszawę przed Berlinem, Moskwą, Paryżem czy Brukselą Trump nie tyle zabiega o dobre powitanie w Europie, co, jako doby biznesmen, antycypuje trendy. Globalni stratedzy powinni dziś patrzeć nie tylko w kierunku Chin, Indii, Rosji i Brazylii, ale i w kierunku Polski. Dziś dla USA jest ona jedynie prymusem NATO, ale już jutro będzie liderem najdynamiczniejszego bloku ekonomicznego świata. Parę słów wyjaśnienia, dlaczego może to być prawdą. Do tekstu..
Cyniczny pragmatyzm w szatach mesjanistycznych
Paweł Leszczyński (01-07-2017)
W zakresie nowych religii Zachodu, Niemcy usiłują kreować politykę iście mesjanistyczną. Abstrahując od obliczonej pod bieżące potrzeby chęci wyraźnego zdystansowania niechcianego koalicjanta z SPD w kontekście jesiennych wyborów i związanego z tym odgrywania przez CDU roli partii jako metafory społeczeństwa (wszystkie nurty światopoglądowe i gospodarcze zawieramy w sobie, na zewnątrz czają się tylko populiści), istotna jest pewna permanentna strategia polityczna RFN, zapisana, jak sądzę, w DNA filozofii politycznej tego kraju. Jak się okazuje, im bardziej jest ona mesjanistyczna na zewnątrz, tym bardziej bezlitośnie pragmatyczna w środku. I to niezależnie od tego, czy mówimy w tym przypadku o przyjętym modelu strategii hegemonii w wymiarze polityki społecznej, historycznej, energetycznej czy też imigracyjnej. Do tekstu..
Anatomia kolorowych rewolucji czyli hybrydowa historia Europy Środkowej
Mariusz Agnosiewicz (10-06-2017)
4 czerwca 2014 na szczycie G7 Barroso oznajmił, że Komisja Europejska wszczyna przeciwko Bułgarii procedurę o naruszenie traktatów - za poparcie dla South Stream. Dlaczego Komisja nie wszczęła analogicznej procedury przeciwko Niemcom za poparcie dla bliźniaczego Nord Stream? I dlaczego nie wszczyna takiej procedury za popieranie Nord Stream II? Odpowiedzi na te pytania pozwolą zrozumieć co jest dziś głównym problemem UE oraz dlaczego doszło do Brexitu. Europejskie wojny gazowe bynajmniej nie mają jednego tylko frontu pt. Gazprom kontra Europa. Gdyby tak było, Rosja nigdy nie byłaby w stanie umacniać swojej pozycji. Mamy więc z jednej strony wielopoziomową grę Rosji o rynek europejski, przeciwko azerskiemu gazowi. Z drugiej zaś strony mamy osobną grę Niemiec przeciwko Europie Środkowej. Niemcy zrozumieli otóż, że wielki projekt dywersyfikacji energetycznej całkowicie zmieni układ sił w Europie na rzecz krajów kontrolujących tranzyt czyli Europy Środkowej. Rosja nie ma dość siły, by dziś zmonopolizować energetycznie całą Europę, ale ma dość siły, by wejść z Niemcami z układ partnerski dla kontroli całej Europy. Do tekstu..
Fact check: Czy spadek bezrobocia to efekt wzrostu liczby emerytów i emigrantów?
Mariusz Agnosiewicz (21-05-2017)
Popularny mit pałętający się w przestrzeni publicznej głosi, że dynamicznie rośnie nam liczba emerytów i rencistów, podczas kiedy liczba osób pracujących na nich nie ulega zmianie. W rzeczywistości, od 2003 liczba pracujących urosła o 3 mln. Jednocześnie liczba emerytów i rencistów zmniejsza się. W 2016 była ona najmniejsza w całym XXI w. Wydatki emerytalne państwa rosną jedynie w liczbach bezwzględnych. Realnie zaś maleją. Na początku XXI w. stanowiły one jeszcze 13% PKB, dziś: 10,6%. Pomimo że liczba ludność nam spada, Polska się aktywizuje zawodowo. System można tak skorygować, by wilk był syty jak i owca cała. By pogodzić interesy i przedsiębiorców, i pracowników, i emerytów. Do tekstu..
Czym się różni populista od demokraty
Mariusz Agnosiewicz (18-05-2017)
Telewizyjne elity wiele ostatnio ronią łez nad kryzysem "demokracji liberalnej" i potrzebą jej ratowania. Osobiście nie chcę ratować "demokracji liberalnej", lecz chętnie zatańczę nad jej grobem. "Demokracja liberalna" jest w takim samym stopniu demokratyczna, co i "demokracja ludowa". W Szwajcarii nie ma owej "demokracji liberalnej". Są rządy "populizmu". Nie mam oczywiście bezgranicznego zaufania do tzw. mądrości ogółu. Zdaję sobie sprawę, że rządy ludu wiążą się także z podejmowaniem przez lud decyzji głupich. Ale nawet najgłupszy europejski lud nie będzie tak szkodliwy społecznie, jak szkodliwe stały się dziś elity wykreowane przez prawdziwych monarchów naszej "liberalnej demokracji". Prawdziwa demokracja (ta bez przymiotników) to bardzo trudny ustrój w którym społeczeństwo samo się rządzi i ma przywilej ponoszenia konsekwencji własnych a nie narzuconych błędów. Do tekstu..
Świnoujskie duby smalone Cejrowskiego
Mariusz Agnosiewicz (15-05-2017)
Głównym hitem inwestycyjnym samorządów w ostatnich latach były aquaparki. Niektórzy uważają, że przybytki te to pomysł bankierów na skubanie naiwnych samorządów. Do 2012 powstało 150 tego rodzaju obiektów, czyli jeden na dwa powiaty. Ponieważ są to inwestycje trwale nierentowne, więc po wybudowaniu samorząd musi do takiej antyinwestycji dokładać średnio 1 mln zł rocznie. Przez aquaparki polskie samorządy zadłużyły się na kilka miliardów złotych, w efekcie wiele z nich na lata zablokowało sobie możliwość realizacji inwestycji rentownych i potrzebnych gospodarczo. Na antenie Radia Koszalin Wojciech Cejrowski wezwał do odwołania władz Świnoujścia, by zablokować plan budowy tunelu mającego połączyć wyspę Uznam z Polską, ponieważ jest to inwestycja tak kosmicznie droga, że jest to przekręt. W istocie ta strategiczna inwestycja będzie Polskę kosztowała mniej niż jeden aquapark w Poznaniu. Dlaczego budujemy tunel a nie most? Dlaczego to jest tak ważne? Dlaczego Odra nie może robić konkurencji Łabie? Co łączy świnoujski tunel z przekopem Mierzei Wiślanej? Do tekstu..
Unia powinna wrócić do swych korzeni
Mariusz Agnosiewicz (12-05-2017)
Miarą niewydolności projektu unijnego pod niemiecko-francuskim kierownictwem jest pozostawanie poza jego strukturami najciekawszych politycznie krajów Europy Zachodniej. Powinniśmy dążyć do takiej Unii, w której nie tylko jest miejsce dla Polski z jej węglem, której wielka Brytania jednak nie chce opuszczać, ale i która staje się atrakcyjna dla Norwegii, Szwajcarii oraz Islandii. Jeśli nam się nie uda, to alternatywą Europy jest nowe cesarstwo frankijskie, czyli kadłub niemiecko-francuski z przystawkami. Obecna polityka unijna to polityka dewastacji integracji europejskiej. Tak widzi to Szwajcaria, która prowadzi ćwiczenia wojskowe na wypadek chaosu europejskiego związanego z rozpadem Unii. Obrona "proeuropejskiego kursu Polski" czyli bezwarunkowego akceptowania niemiecko-francuskiej dominacji i polityki, są dla Unii Europejskiej większym zagrożeniem niż Putin i jego trolle. Do tekstu..
Gospodarka 4.0 a społeczeństwo zintegrowane
Jarosław Szczepanik (02-05-2017)
Dzięki targom Hannower Messe 2017 pojawiło się w szerokiej przestrzeni publicznej pojęcie "Gospodarki 4.0". Liczba 4 odnosi się do czwartej rewolucji przemysłowej, ale na czym miałaby polegać ta rewolucja? Istotą tej rewolucji jest jak najsilniejsze zautomatyzowanie procesów nie tylko produkcyjnych, ale również jak największej liczby procesów w społeczeństwie. W czarnym scenariuszu społeczeństwo zostanie podzielone na bardzo bogatych właścicieli fabryk zlokalizowanych niemal wyłącznie w Europie Zachodniej i Chinach, niewielką pracującą klasę średnią i większość żyjącą ze wsparcia socjalnego, którzy "będą mieli za dużo, żeby umrzeć i za mało, żeby godnie żyć". Niestety za kolejnymi rewolucjami gospodarczymi nie szła ewolucja społeczna i obecnie w przededniu wdrożenia Gospodarki 4.0 mamy bardzo trudną sytuację, gdzie nie wiadomo jak przeprowadzić reformy społeczne tak, aby przejść bez zmian rewolucyjnych do społeczeństwa zintegrowanego. Do tekstu..
Manifest z Ventotene (1941) (18-04-2017)
Manifest z Ventotene to dokument z 1941, stworzony przez Altiero Spinellego, Ernesto Rossiego i Eugenio Colorniego, który po II wojnie światowej stał się programem Europejskiego Ruchu Federalistycznego. Dokument wyjaśniał konieczność stworzenia europejskiego państwa ponadnarodowego. Autorzy wzywają w nim do ostatecznego zniesienia państw narodowych. Spinelli, który wywodził się z partii komunistycznej, chciał nadać nowemu państwu opiekuńczy charakter. Często bywa on nazywany Ojcem Unii Europejskiej, jego imieniem został nazwany jeden z głównych budynków Parlamentu Europejskiego w Brukseli. We wrześniu 2010 roku powstała Grupa im. Altiero Spinellego, w skład założycieli której weszło troje Polaków: Danuta Huebner, Róża Thun i Paweł Świeboda. Do tekstu..
Prezes Grupy Atlas, Henryk Siodmok: "Białoruś jest niesamowita" (08-04-2017)
Prezes Grupy Atlas: "Zachodnie opowieści o Białorusi mogą pasować jedynie do początku lat 90. Dziś Białoruś jest czymś zupełnie innym. Nie ma czystszego i bardziej uporządkowanego kraju w Europie niż Białoruś. To jest ziemia obiecana dla inwestorów. Ma najlepsze drogi. W ciągu pół roku wdrożono system viatoll - w pełni elektroniczny, bez żadnych bramek. Na Ukrainie połowę biznesu robi się na fakturę, a połowę bez. Na Białorusi wszystko jest na fakturę. Według zestawienia Banku Światowego "Doing Business 2011" w zakresie zakładania nowych przedsiębiorstw Białoruś była na 7 miejscu, Polska - na 68 miejscu. Ziemia pod inwestycje jest za darmo, prezydent Łukaszenka powołał wirtualną strefę ekonomiczną dla biznesów informatycznych. Ci, którzy tam pracują nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych. Największa gra komputerowa na świecie, która ma 145 mln użytkowników jest grą białoruską. Białoruś, z którą dzielimy 500 lat udanej wspólnej historii, to powinien być nasz pierwszy kierunek zainteresowania politycznego i gospodarczego. To jest nasz najbardziej bratni kraj. Kto nas nakrył tak szczelną czapą dezinformacji, że pojęcia nie mamy o Białorusi?" Siodmok to nietypowy manager, który głosi, że obowiązkiem pracodawcy jest miłowanie swoich pracowników i dbanie o ich rozwój. Warto posłuchać całej prelekcji. Do tekstu..
Wschodnie darmozjady i zachodni gapowicze
Mariusz Agnosiewicz (06-04-2017)
Od miesięcy krytykuje się w Polsce białoruski podatek od darmozjadów. Jednocześnie nasze władze coraz częściej zaczynają mówić o tym samym zjawisku, choć określają je subtelniej jako "problem gapowiczów" (ang. free rider problem). Kraje zachodnie przez długi czas mogły sobie pozwolić na ignorowanie problemu "gapowiczów" - ze względu na pasożytniczy charakter całego systemu: mogą sobie pozwolić na ignorowanie wewnętrznego pasożytnictwa, ponieważ same uprawiają pasożytnictwo zewnętrzne, wobec krajów postkolonialnych (Francja, Wielka Brytania), wobec krajów neokolonialnych (USA) czy wobec krajów słabszych (Niemcy). Ponieważ jednak system kolonialny i jego nowe wcielenia nieubłaganie się kurczy, więc i kraje zachodnie zostają zmuszone, by walczyć z pasożytnictwem wewnętrznym. Procesy te już się rozpoczynają. Zachodnie społeczeństwa zaczynają się bulwersować masami imigrantów żyjących z zachodnich świadczeń socjalnych. Wobec wielkich podejmowane są kroki wymierzone w optymalizację podatkową. Jednym z ubocznych efektów tych procesów stał się masowy eksodus milionerów z Niemiec czy Francji. Od kilku dni w internecie krąży news o tym, jak to niemieccy milionerzy uciekają na Węgry w obawie przed imigrantami. Jest to oczywiście bajka. W istocie to pokłosie nasilającej się na Zachodzie walki z pasożytnictwem społecznym, które sięga od warstw najniższych do najwyższych. Do tekstu..
PGNiG stawia na gaz z węgla
Mariusz Agnosiewicz (03-04-2017)
PGNiG ogłosił, że po raz pierwszy zaangażował się w wydobycie gazu z pokładów węgla i dopracowuje nowatorską technologię wydobycia tego gazu w oparciu o szczelinowanie hydrauliczne. Polska dysponuje dużymi zasobami gazu uwięzionego w węglu, który przez lata traktowany był jako odpad i wypuszczany w powietrze. W 2004 na zamkniętej kopalni śląskiej zainstalowała się czeska spółka. Myślano, że da to dostęp do taniego gazu, którym będzie można ogrzewać lokalne szkoły czy przedszkola, ale Czesi zbudowali rurociąg i tani polski gaz tłoczyli do Czech. Dziś PGNiG pomoże zamienić niebezpieczny odpad kopalniany w pełnowartościowy surowiec energetyczny. Gdyby zagospodarować polskie zasoby metanowe, które dziś traktowane są jako odpady (w kopalniach, wysypiskach śmierci, oczyszczalniach ścieków czy gospodarstwach rolnych) - można podwoić krajowe zasoby gazu. W Polsce mamy znacznie więcej gazu niż dziś pozyskujemy. Co więcej, dziś gaz ten szeroko się marnuje jako odpad. W gospodarce bezodpadowej tkwi nasz wielki potencjał. Do tekstu..
PGNiG stawia na gaz z węgla
Mariusz Agnosiewicz (03-04-2017)
PGNiG ogłosił, że po raz pierwszy zaangażował się w wydobycie gazu z pokładów węgla i dopracowuje nowatorską technologię wydobycia tego gazu w oparciu o szczelinowanie hydrauliczne. Polska dysponuje dużymi zasobami gazu uwięzionego w węglu, który przez lata traktowany był jako odpad i wypuszczany w powietrze. W 2004 na zamkniętej kopalni śląskiej zainstalowała się czeska spółka. Myślano, że da to dostęp do taniego gazu, którym będzie można ogrzewać lokalne szkoły czy przedszkola, ale Czesi zbudowali rurociąg i tani polski gaz tłoczyli do Czech. Dziś PGNiG pomoże zamienić niebezpieczny odpad kopalniany w pełnowartościowy surowiec energetyczny. Gdyby zagospodarować polskie zasoby metanowe, które dziś traktowane są jako odpady (w kopalniach, wysypiskach śmierci, oczyszczalniach ścieków czy gospodarstwach rolnych) - można podwoić krajowe zasoby gazu. W Polsce mamy znacznie więcej gazu niż dziś pozyskujemy. Co więcej, dziś gaz ten szeroko się marnuje jako odpad. W gospodarce bezodpadowej tkwi nasz wielki potencjał. Do tekstu..
Kryzys zielonej polityki w Niemczech
Andrzej Strupczewski (30-03-2017)
Klęska Partii Zielonych w wyborach do parlamentu Saary to bezpośredni efekt katastrofalnego braku energii z turbin wiatrowych i paneli słonecznych w styczniu br. Zachmurzone niebo i niskie prędkości wiatru obnażyły słabość OZE. 24 stycznia tylko wprowadzenie ostatniej rezerwy energetycznej uchroniło system od krachu, oświadczył kierownik unii energetycznej IG Bergbau, Chemie Energie. Niemcy musiały tego feralnego dnia wznowić pracę wszystkich wcześniej wyłączonych elektrowni węglowych. Wobec rażącej zawodności wiatru i paneli słonecznych, Niemcy podjęły decyzję o ograniczeniu łącznej mocy wiatru i słońca do 40-45% mocy w systemie energetycznym, a do 2019 roku mają one zmniejszyć moc elektrowni wiatrowych o 6000 MWe. Kierowana względami politycznymi i, jak pokazuje praktyka, nieefektywna polityka energetyczna Niemiec doprowadziła już w 2016 roku do konieczności wypłacenia deweloperom farm wiatrowych ponad 548 milionów USD tylko po to, by wyłączyli dostawy prądu do sieci, gdy wiał silny wiatr, a zapotrzebowania na prąd nie było. Wyłączanie wiatraków było niezbędne dla zapobieżenia uszkodzeniu sieci energetycznej. Do tekstu..
Liberalizm u kresu historii
Paweł Leszczyński (29-03-2017)
Kres historii, choć wciąż nie nastał, jest przepowiadany, spodziewany, a można odnieść wrażenie, że niekiedy przez niektórych wręcz doświadczany. Lęk ludzkości, obawiającej się końca świata w roku 1000 jest już wręcz anegdotyczny, wprawdzie Sylwester II nie wypuścił ukrytego w lochach Lateranu Lewiatana, jednakże kolejne przełomowe daty zazwyczaj budziły niepokój pomieszany z nadzieją. Ale kres historii można rozumieć także na bardziej praktycznej niż magia liczb płaszczyźnie. Słynna teoria Francisa Fukuyamy z lat 90. XX wieku przysporzyła mu popularności, acz niekoniecznie estymy w środowiskach naukowych. Kres historii to także obawa o to, co dziać się będzie w następstwie odejścia do lamusa epoki późnej nowoczesności i o nieuchronność związanego z tym wydarzeniem pogłębienia chaosu semantycznego i pojęciowego. Piotr Bartula, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się przede wszystkim filozofią społeczną i polityczną, nakreśla przekrojowo, jak w warunkach pojęciowego kresu historii odnajduje się liberalizm, którego pierwotny przekaz został strywializowany i w powszechnym odczuciu zrósł się z kiczowatą popkulturą, zaś definiowany jest potocznie jako nieograniczona wolność. Do tekstu..
Proces cyfryzacji Polski
Jarosław Szczepanik (26-03-2017)
Aż się prosi, aby drobne sprawy prowadzić w oparciu o E-Sąd 2.0 z wykorzystaniem wyłącznie komunikacji elektronicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele osób mogłoby skutecznie bronić swoich praw, których obecnie obrona jest nieopłacalna finansowo zwłaszcza odnośnie niesłusznych drobnych żądań finansowych np. firm telekomunikacyjnych czy instytucji finansowych. Sądy powinny być też wyposażone w jednolity system umożliwiający prowadzenie spraw i archiwizację dokumentacji w taki sposób, aby pełna dokumentacja ze spraw była przechowywana w postaci elektronicznej i uprawnione osoby miały do niej wgląd poprzez stosowny portal/systemy wewnętrzne - portalem dostępowym dla stron mógłby być odpowiedni moduł E-Sądu 2.0 Do tekstu..
Zamach na Wielkiego Mistrza a kryzys V Republiki Francuskiej
Mariusz Agnosiewicz (24-03-2017)
Wielki Mistrz GODF trafił do szpitala po tym, jak niezidentyfikowana kobieta rzuciła się nań z młotkiem, krzycząc "Precz z Żydami". By zrozumieć wymiar tego zamachu, należy dodać, że GODF ma we Francji pozycję taką jak w Polsce Kościół Katolicki lub Gazeta Wyborcza. Takie rzeczy dzieją się w tzw. twardym jądrze Unii, pomimo że to Polska kreowana jest na kraj ksenofobiczny. Tak się jednak składa, że szeroko otwarte ramiona i szczelnie przesłonięte oczy wobec napływu muzułmańskich imigrantów, przekładają się na wzrost nastrojów antysemickich. W grudniu 2016 izraelski minister obrony wezwał Żydów, by uciekali z Francji, ponieważ zachodzą tam procesy analogiczne do sławetnego skazania Dreyfusa. W Szwecji 50% Żydów boi się ujawniać swoje korzenie, we Francji - 40%, zaś w Belgii - 36%. Ma obecnie miejsce rekordowa fala emigracji żydowskiej z Europy Zachodniej. Dziś sekowana przez Zachodnią Europę za "ksenofobię" wobec islamskich imigrantów Warszawa, jest jedyną stolicą Unii, gdzie Żydzi mogą zrobić dużą imprezę kulturalną bez szczególnej obstawy policji. Do tekstu..
Ty nazisto! Ty despoto bosforski! O co Niemcy kłócą się z Turkami
Mariusz Agnosiewicz (07-03-2017)
Brytyjczycy przez lata byli głównymi orędownikami dywersyfikacji energetycznej UE, bo to oni są głównymi operatorami azerskich złóż. Na skutek kunktatorskiej polityki Niemiec i Francji, gaz azerski, który miał być dostarczany do Europy już w 2010, wciąż napotyka kolejne przeszkody, zamiast tego wzmocnieniu uległa pozycja Gazpromu. Niemcy i Francuzi woleli zagrać razem z Putinem niż wzmocnić Brytyjczyków i Europę Środkową. Brexit jest owocem tego układu. Obecny konflikt między Niemcami i Turcją to konflikt dwóch głównych kandydatów do roli hubów energetycznych Europy. Turcja jest bowiem jedynym krajem, który realnie może stworzyć w Europie alternatywę dla monopolu Gazpromu. W istocie pod kołderką wzniosłych haseł unijnej polityki kryje się jedna wielka plątanina nacjonalizmów. By zawrzeć z Iranem gigantyczny kontrakt na rzecz Scanii, szwedzka ministerka handlu przywdziała nie tylko hidżab, ale i czador. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365